אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
44% מהעסקים: הבירוקרטיה במוסדות הממשלה מכשילה את פעילותנו צילום: שאטרסטוק

44% מהעסקים: הבירוקרטיה במוסדות הממשלה מכשילה את פעילותנו

כך עולה מסקר שערך איגוד לשכות המסחר בקרב 167 מנהלי חברות. הגורם השני הכי מפריע לעסקים הוא מוסר התשלומים הירוד והגורם השלישי- מס הארנונה. נשיא האיגוד: "הנזקים העצומים שרמת השירות הציבורי הירודה גורמת למגזר העסקי מסתכמים במיליארדי שקלים"

18.08.2015, 16:47 | עמרי מילמן

44.3% מאנשי העסקים דירגו את הביורוקרטיה של המוסדות הממשלתיים בראש רשימת הנושאים המכבידים והמקשים על פעילותן של חברות ובתי עסק במגזר העסקי, כך עולה מסקר שערך איגוד לשכות המסחר, באמצעות חברת המחקר SQ. הסקר נעשה בקרב 167 מנהלי חברות בעלות היקפי פעילות שונים ומענפים שונים במגזר העסקי.

הנושא השני שמפריע לעסקים בארץ הוא מוסר התשלומים הירוד. 19.8% מהנשאלים דירגו אותו כגורם המקשה ביותר על פעילותם העסקית. הגורם השלישי המפריע לעסקים הוא מס הארנונה, אותו דירגו 13.8% כגורם מכביד. 7.8% דירגו את מס הכנסה כגורם המקשה, 7.2% דירגו את רישוי העסקים, 4.8% דירגו את המע"מ והמכס כגורם מכביד ו-2.4% דירגו את הוצאות חשמל כגורם מקשה על הפעילות העסקית . מחלוקה לענפים במגזר העסקי עולה כי עבור תחומי המסחר והשירותים הבירוקרטיה מקשה במיוחד, שם 47.2% דיווחו עליהם כגורם מקשה.

הגורמים המקשים על בעלי עסקים הגורמים המקשים על בעלי עסקים הגורמים המקשים על בעלי עסקים

מנתוני הסקר לגבי הוצאות העסקים על ההתמודדות עם הנושא המכביד עולה כי מרבית בעלי העסקים הקטנים מדווחים כי הם מוציאים אלפי שקלים בשנה ומשקיעים שעות מדי חודש בטיפול בנושאים אלו. בקרב עסקים בינוניים וגדולים ההשקעה עולה, ומרבית בעלי העסקים מדווחים כי הם מוציאים עשרות אלפי שקלים בשנה ומקציבים עשרות שעות בחודש לטיפול בנושאים שמעכבים את עסקיהם.

בחלוקה לגודל עסק על פי מספר העובדים, עולה כי 41% מהעסקים המעסיקים עד חמישה עובדים משקיעים אלפי שקלים בשנה בכדי להתמודד עם הנושא המקשה על פעילותם העסקית, 48% מהעסקים המעסיקים 6-20 עובדים ציינו כי משקיעים עשרות אלפי שקלים ואילו 41% מהעסקים המעסיקים מעל 21 עובדים ציינו כי הם משקיעים מאות אלפי שקלים בשנה בכדי להתמודד עם הנושא המקשה על פעילותם העסקית.

ארכיון תיקים במשרד ממשלתי. עסקים מוציאים עשרות אלפי שקלים ושעות רבות מדי חודש בשל בירוקרטיה, צילום: בלומברג ארכיון תיקים במשרד ממשלתי. עסקים מוציאים עשרות אלפי שקלים ושעות רבות מדי חודש בשל בירוקרטיה | צילום: בלומברג ארכיון תיקים במשרד ממשלתי. עסקים מוציאים עשרות אלפי שקלים ושעות רבות מדי חודש בשל בירוקרטיה, צילום: בלומברג

לשאלה כמה זמן עבודה בעלי העסקים משקיעים כדי להתמודד עם הנושא המכביד ביותר על פעילותם העסקית, כ-51% השיבו עשרות שעות בחודש ו- 40.5% השיבו שעות בודדות בחודש. בחלוקה למספר העובדים בעסק עולה כי 61% מהעסקים המעסיקים 6-20 עובדים ו- 64% מהעסקים המעסיקים מעל 21 עובדים משקיעים עשרות שעות בחודש ואילו 60% מהעסקים המעסיקים 1-6 עובדים בעסקם ציינו כי הם משקיעים שעות בודדות בחודש בכדי להתמודד עם הנושא המקשה ביותר על פעילותם העסקית.

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, התייחס לממצאי הסקר ואמר כי "ממשלות ישראל נכשלו כישלון חרוץ בהתמודדות עם הביורוקרטיה מעשה ידיהם. הנזקים העצומים שרמת השירות הציבורי הירודה גורמת למגזר העסקי מסתכמים במיליארדים רבים". לדבריו, "יש לשנות מן היסוד את תפיסות העבודה של משרדי הממשלה; ליצור נורמות עבודה המחייבות עובדים במגזר הציבורי לספק לעסקים שירות יעיל, אחראי והוגן; ולהטיל אחריות אישית וישירה על כל אחד משרי הממשלה לייעול השירות במשרדו. הביצוע של השרים חייב להימדד גם על פי מבחן זה".

לדברי שי חיון, מנכ"ל SQ, נתוני הסקר מלמדים על כך שעסק מוציא בהתמודדות עם נושאים אלו כ-10% מסך ההוצאות השנתיות. לשם השוואה, רכיב השכירות בעסקים מהווה כ-8% מההוצאות בממוצע, מה שמדגיש את עוצמת הכבדה של נושאים אלה על צמיחת העסקים בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות