אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירה להפקיר: 5 הערות על האחריות של Airbnb כלפי השוכרים

דירה להפקיר: 5 הערות על האחריות של Airbnb כלפי השוכרים

השבוע נודע שמשתמש השירות הגיע לדירה ששכר והותקף בה מינית בידי המארחת שלו - והחברה התחמקה מלספק פיתרונות. Airbnb צריכה לקלוט שהיא לא סטארט-אפ צעיר כי אם אימפריה - ושעם כוח גדול באה גם אחריות גדולה

21.08.2015, 21:59 | כתבי כלכליסט
אמא'לה, כלכלת השיתוף! אדם בשם ג'ייקוב לופז ניסה לשכור דירת נופש במדריד דרך Airbnb. החופשה הפכה במהרה למאבק מבהיל בבעלת בית מופרעת, שלטענתו ניסתה לתקוף אותו מינית, מבלי שהמוקד הטלפוני של האתר הפופולרי סייע במשהו. התוצאה: שלל תגובות היסטריות ברשת ששללו את כל תעשיית הכלכלה השיתופית. זה אולי מוגזם, אבל השאלה שעולה כאן חשובה ולא פשוטה.

אפליקציית Airbnb אפליקציית Airbnb אפליקציית Airbnb

כבר לא קטנה. Airbnb היא כבר מזמן לא איזו חברת סטארט-אפ זעירה, אלא אימפריה. היא נמצאת בעיצומו של סבב גיוס בהיקף של 1.5 מיליארד דולר, ורוצה לכבוש גם את השוק הסיני העצום ולתקוע עוד יתד בלבה של תעשיית המלונאות. היא לא רק משדכת בין משכירים לשוכרים, אלא גם גוזרת לעצמה עמלות נאות. בתנאים כאלה נשאלת השאלה: מה היא אמורה לעשות כשמשהו משתבש?

לשוכרים יש מה לעשות. מיליוני אנשים בשנה משתמשים ב-Airbnb, ורובם מרוצים. האפשרות לדרג את המארחים מועילה בסינון פושעים וסתם מטורפים, כמו גם האמצעי "זיהוי מאושר" שמבטיח שהמשכיר לא גנב זהות של אדם אחר. כדי להרגיש בטוחים עוד יותר, כדאי גם לחפש את המשכיר בגוגל וברשתות החברתיות, ואפילו להרים אליו טלפון.

בריאן צ בריאן צ'סקי, מנכ"ל החברה | צילום: בלומברג בריאן צ

אל תאשימו את הקורבן. כל זה טוב ויפה, אבל יש ציפייה הגיונית ש-Airbnb תגן גם על מי שאינם עושים את בדיקות הרקע המתבקשות. להגיד "לא בדקת ולכן הותקפת" - ובכן, זה סוג של האשמת הקורבן. כשהאתר מציע לשוכר כמו לופז לפנות בעצמו למשטרה בעיר זרה, כפי שפורסם, זו נראית כאדישות מקוממת מצד חברת ענק.

זמן לקחת אחריות. הפעם הקודמת ש-Airbnb עלתה לכותרות בהקשר שלילי היתה כשמשכירים התלוננו ששוכרים פגעו בדירותיהם מבלי שהשירות פיצה אותם. החברה הגיבה במהירות, והשיקה ביטוח של עד מיליון דולר. רוח הנדיבות והאחריות הזאת צריכה להוביל אותה גם הפעם: אפשרות אחת, למשל, היא להעסיק עוד עובדים בערים מרכזיות שיסייעו לשוכרים. זה בהחלט יגרום לנו להרגיש רגועים יותר בחופשה הבאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות