אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקלאים חסמו צמתים: "ללא מו"מ - המאבק יוחרף עד עצירה של אספקת התוצרת" צילום: תנועת המושבים

חקלאים חסמו צמתים: "ללא מו"מ - המאבק יוחרף עד עצירה של אספקת התוצרת"

מאות חקלאים הפגינו ב-24 צמתים ברחבי הארץ בטענה שמדיניות הממשלה גורמת לחיסול הענף ולסגירת משקים; קוראים בין היתר לבטל את מס המעסיקים ולהסדיר את נושא פערי התיווך. ח"כ איתן ברושי: "על שר האוצר מוטלת האחריות להסרת הרפורמות הפוגעות בחקלאות"

20.08.2015, 12:18 | הדס גליקו

בפעם השלישית בחודש האחרון, חקלאים מרחבי המדינה יצאו להפגין נגד מדיניות הממשלה שלטענתם פוגעת קשה בפרנסתם וגורמת לחיסול ענף החקלאות במדינה. כזכור, לפני שבועיים חסמו החקלאים 4 צמתים מרכזיים בארץ ולפני שבוע הפגינו מול משרד החקלאות בבית דגן.

קראו עוד בכלכליסט

היום (ה'), מאות חקלאים מאזורים שונים בארץ חסמו עשרות צמתים. החקלאים מוחים על כוונת האוצר לכלול את הסעיפים החקלאיים המבטלים את ההסדר בצאן ובפטם. לטענת החקלאים, ההחלטה תוביל לפגיעה במאות משפחות ואלפי חקלאים שייאלצו לסגור את המשקים. כרגע מקיימים החקלאים הפגנה אחרונה ומסכמת להיום מול משרד החקלאות של מחוז העמקים. ביום ראשון צפויים ראשי מחאת החקלאים להתכנס על מנת לגבש החלטה האם להתחיל בהשבתה של תוצרת חקלאית.

תמונה מאחת ההפגנות, צילום: תנועת המושבים תמונה מאחת ההפגנות | צילום: תנועת המושבים תמונה מאחת ההפגנות, צילום: תנועת המושבים

הטענה השנייה של החקלאים היא שחוק ההסדרים לא כולל הקלות בנושא העובדים הזרים - ביטול מס המעסיקים, הפחתת עלויות החקלאי המעסיק עובדים זרים בגין מגורים והחזרת נקודות הזיכוי לעוסקים בחקלאות. הנושא השלישי שעליו מוחים החקלאים הוא היעדר טיפול ממשלתי בפערי התיווך הפוגעים בחקלאים. בהתאחדות חקלאי מדגישים, כי הם בעד רפורמות בחקלאות אך לא בחוק ההסדרים אלא במו"מ ובהסכם ל-15-20 שנה שיטפל בכל שרשרת הערך של התוצרת מהחקלאי ועד הצרכן בכדי לטפל באופן שורשי בפערי התיווך.

הפגנת החקלאים. 24 צמתים נחסמו. במרכז התמונה - חבר הכנסת חיים ילין, יש עתיד, צילום: הילה ספאק הפגנת החקלאים. 24 צמתים נחסמו. במרכז התמונה - חבר הכנסת חיים ילין, יש עתיד | צילום: הילה ספאק הפגנת החקלאים. 24 צמתים נחסמו. במרכז התמונה - חבר הכנסת חיים ילין, יש עתיד, צילום: הילה ספאק

במהלך ההפגנה נחסמו לתנועה עשרות צמתים ברחבי הארץ. בצפון בכפר תבור, הפגינו החקלאים בזמן ששר החקלאות, אורי אריאל קיים שם סיור. אל הפגנה הגיע הזמר יובל בנאי. בערבה וביטבתה נחסמה התנועה ל-25 דקות והובערו צמיגים. בצומת באר טוביה חסמו את הכביש לכיוון אשדוד עם 10 טרקטורים, שופלים ושפכו חלב על הכביש. בצומת כברי, צמח ועברון שפכו המפגינים פירות וירקות ובצומת הראה חקלאים נשכבו על הכביש.

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) הביע הזדהות עם חקלאי ישראל ולקח חלק בהפגנה בצומת נהלל לא משא ומתן, המאבק יוחרף בימים הקרובים עד כדי עצירה מוחלטת של אספקת תוצרת חקלאית טרייה לשווקים. ניתנת הזדמנות אחרונה לממשלה לחזור לדרך של משא ומתן והדברות, לדרך של החלטות המאפשרות חקלאות, התיישבות והגשמת הציונות. על שר האוצר מוטלת האחריות להסרת הרפורמות הפוגעות בחקלאות וגורמות לחיסול ממוקד של התחום כולו על כלל מרכיביו. אני פונה לשר האוצר בדרישה לשבת עם נציגי הלובי החקלאי וראשי הארגונים על מנת להגיע למתווה מוסכם".

מוחים נגד מדיניות הממשלה, צילום: תנועת המושבים מוחים נגד מדיניות הממשלה | צילום: תנועת המושבים מוחים נגד מדיניות הממשלה, צילום: תנועת המושבים

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "ההתנהלות של הממשלה להכניס את סעיפי החקלאות בחוק ההסדרים היא כוחנית ושערורייתית. כזכור, הרפורמה שלוקר עשה בענף החלב עלתה למדינה כ-300 מיליון שקל, ובתמורה לכך חוסלו כ-200 רפתות והצרכן לא זכה לירידת מחיר של פרוטה. להערכתנו, גם כאן, בהתנהלות של ממשלת ישראל, המדינה תשקיע הון בחיסול ענפים חקלאים, צאן ופטם, והצרכן לא יזכה לשום ירידה במחיר.

"אנחנו קוראים לממשלה לנהל איתנו מו"מ אינטנסיבי ורציני להסכם ל-15-20 שנה על הרפורמות בכדי שאנחנו נוכל להמשיך ולקיים את החקלאות מצד אחד והצרכנים הישראלים יוכלו לקנות תוצרת איכותית וטרייה במחיר הוגן".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, ביקש להלין על התנהלותם הבעייתית של השרים, לדבריו: "שר האוצר שיודע לשבת עם כל הגורמים האינטרסנטים במדינה, כולל נציגי הטייקונים, מחרים את החקלאים. לא נסכים לכך. למרות בקשותינו להידברות הוא מוביל מהלך ללא הידברות ותוך איום של חוק ההסדרים. כופים עלינו רפורמות כוחניות, שמחסלות אמצעי ייצור ליישובים שלמים בפריפריה, ויותירו את תושביהם, אלפי חקלאים ועובדי משחטות, מובטלים. הגיע שר חדש ושומע לעצותיהם של גאוני האגף לפיו הוא יוכל לצבור הון פוליטי על גב החקלאים. אותם רפורמות שכחלון מוביל, יסתיימו באותה תוצאה של הרפורמות הקודמות שהובילו קודמיו באוצר: ללא שינוי במחיר לצרכן, ומנגד חקלאים רבים הנוטשים את ענף חסרי כל. זוהי שיטה רעה, לא ציונית, לא ישראלית, לא לטובת הצרכן, ולבסוף גם אינה מביאה תוצאות".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הרפורמות בענפים הצאן והפטם שיזם משרד האוצר בשיתוף משרד החקלאות נועדו להגביר את התחרותיות בענפים אלו ולהוריד את המחירים לצרכן וזאת תוך התבססות על החקלאות המקומית בלבד. יש לציין, כי משרד האוצר רואה חשיבות רבה לקיומה של החקלאות בישראל ופועל להפחתת יוקר המחייה תוך כדי ייעול החקלאות ושימורה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות