אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותר לפרסום: עו"ד אמיר בירמן נחקר בחשד למרמה של משקיעי קרן אור שקרסה צילום: שאטרסטוק

הותר לפרסום: עו"ד אמיר בירמן נחקר בחשד למרמה של משקיעי קרן אור שקרסה

בירמן, שותפו לשעבר של חיליק טפירו בקרן שהותירה חובות של 61 מיליון שקל למאות משקיעים, נחקר ברשות ני"ע בחשד לביצוע עבירות של מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. על פי החשד הוא עשה שימוש אישי בכספי המשקיעים

16.08.2015, 12:29 | תומר גנון

עו"ד אמיר בירמן, שותפו לשעבר של איש הביטוח חיליק טפירו בקרן ההשקעות אור שקרסה לפני כשנה, נחקר בחשד לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים, גיוס הון ללא תשקיף והלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. שופטת בית המשפט המחוזי בת"א דניאלה שריזלי, התירה לפרסם כי בירמן נעצר בחודש יוני ונחקר באזהרה במשרדי רשות ני"ע על חלקו בקריסת הקרן, שהותירה אחריה חובות של 61 מיליון שקל לכ-380 משקיעים.

על פי החשד, קרן ההשקעות אור, שהתמחתה על פי פרסומיה בפרויקטים של תמ"א 38, התנהלה בשיטת פירמידה, כאשר החזרי הריביות והתשלומים החודשיים למשקיעים שולמו מכספי משקיעים חדשים שגויסו, ולא ממקורות עצמאיים של החברה. בנוסף, החשד הוא שטפירו ובירמן עשו שימוש שלא כדין בחלק מהכספים שגייסה הקרן. כך למשל נטען שהשניים רכשו נכסי נדל"ן פרטיים בכסף. טפירו, כך נטען, השתמש בנוסף בכסף למימון אשכול החברות הפרטיות שלו בתחום הביטוח וההשקעות, ולמתן הלוואות חוץ בנקאיות. לפני כחצי שנה, אשור הסדר נושים בקרן שמשקף תספורת של כ-50% למשקיעים.

"המעורבים גייסו על פי החשד עשרות מיליוני שקלים תוך יצירת מצגי שווא בדבר נתיבי ההשקעה והתכלית שלה", טען סגן היועצת המשפטית של הרשות עו"ד ערן שחם-שביט, בדיון השחרור בערבות של טפירו ובירמן בסוף חודש יוני. "חלק ניכר מההשקעות הופנו לצרכים פרטיים".

חיליק טפירו חיליק טפירו חיליק טפירו

כפי שפורסם בעבר ב"כלכליסט", בירמן סיפר בעבר במהלך אסיפה של נושי הקרן כי "ראיתי הפרזה במשיכת כספים לחברות הפרטיות של טפירו". על פי פרוטוקול האסיפה, כשהמשקיעים אמרו לבירמן כי הוא היה אחראי והיה עליו לדווח על הנעשה בקרן, הוא טען: "טפירו הסביר לי שהוא אחראי כי הלקוחות המשקיעים מכירים אותו. הוא אמר לי שאין לי מה להיות בחברה שלו". הוא הוסיף: "לא רציתי להפריע לו. אלה אנשים שלו שאני לא מכיר, ולא סוכני הביטוח שנפגשו עמכם (משווקי הקרן — ת"ג). מרגע שראיתי שהסכום מופרז זה נחתך מצדי. נפגשתי עם עורכי הדין של טפירו, והם בעטו אותי החוצה. אתם נפגעתם ואני נפגעתי לא פחות. השם שלי נהרס".

בא כוחו של בירמן, עו"ד ירון ליפשס, מסר בתגובה: "בירמן פעל לכל אורך הדרך בתום לב מוחלט והוא משוכנע כי בסיום החקירה גם רשות ניירות ערך תגיע למסקנה זו. הוא מתחייב לעמוד מאחורי כל אחת מההסכמות אליהן הגיע עם נושי החברה, כך עשה עד תחילת החקירה, וכך ימשיך לעשות בעתיד. החקירה, מטבעה, אינה אירוע נעים, אך בירמן סמוך ובטוח כי בסיומה יתברר שלא נפל מתום במעשיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות