אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח: מספר הלוביסטים בכנסת עולה בהדרגה, והתחום נשלט על ידי ארבעה שתדלני-על צילום: מיקי אלון

דו"ח: מספר הלוביסטים בכנסת עולה בהדרגה, והתחום נשלט על ידי ארבעה שתדלני-על

דו"ח העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, העוקבת אחר פעילות הלוביסטים בכנסת, מגלה כיצד זינק מספרם בארבעת החודשים האחרונים מ-91 ל-102. על פי הדו"ח, ארבע חברות השתדלנות המובילות מייצגות 57% מהלקוחות. מי הם המושכים בחוטים?

15.08.2015, 20:49 | אורי תובל

24 חברות וגופים הצטרפו לרשימת לקוחות הלוביסטים בכנסת בארבעת החודשים האחרונים, ומספרם עומד עתה על 363 לקוחות. מספר הלוביסטים הרשומים במרשם שמנהלת הכנסת עלה גם הוא בתקופה זו, מ-91 ל-102. נתונים אלה עולים מהדו"ח התקופתי של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת העוקבת אחר פעילות הלוביסטים.

קראו עוד בכלכליסט

מאז עבר חוק הלוביסטים ב-2008 נדרשות חברות השתדלנות לעדכן את המרשם בזהות לקוחותיהן ואנשיהן הרשומים לעבודה בכנסת. יש לציין כי בנוסף לחברות אלו לגופים רבים ובעיקר לחברות הגדולות יש "לוביסטים פנימיים", מנהלי קשרי ממשל ורגולציה, שאינם מופיעים במרשם. עם זאת, לאף אדם שאינו לוביסט רשום אסור לייצג בכנסת גוף שלישי או לפעול למענו כשהוא מנצל את קשריו בכנסת.

ח"כ סתיו שפיר. ועדת השקיפות בראשותה תקיים מחר דיון  ראשון על פעילות הלוביסטים בכנסת, צילום: עומר מסינגר ח"כ סתיו שפיר. ועדת השקיפות בראשותה תקיים מחר דיון ראשון על פעילות הלוביסטים בכנסת | צילום: עומר מסינגר ח"כ סתיו שפיר. ועדת השקיפות בראשותה תקיים מחר דיון  ראשון על פעילות הלוביסטים בכנסת, צילום: עומר מסינגר

מממצאי העמותה, שמבוססים על המרשם המופיע באתר הכנסת, ארבעת המשרדים הגדולים בתחום שומרים על מעמדם: 57% מהלקוחות מיוצגים על ידי ארבע חברות השתדלנות המובילות פוליסי, גורן עמיר, גלעד יחסי ממשל ואימפקט. מדובר ב-210 גופים וחברות, 24 יותר מאשר באפריל. מבין החברות, גלעד מפעילה הכי הרבה לוביסטים, 12 איש, המשרתים 73 לקוחות. לפוליסי שבעה לוביסטים ל-60 לקוחות, גורן עמיר משרתים 42 לקוחות עם אותו מספר של לוביסטים, ולאימפקט חמישה לוביסטים עבור 34 לקוחות. 

עוד מציינת העמותה כי מרשימת הלוביסטים נעלם שמו של אריאל סנדר, מבעלי גלעד לובינג, שהעמותה הגישה נגדו שתי תלונות לכנסת בעקבות תחקיר על פעילותו סביב חוק הפרוות. בשבוע שחלף פורסם כי ישראל יהושע, בעליה של חברת הלובינג "סגולה לישראל" נעצר במסגרת פרשה 242 המוכרת כ"פרשת ישראל ביתנו". "מעצרו של יהושע ממחיש כמה חשוב להחיל שקיפות גם על בעלי החברות", אומר מייסד ומנכ"ל העמותה שבי גטניו. "האבסורד הוא שהלוביסטים, שליחיו של בעל החברה, כפופים לרגולציה, אבל בעלי חברות הלובינג אינם מחויבים בדבר. עליהם לדווח על קבלת סכומי כספים מלקוחות, בעלותם בחברות שונות ופגישותיהם עם נבחרי ציבור ופקידי ציבור”.

מחר (א') תקיים ועדת השקיפות בכנסת בראשות סתיו שפיר דיון ראשון על פעילותם של הלוביסטים בכנסת. בישיבה ישתתפו נציגי חברות הלובינג, נציגי משרדי הממשלה וגופים חברתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות