אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הבורסה בשנגחאי עלולה לשחזר את המפולת בוול סטריט ב-1929" צילום: בלומברג

"הבורסה בשנגחאי עלולה לשחזר את המפולת בוול סטריט ב-1929"

הבורסה בסין איבדה השבוע 11.5%, והיתה אחד הגורמים לירידות החדות שנרשמו באירופה ובארה"ב; אנליסט: "שנגחאי תאבד 9% נוספים ב-4-5 הימים הקרובים; לאחר מכן ייתכן כי נהיה עדים לראלי של 40% - או להמשך הירידות"; וולס פארגו: "סין עדיין מהווה הזדמנות למשקיעים"

22.08.2015, 11:14 | שירות כלכליסט

"הבורסה בשנגחאי תאבד 9% נוספים ב-4-5 ימי המסחר הקרובים, והיא עשויה לרשום הפסדים הדומים לאלה שנרשמו במפולת הגדולה בוול סטריט ב-1929" - כך אמר תומאס דימרק, המייסד והמנכ"ל של דימרק אנאליטיקס.

קראו עוד בכלכליסט

הבורסה בשנגחאי צללה אתמול ב-4.3%, וסגרה את השבוע עם ירידה של 11.5%. חששות ממשבר בכלכלת הסין היו אחת הסיבות לנפילות החדות בוול סטריט אמש ושלשום.

לדברי דימרק, הבורסה בשנגחאי, עשויה לרדת מהרמה הנוכחית של כ-3,500 נקודות, לכ-3,200 נקודות; בנקודה זו, ייתכן ראלי של 40% - מה שייצור מצב דומה לזה שהיה בוול סטריט ב-1987 וב-2001; ואולם ייתכנו גם ירידות נוספות - מה שיוביל למצב הדומה לזה ששרר בעת השפל הגדול בארה"ב. "ב-1929, השוק צלל ב-50.6%. זו היתה אזהרה לכך שהמשבר עמוק מאוד", הוא אמר. 

בדימרק מציינים כי שינו את עמדתם לגבי השוק הסיני ב-12 ביוני, לעמדה דובית, בדיוק כאשר זה הגיע לשיא; מאז צנחה הבורסה בשנגחאי ב-38%.

בורסת שנגחאי, צילום: אי פי איי בורסת שנגחאי | צילום: אי פי איי בורסת שנגחאי, צילום: אי פי איי

למרות הנתונים החלשים בסין - אתמול למשל פורסם כי פעילות הייצור נפלה באוגוסט לשפל של 6.5 שנים - יש מי שרואים את חצי הכוס המלאה. אנתוני קראג, מנהל פורטפוליו השווקים המתפתחים בוול פארגו, ציין כי מבין 10 הכלכלות המובילות, רק סין והודו צמחו בשנה שחלפה בשיעורים של 6%-7%; לדבריו, "סין עדיין מהווה הזדמנות למשקיעים. היא עדיין מנצחת בתחרות היופי של המכוערות".

   

חלק אנליסטים סבורים כי בעקבות החולשה בסין, והמהלך של הממשלה מתחילת השבוע לפיחות היואן, הפדרל ריזרב לא יעלה את הריבית בספטמבר; ואולם יש הסבורים כי עיכוב המהלך יגרום לחשש בקרב המשקיעים כי הכלכלת העולמית עומדת בפני משבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
7 שנים של ריבית אפסית ועדיין אי אפשר להעלות ריבית?! זה אומר שהכלכלה לא מתאוששת
הריבית האפסית לא אוששה את הכלכלה בארה"ב. הריבית האפסית רק ניפחה בועות מסוכנות. האפשרות שהריבית תעלה, גורמת לבורסות לקרוס. אם הבורסות קורסות, בטח שאי אפשר אז, להעלות ריבית. הריבית נשארת אפסית והבועות חוזרות להתנפח. וחוזר חלילה. ביפן יש ריבית אפסית כבר 20 שנה. היפנים לא מצליחים להעלות אותה וכלכלת יפן נעה ממשבר למשבר. אימפריה כלכלית בדעיכה. גם בנק ישראל נוקט באותה מדיניות כושלת של ניפוח בועות. בועת המשכנתאות טובה לרווחי העתק של הבנקים. רווחי העתק של הבנקים (באיצטלה של שמירה על "יציבות הבנקים") הם המניע העיקרי למדיניות הריבית האפסית של ב"י. במדיניות הריבית האפסית החוסכים מקבלים "אפס" ואילו הלווים משלמים 8% ויותר. הרווח כולו של הבנקים.
אחת העם  |  22.08.15
2.
הנה פסקה מתוך מאמר שכתבתי בחודש מרץ השנה:
"חזרה למיתון – בניגוד למה שהתקשורת משדרת, הנתונים הכלכליים המתקבלים מארה"ב בחודשים האחרונים אינם מעודדים. ישנו סיכוי שהצמיחה והשיפור בתעסוקה שראינו בחודשים האחרונים התבססו יותר על שכנוע עצמי שהמשבר הסתיים מאשר על המציאות, ושרשתות השיווק בארה"ב הצטיידו במלאי וגייסו עובדים בציפיה לקונים שלא יגיעו. במקרה כזה, הפדרל רזרב יאלץ לדחות את מועד העלאת הריבית, ואולי אף יחזור להדפיס כסף כפי שעשה בשנים האחרונות. חוסנו של הדולר יתברר כאשליה, והמשקיעים הזרים יעלמו כלעומת שבאו. במקרה כזה אני מעריך שהבורסות בארה"ב יחוו תיקון משמעותי (לראשונה מזה שש שנים), וכותרות העיתונים יבשרו על שובו של המשבר. אבל בו זמנית גם זרם האשראי ממערכת הבנקאות יעצר, והתרומה שלו לאינפלציה תיפסק. ארה"ב תישקע פעם נוספת במיתון, אולם תחמוק לעת עתה מפני הסכנה של התפרצות אינפלציונית." נראה שתחזיותי הולכות ומתממשות. רוצים לקרוא עוד? גגלו "מבוא לקלקלה".
אורן  |  22.08.15
1.
תחזית האנליסט: "נהיה עדים לראלי - או להמשך הירידות"..
חזק.. אפשר גם להוסיף את האפשרות השלישית - שהשוק ידשדש באותו מקום, וככה בכלל האנליסט יכול לכסות את כל האפשרויות - גם עליות, גם ירידות, וגם במקום.. זה לא רציני.. האנליסטים ואלה שמסקרים אותם - כמו עדר.. רק שהעדר הזה עולה לכולנו עשרות מיליארדי דולרים בהוצאות הנופלות על כל אחד ואחד מאיתנו, כאשר התרומה השולית של העדר הזה לחברה היא שלילית.. הדברים היו אמורים להשתנות קצת אחרי המשבר של 2008, אבל לא השתנה כלום.. העדר ממשיך כתמול שלשום..
א. ד.  |  22.08.15