אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קיבוץ שפיים מבקש להכריז על הגזבר שמעל בכספיו פושט רגל צילום: עמית שעל

קיבוץ שפיים מבקש להכריז על הגזבר שמעל בכספיו פושט רגל

הקיבוץ ביקש מבית המשפט המחוזי בתל אביב להכריז על יהודה דורון כפושט רגל אם לא ישלם בתוך שבוע 14.6 מיליון שקל, מרבית סכום הכסף שהורשע בגניבתו

19.08.2015, 10:44 | זוהר שחר לוי

קיבוץ שפיים מבקש מבית המשפט המחוזי בתל אביב כי יכריז על הגזבר לשעבר, יהודה דורון, המרצה עונש מאסר על מעילה של מיליונים, כפושט רגל אם לא ישלם בתוך שבוע 14.6 מיליון שקל, מרבית סכום הכסף שהורשע בגניבתו.

קראו עוד בכלכליסט

הגזבר לשעבר, יהודה דורון, הורשע בגניבת 16.5 מיליון שקל מכספי הקיבוץ בין השנים 1996-2002. בית המשפט גזר עליו עונש מאסר של 8.5 שנות מאסר ולפני כשחצי שנה, בעקבות ערעורו, הופחת עונשו ל-7 שנות מאסר. הרכב השופטים במחוזי תל אביב דחה את ערעורו של דורון על הכרעת הדין אבל הקל בעונשו בעיקר בשל מצבו הבריאותי, חלוף הזמן ונסיבותיו האישיות. "ענישה", כתבו השופטים בפסק הדין, "גם כאשר היא מחמירה, צריכה להתחשב בהיבטים אנושיים וכך מצאנו לנכון לנהוג גם במקרה הנוכחי". יחד עם דורון הורשעה גם אשתו קטרינה ונידונה גם היא לעונש מאסר.

במקביל להליכים הפליליים, ניהל קיבוץ שפיים, המיוצג על ידי עוה"ד זוהר לנדה ונועה הבדלה ממשרד ברנע ושות', הליכים אזרחיים להשבת הכסף בתביעה אזרחית שהוגשה כבר לפני 12 שנה. דורון הגיש תביעה נגדית. באפריל האחרון התקיים הדיון האחרון בתביעה. דורון, שהגיע בליווי שירות בתי הסוהר ממאסרו, סיפר שבין הצדדים מתנהלים מגעים לפשרה בנוגע לכספים שיועברו. "תיארתי כבר את המצב הכלכלי של המשפחה, היכולת שלנו או אי היכולת לגייס יעוץ משפטי סביר, ראוי והוגן. מעבר לזה הזכרתי בדיון הקודם את המצב הבריאותי שהחמיר... המצב הכלכלי החמור עד כדי מצב שאין לנו קורת גג".

יהודה דורון, הגזבר לשעבר שמעל בכספי קיבוץ שפיים, צילום: עמית שעל יהודה דורון, הגזבר לשעבר שמעל בכספי קיבוץ שפיים | צילום: עמית שעל יהודה דורון, הגזבר לשעבר שמעל בכספי קיבוץ שפיים, צילום: עמית שעל

על בסיס המגעים לפשרה בנוגע לגובה הפיצוי והנכסים שיועברו לקיבוץ, פרסם שופט המחוזי בתל אביב, ישעיהו שנלר, פסק דין חלקי המחייב את דורון, רעייתו ואת החברות שבבעלותו לשלם לקיבוץ את סכום התביעה. אולם המגעים לפשרה לא צלחו. "חרף ניסיונות כנים ומשאבים רבים", כתבו באי כוחם של הקיבוץ לבית המשפט בתחילת השבוע, "הרי שנוכח ההתנהלות חסרת תום הלב מגעי הפשרה בין הצדדים לא צלחו וביום שבת האחרון הודיעו הנתבעים (דורון, אשתו והחברות שבבעלותו) כי הם אינם מעוניינים להמשיך בניהול משא ומתן לפשרה".

נציגי הקיבוץ הוסיפו שבמצב דברים זה עליהם לגבש את הסכומים המדוייקים שעל דורון להשיב. "הסתבר", כך נכתב, "כי חרף מצגי הנתבעים כאילו נכונים הם לשיתוך פעולה לשם גביית כספי הגזל, הם בוחרים עדיין להצפין את הכספים ולסרבל את הליכי הגבייה".

במקביל להודעה לבית המשפט, פנה אתמול (ג') הקיבוץ לבית המשפט המחוזי בתל אביב וביקש להמציא לדורון התראה לפיה אם תוך שבעה ימים מיום קבלת התראה לא יעביר לקיבוץ 14.6 מיליון שקל ועוד 440 אלף שקל הוצאות משפט הוא יוכרז פושט רגל. "אם לא תשלם את החוב", כך לפי ההתראה, "או לא תבטיח את תשלומו יראה הדבר כמעשה פשיטת רגל אשר יכול לשמש יסוד לבקשת פשיטת רגל נגדך".

עו"ד אלעד חלפון מסר בשם בני הזוג דורון: "נכון להיום מר דורון מרצה את עונשו בבית הכלא. בערעור הפלילי בו יוצגו מר דורון ורעייתו ע"י עו"ד גד זילברשלג, הכיר בית המשפט במצבם הטראגי והפחית מעונשי המאסר שנגזרו עליהם. מזה מספר חודשים עו"ד זילברשלג ואנוכי מקיימים מול באי כוח קיבוץ שפיים מו"מ לפשרה במסגרת ההליך האזרחי שבין הקיבוץ לבין בני הזוג דורון. למרבה הצער, לא הצלחנו להגיע לעמק השווה עם הקיבוץ על תנאי ההסכם, זאת חרף העובדה שבני הזוג דורון רצו להביא לסיום ההליכים המשפטיים."
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות