אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר ממשיך לבצע עסקאות גידור ועוזר לבנק ישראל להחליש את השקל צילום: עמית שאבי

האוצר ממשיך לבצע עסקאות גידור ועוזר לבנק ישראל להחליש את השקל

היום בוצעה עסקת גידור דולר-שקל ב-60 מיליון דולר; בארבעת הימים האחרונים בוצעו עסקאות גידור דולר-שקל בסכום כולל של 280 מיליון דולר, ושתי עסקאות גידור יורו-שקל בסכום כולל של 100 מיליון יורו

21.08.2015, 12:07 | אמנון אטד
החשבת הכללית במשרד אוצר מיכל עבאדי-בויאנג'ו ממשיכה לבצע עסקות גידור על שער השקל. היום (ו') ביצע האגף שבראשו היא עומדת עסקת גידור דולר-שקל נוספת בסכום של 60 מיליון דולר. בסך הכל ביצע האוצר בארבעת הימים האחרונים כמה עסקות גידור דולר-שקל בסכום כולל של 280 מיליון דולר, ושתי עסקאות גידור יורו-שקל בסכום כולל של 100 מיליון יורו. עסקאות הגידור של הימים האחרונים באות בהמשך לארבע עסקאות גידור דולר-שקל בהיקף כולל של 240 מיליון דולר שביצע אגף החשבת הכללית לפני חודשיים.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת עסקאות הגידור ממירה למעשה המדינה חלק מהחובות שלה הנקובים במטבע חוץ, במקרה של ישראל ביורו ובדולר, בחובות הנקובים בשקלים. בדרך זו היא מקטינה את החשיפה שלה לשינויים עתידיים בשער החליפין של השקל, וזאת במטרה לצמצם את החשיפה של תיק החוב הממשלתי לשינויים אפשריים בשער החליפין של השקל.

 , צילום: טל שחר צילום: טל שחר  , צילום: טל שחר

בפועל, מה שאגף החשב הכללי באוצר עושה בימים האחרונים הוא ניצול שערם הנמוך של היורו ושל הדולר מול השקל כדי לקחת חלק קטן מהחוב הממשלתי שנמצא באחריותו ונקוב במטבע חוץ ולקבע אותו בשקלים. זאת ככל הנראה על סמך ההערכה של ראשי האגף שהירידות ביורו ובדולר מול השקל די מיצו את עצמן.

מטרתן העיקרית והרשמית של עסקות הגידור שמבצע האוצר היא אומנם להמיר חלק מחובות המדינה במטבע חוץ לחוב שקלי, אולם במקביל הן גם מאלצות את הגופים שאיתם נעשות העסקות לרכוש בשוק מטבע חוץ ובכך הן מסייעות להחלשת השקל. כתוצאה מכך עסקות הגידור הן למעשה שווה ערך לרכישת מטבע חוץ, כאשר מי שרוכש בפועל את המט"ח הוא כאמור לא משרד האוצר אלא הגוף שמולו הוא מבצע את אותן עסקות גידור.

בשל עובדה זו, ההערכות בשוק ההון הן שההתעוררות שנרשמת בימים האחרונים בשוק מטבע החוץ והעליות הנאות שנרשמות בשערי הדולר והיורו מול השקל נובעות לפחות בחלקן מאותן עסקאות גידור שמבצע אגף החשבת הכללית באוצר. עבאדי-בויאנג'ו אמרה היום כי "אגף החשב הכללי מיישם את תכנית הגידורים על החוב במטבע זר בצורה אינטנסיבית, במטרה להגביר את הוודאות ולצמצם את החשיפה לשינויים בשערי מטבע חוץ. אנשי יחידת החוב באגף מנצלים את תנאי השוק ובכלל זאת את שערי החליפין שתומכים בביצוע עסקאות אלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מה ניתן לצפות משר אוצר מתרבות השוקולד? הגדלת חוב המדינה לתפארת אנטרסים פוליטיים
עבאדי־בויאנג`ו -החשבת הכללית תפקידה במשרד האוצר אינו לבנות את התקציב , אלא לנהל את התקציב השוטף בכל שנה. מתחילת השנה מנהלת עבאדי־בויאנג`ו תקציב על בסיס חודשי משום שאין תקציב שאושר בכנסת לשנת 2015 - עם זאת, לעבאדי־בויאנג`ו אין סמכויות מוגדרות לגבי בניית התקציב הבא והקיים והוא נתון בהחלטות ובהקצאות שבידי כחלון בלבד - מי שמוביל להגדלת חוב המדינה זהו כחלון !! מי שחילק ומנהל את תקציב המדינה כאן בשרלטנות זהו כחלון לתפארת הפופוליסטיות הפוליטית שלו נטו .
בני  |  22.08.15
3.
ל-2 - הנגידה מוטרדת משרלטנות התנהלות כחלון והממשלה בתקציב המדינה והגדלת הגירעון
להחליף את הנגידה ??? חחחחחחחח שכחלון יהיה הנגיד ??? חחחחחחחח הנגידה הטובה ביותר בעולם קיימת בישראל . כבוד לנו אזרחי ישראל על שיש לנו נגידה השומרת בקנאות על כלכלת ישראל איתנה ויציבה כאשר רוב המדינות בעולם מתרסקות בכלכלתן ובנקים נמחקים .
זוארץ , דרום  |  21.08.15
1.
היגעה הזמן "לגדר" את הפופוליזים שגובר על ההגיון אצל כחלון שר האוצר יחד עם נערי האוצר
הנתונים של הלמ"ס מבשרים על תחילתה של האטה או אפילו מיתון באופק, האוצר היה אמור לעדכן את תחזית הצמיחה שלו בהתאם, ואז לעדכן את תחזית ההכנסות ממסים כלפי מטה !!!! הוא היה חייב לבוא שוב לממשלה ולבקש ממנה להחליט – להעלות מסים, לקצץ בתקציב, להגדיל גירעון או שילוב כלשהו של שלושתם. בגלל שמדובר בצעד עם פוטנציאל פוליטי שלילי מאוד, באוצר מעוניינים לדחות שינוי כזה ככל האפשר. תקציב המדינה יונח על שולחן הכנסת ב־31 באוגוסט ועד אז לא יהיו בו כל שינויים בתחום המקרו־כלכלי. לאחר מכן הכנסת תצטרך לאשר אותו עד 19 בנובמבר. במסגרת הזמן הזו הלמ”ס צפויה לעדכן את הנתונים שלה (לגבי המחצית הראשונה של 2015) עוד שלוש פעמים, כשהעדכון האחרון יהיה שלושה ימים בלבד לפני אישור תקציב המדינה בכנסת. לכן, סביר מאוד להניח שגם בתקופה הזו משרד האוצר לא יעשה שינויים בהנחות המקרו־כלכליות של התקציב. השקעה בתשתיות תחבורה והגדלת תקציבי מחקר ופיתוח ומדען ראשי הם לא המקור שיובילו כאן לצמיחה ... ירידה חדה מאוד בקצב הצריכה הפרטית של הישראלים. הצריכה הפרטית מהווה חלק חשוב מאוד מהצמיחה של המשק בישראל. ואם ברבעון השני של השנה הציבור הישראלי הגדיל את קצב הצריכה הפרטית שלו ב־0.9% בלבד (לעומת עלייה של 5.5% ברבעון הראשון) ואם הנתונים האלו יימשכו, לממשלה עלולה להיות בעיה בשנה הבאה - אבל למי אכפת ??? ומה על הגדלת חוב המדינה/הגירעון לכיוון 3.2% במקום 2.5% בשנת 2016 ??? חוב המדינה גדל בזכות תיצוב הסכמי הגועליזציה על גב כלל כספי הציבור שרק הוא ישלם כאן במיסים ישירים ועקיפים את הבור של חובות המדינה לתפארת הפופוליזים של שר האוצר כחלון - "הגידור" שאותו מבצע משרד האוצר זה אקמול לסרטן החריג בתקציבים שמתחולל כאן בתקציב המדינה -פשוט שערוריה . הפופוליזים גובר על ההגיון אצל כחלון וסיעת כולנו ושה שקוף כמים לציבור.
חיים  |  21.08.15