אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה משחקי הכדורגל בשבת יימשכו צילום: אוראל כהן

למה משחקי הכדורגל בשבת יימשכו

גם אם המשחקים מתקיימים לפני יציאת השבת ואחרי יציאת השבת - עדיין הם מעודדים "חילול שבת" המוני. זה הכרחי לקיום כדורגל מקצועני ולכן זה יישאר ככה עד שבממשלה יחליטו לקיים עוד יום שבתון

20.08.2015, 17:56 | אוריאל דסקל

בישראל משחקים כדורגל בשבת מאז שהתחילו לשחק כדורגל. לפני קום המדינה ולפני קביעת הסטטוס קוו.

קראו עוד בכלכליסט

הסיבה לכך שמשחקים כדורגל בשבת - יום השבתון הרשמי היחיד - היא בגלל שבשביל לקיים כדורגל מקצועני צריך כמה שיותר צופים באצטדיונים. וצופים מגיעים למשחקים בעיקר ביום השבתון. ככה זה בכל העולם. וזה מוכח סטטיסטית. קבוצה שתמכור 600 כרטיסים בשבת, תמכור 100 ביום שני. כל מנהל קבוצה יאשר זאת.

בימי שבתון יותר אנשים מגיעים למשחקים. ככה התפתחה תרבות הכדורגל בישראל במשך יותר ממאה שנה. כמו כן, כל משחקי הילדים, נערים ונוער משוחקים בשבת בגלל שזה הזמן שאפשר לבוא ולראות את הילדים משחקים. זה גם הזמן היחיד שהילדים אינן בבית ספר. זה גם הזמן היחיד שהשופטים, חצי מקצוענים, והמאמנים, גם כן חצי מקצוענים בדרך כלל, יכולים לפנות ולהקדיש לכדורגל.

בישראל התפתחה בשנים האחרונות גם תרבות של משחקי כדורגל ביום שישי, שהוא חצי יום שבתון לחצי מהמשק. המעבר ליום שישי נעשה מטעמים עסקיים ובבקשת גופי שידור וגוף ההימורים הרשמי של ישראל, הטוטו. זה אמנם פגע במספר הצופים במגרשים - רק 5% מכלל האוכלוסייה בישראל מעוניינים שהמשחקים יתקיימו ביום שישי, כך על פי סקר "כלכליסט" (רוב של יותר מ-40% מעדיף את ימי שבת) - אבל זה התפתח עם השנים. וככה זה נותר.

ככה זה נוח לרוב האוכלוסייה בישראל - וכן, זה "מדיר" את האוכלוסייה הדתית מתרבות הכדורגל הזאת, אבל כך זה התפתח. ובכל מקרה, וגם אם המשחקים מתקיימים לפני כניסת השבת ואחרי יציאת השבת - עדיין הם מעודדים "חילול שבת" המוני. ככה זה. במשך מאה.

אוהדי מכבי חיפה באצטדיון סמי עופר, צילום: ראובן כהן אוהדי מכבי חיפה באצטדיון סמי עופר | צילום: ראובן כהן אוהדי מכבי חיפה באצטדיון סמי עופר, צילום: ראובן כהן

ועכשיו, שופטת בית הדין לעבודה, אריאלה גילצר-כץ אומרת שבכלל אין אישור לכדורגל בשבת. כל השנים האלה ולא ידענו.

הוויכוח, שהתחיל כוויכוח על תנאי עבודה של כדורגלנים שומרי מסורת, הופך ברגעים אלו לוויכוח על קיום כדורגל בשבת ובכלל על האופי של המדינה.

19% מהישראלים הם יהודים שומרי מסורת. לא כולם שומרים שבת. ורבים משומרי השבת הם חרדים, שהכדורגל - בגלל

ענייני הלכה ותרבות - לא מעניין אותם כלל. בקרב כדורגלנים מקצוענים מספר שומרי השבת קטן עד מאוד מהסיבה הפשוטה שבשביל להגיע לרמה מקצוענית רובם היו צריכים לשחק כדורגל בשבת. ובכלל, כדורגל הוא משחק גלובלי ומי ששואף להיות הכי טוב בתחום - יהיה חייב לקחת בחשבון שוואלה, כדורגל, בכל העולם, משחקים בשבת.

ככל הנראה מחזור ליגת העל הקרוב יתקיים בשבת. וככה זה יימשך. הדתיים שירגישו שהם מנודים מהמשחק, יוכלו להגיע למשחקים שמתקיימים בימי חול: למשל של בית"ר ירושלים - בגלל המוני דתיים שאוהדים את הקבוצה, היא משחקת בעיקר בימי חול. אבל עד שלא יהיו כאן שני ימי שבתון, משחקים יתקיימו בישראל בשבת.

כל מי שלא רוצה שיתקיימו בשבת, שימצא לעצמו ענף אחר להתעניין בו או לעבוד בו. הרי, בלי כדורגל בשבת לא תהיה תעשיית כדורגל בישראל. וזה בטוח נגד האינטרס של איגוד הכדורגלנים בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות