אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: שחקני קולג' לא יכולים להקים איגוד צילום: איי פי

ארה"ב: שחקני קולג' לא יכולים להקים איגוד

כך קבעה המועצה הלאומית לדיני עבודה; פסיקה לטובת איגוד הספורטאים היתה משפיעה על כל המכללות הפרטיות שמפעילות קבוצות פוטבול בליגה הבכירה של ה-NCAA

18.08.2015, 15:05 | שירות כלכליסט

בפסיקה מפתיעה, המועצה הלאומית לדיני עבודה (NLRBׂ) קבעה שחקני קולג' לא יכולים להקים איגוד מקצועי. המועצה סירבה אתמול (ב') להפעיל סמכות משפטית בתיק ההיסטורי של אוניברסיטת נורת'ווסטרן, זאת לאחר שבשנה שעברה פסק סניף אזורי של המועצה כי שחקני הפוטבול הם עובדים לכל דבר.  

קראו עוד בכלכליסט

קאיין קולטר בקפיטול היל. פסיקה לטובת איגוד הספורטאים הייתה משפיעה על כל המכללות הפרטיות שמפעילות קבוצות פוטבול בליגה הבכירה של ה-NCAA, צילום: איי פי קאיין קולטר בקפיטול היל. פסיקה לטובת איגוד הספורטאים הייתה משפיעה על כל המכללות הפרטיות שמפעילות קבוצות פוטבול בליגה הבכירה של ה-NCAA | צילום: איי פי קאיין קולטר בקפיטול היל. פסיקה לטובת איגוד הספורטאים הייתה משפיעה על כל המכללות הפרטיות שמפעילות קבוצות פוטבול בליגה הבכירה של ה-NCAA, צילום: איי פי

החלטה היא ניצחון גדול לנורת'ווסטרן ול-NCAA. הפרשנים העריכו כי הפאנל של חמישה אנשים יתמוך או יבטל את ההחלטה, אך במקום הם הפעילו שיקול דעת והחליטו לא להתערב במקרה וביטלו את העצומה שהגיש איגוד ספורטאי המכללות (CAPA), שעבד ביחד עם הקווטרבק לשעבר קאין קולטר וקבוצת הפוטבול ווילדקאטס.

"בפסיקה, המועצה החליטה שהפעלת סמכות שיפוטית לא תקדם יציבות בעבודה בשל האופי והמבנה של ה-Football Bowl Subdivision", נכתב בהחלטה. "על פי החוק, למועצה אין סמכות שיפוטית על מכללות ואוניברסיטאות ציבוריות, המייצגות 108 מבין 125 הקבוצות ב-FBS.

בנוסף, כל המוסדות בביג טן (Big Ten), מלבד נורת'ווסטרן, הם ציבוריים. מכיוון שה-NCAA והליגה הם בעלי השליטה על הקבוצות האינדיבידואליות המועצה החליטה שהטלת סמכות שיפוטית על קבוצה אחת לא תעזור לקדם יציבות בקשרי העבודה בליגה.

"ההחלטה הזו מתייחסת רק לשחקנים במקרה הזה ואינה מונעת דיון מחדש בנושא בעתיד".

פסיקה לטובת איגוד הספורטאים הייתה משפיעה על כל המכללות הפרטיות שמפעילות קבוצות פוטבול בליגה הבכירה של ה-NCAA. המועצה מפקחת על מערכת היחסים בין עסקים פרטיים והעובדים שלהם. ישנן 17 אוניברסיטאות מסוג זה: ביילור, בוסטון קולג', BYU, דיוק, מיאמי, נורת'ווסטרן, נוטרה דאם, רייס, SMU, סטנפורד, סירקיוז, TCU, טוליין, ונדרבילט, ווייק פורסט ו-USC.

קולטר אמר בתגובה כי הוא "מאוכזב", אך אינו מחשיב את המאמץ ככישלון, בהתחשב ברפורמות שיושמו בספורט המכללות כתוצאה מכך.

ה-NCAA, שאינו נאשם במקרה, אך תמך בנורת'ווסטרן, מסר בתגובה: "ההחלטה של המועצה הלאומית לדיני עבודה לא להחליט בנושא ולבטל את העצומה של האיגוד היא צודקת. בפסיקה הזו, המועצה הכירה בכך שה-NCAA מתפתח באופן קבוע כדי לתמוך בצורה טובה יותר בספורטאי המכללות. בשנים האחרונות, הענקנו לספורטאים מלגות רב שנתיות, לימודים בחינם וארוחות ללא הגבלה. יתרה מכך, הספורטאים עזרו ל- Division Iלשנות בינואר את החוקים כדי לספק מלגות מלאות ולשפר את רווחת הסטודנטים. ה-NCAA והאוניברסיטאות החברות מחויבים לספק את התמיכה הטובה ביותר לכל הספורטאים במכללות, ונמשיך לעשות זאת גם בעתיד".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות