אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוצאות מעונות רה"מ ב-2014: 2,900 שקל בחודש חשבון מים בקיסריה ויותר מאלף שקל בחודש על יין צילום: קובי גדעון, לע"מ

הוצאות מעונות רה"מ ב-2014: 2,900 שקל בחודש חשבון מים בקיסריה ויותר מאלף שקל בחודש על יין

בשנת 2014 הוציאה המדינה מכספי משלמי המסים כ-1.9 מיליון שקל על מעונות רה"מ בירושלים וקיסריה; מדובר בירידה כללית של 20% לעומת השנה הקודמת, אולם עלייה של 55% בהוצאות הבית הפרטי בקיסריה. נתניהו החזיר מכיסו לקופת המדינה בשלוש הזדמנויות סכום מצטבר של 783 שקל

17.08.2015, 14:59 | שאול אמסטרדמסקי

התנועה לחופש המידע חושפת את הוצאות מעונות ראש הממשלה בנימין נתניהו לשנת 2014. בסך הכל הוציאו ראש הממשלה ומשפחתו 1.6 מיליון שקל במעון הרשמי של ראש הממשלה בירושלים בשנת 2014 ועוד 284 אלף שקל על אחזקת ביתה הפרטי של משפחת נתניהו בקיסריה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בירידה כללית של 20% לעומת השנה הקודמת, אולם עלייה של 55% בהוצאות הבית הפרטי בקיסריה.

נתניהו החזיר מכיסו לקופת המדינה כמה סכומים קטנים בשלוש הזדמנויות, בשווי כולל של 783 שקל.

נתונים אלה נחשפו כבר על ידי לשכת ראש הממשלה עצמה בחודש מאי, אולם אז לא ניתן פירוט להוצאות. כעת התנועה לחופש המידע מפרסמת את ההוצאות המפורטות, כפי שנמסרו על ידי משרד ראש הממשלה רק בעקבות עתירה התנועה לבית המשפט.

מימין: הווילה בקיסריה (עם הבריכה המרובעת) ומעון רה"מ בירושלים, צילום: שאול גולן, גיא אסיאג מימין: הווילה בקיסריה (עם הבריכה המרובעת) ומעון רה"מ בירושלים | צילום: שאול גולן, גיא אסיאג מימין: הווילה בקיסריה (עם הבריכה המרובעת) ומעון רה"מ בירושלים, צילום: שאול גולן, גיא אסיאג

עו"ד רחלי אדרי מהתנועה לחופש המידע, שהגישה את העתירה, מסרה כי התנועה לא תסתפק בפירוט החלקי הזה ותדרוש אף חשבוניות מפורטות, בדומה לנוהל הקיים במעונות רשמיים של ראשי מדינות אחרים בעולם (למשל, בבריטניה).

260 שקל בשבוע על יין

מפירוט ההוצאות ניתן ללמוד, למשל, כי ראש הממשלה נתניהו ובני משפחתו הוציאו בשנת 2014 סכום כולל של 13,685 שקלים על יין. בממוצע שבועי מדובר על יין בשווי של כ-260 שקל בכל שבוע. בחלק מן המקרים מדובר ברכישת בקבוקי יין בשווי של 199 שקל, ובמקרים אחרים ברכישת יין בשווי של 1,199 שקל בפעם אחת. ללא חשבוניות, לא ניתן לדעת כמה בקבוקי יין נרכשו בסכומים אלה ומאיזה סוגים.

בנוסף, מעון ראש הממשלה בירושלים הוציא אשתקד סכום כולל של 8,090 שקל על פרחים, כלומר בממוצע זר נאה של 155 שקל בשבוע.

עוד במעון ראש הממשלה הרשמי בירושלים - 18 אלף שקל שהוצאו לטובת אחזקת פרגולה, וסכום כולל של 19 אלף שקל לטובת כיבוד לחוג התנ"ך. 8,593 שקל הוצאו על ציוד וכלים למטבח.

על פי הנהלים, ציבור משלמי המסים מממן לא רק את המעון הרשמי של ראש הממשלה ומשפחתו ברחוב בלפור בירושלים, אלא גם חלק מההוצאות של משפחת ראש הממשלה בביתה הפרטי בקיסריה. על פי נהלי משרד ראש הממשלה, שגובשו יחד עם החשבת הכללית במשרד האוצר, משלמי המסים מממנים בבית הפרטי רק את ההוצאות הנדרשות למילוי תפקידו

של ראש הממשלה, ואת ההוצאות הנדרשות לשמירת רמת האחזקה הקיימת (כלומר, הציבור לא אמור לממן רכישת ריהוט חדש, למשל).

תיקון של הביוב בקיסריה עלה 10,000 שקל

על פי הנתונים עולה כי בעיות הביוב הרבות של משפחת נתניהו במעונה פרטי בקיסריה עלו למשלם המסים סכום כולל של 43 אלף שקל. למשל, במרץ 2014 הציבור מימן פתיחת סתימה בקווי הביוב של הבית בעלות של 4,248 שקל. חמישה חודשים לאחר מכן, הציבור מימן תיקון נוסף של הביוב בעלות של 10,000 שקל. ייעוץ על נזילות במרתף באפריל עלה למשלם המסים 4,514 שקל, ובדיקת מערכת המים במכשור אלקטרוני בחודש מרץ עלתה למשלם המסים עוד 10,030 שקל. 

בנוסף, משלם המסים מימן למשפחות ראש הממשלה הוצאות מים בגובה של 35 אלף שקל במעון הפרטי בקיסריה בשנת 2014, כלומר חשבון מים של 2,900 שקל בחישוב חודשי במעון הפרטי.

תגובת משרד ראש הממשלה: "משרד ראש הממשלה פירסם מיוזמתו את דו"ח הוצאות בית רה"מ כבר בחודש מאי.

הנתונים מראים כי ההוצאה השנתית בשנת 2014 היא הנמוכה ביותר בחמש השנים האחרונות, ומהווה ירידה של 19% בהשוואה לשנה הקודמת. הנתונים פורסמו בהתאם לנהלי הביטחון". 

תגובת המחנה הציוני לדו"ח ההוצאות בבית ראש הממשלה: "הדיור מתייקר, המשק נעצר, אין צמיחה, וביבי ממשיך לחגוג על חשבוננו. פירוט ההוצאות מראה לנו עד כמה ביבי ממשיך להוציא על חשבון הציבור, להוציא - ולצחוק על כולנו. מרתיחה במיוחד העובדה שכל אזרח במדינה המשיך לממן את בית הקיט הפרטי של ביבי בקיסריה וביתו הפרטי בירושלים, שההוצאות עליהם עלו לפי הנתונים ביותר מ-50%".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות