אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר לשעבר בסימנס לרשות ני"ע: "מסרתי צ'קים לקמפיין לפקידה במשרד נס"

בלעדי לכלכליסט

בכיר לשעבר בסימנס לרשות ני"ע: "מסרתי צ'קים לקמפיין לפקידה במשרד נס"

יצחק הירש סיפר שמנכ"ל סימנס ישראל ביקש ממנו לתרום לקמפיין של הח"כית לשעבר לאה נס. החשד: התרומות היו תמורה לעזרתו של עו"ד שלמה נס לסימנס במכרזים של חברת החשמל; מטעמו של שלמה נס נמסר: "במועד בו נטען שניתנה תרומה - נס כבר לא כיהן כדירקטור בחברת חשמל קרוב ל-10 שנים"

23.08.2015, 07:57 | תומר גנון

רשות ני"ע העמיקה את חקירת החשד שתאגיד האנרגיה סימנס תרם כספים באמצעות אנשי קש לקמפיין הבחירות של חברת הכנסת לשעבר לאה נס (ליכוד), אשתו של יו"ר חברת החשמל לשעבר עו"ד שלמה נס. לפי החשד, תרומות שהעבירה סימנס באמצעות שליחים לקמפיין של לאה נס, שאינה חשודה בדבר, היו בעצם כספי שוחד עבור בעלה, שנחקר באזהרה בפרשה. לפי החשד, הכספים נתרמו לקמפיין של הח"כית לשעבר, לכאורה, בתמורה לסיוע שנתן בעלה לסימנס לשם זכייתה במכרזי ענק בחברת החשמל. 

קראו עוד בכלכליסט

חשד זה מצטרף לראיות לכאורה שאספו החוקרים ופורסמו ב"כלכליסט", ולפיהן שלמה נס קיבל מסימנס ב־2002, לאחר שפרש מחברת החשמל, חצי מיליון דולר שהופקדו לחשבון בשוויץ. לפי החשד, הסכום היה תמורה לסיוע שנתן עו"ד נס לסימנס כדי להביא לזכייתה במכרז להטמעת מערכת ה־DMS, האחראית ליציבות המתח הארצי, שעד היום הושקעו בה מאות מיליוני שקלים.

"כשמשמנים, העגלה נוסעת"

 

לאחרונה, כך נודע, נחקר ברשות ני"ע יצחק הירש, בעל מניות בסימנס ישראל, שבעבר אף שימש מנהל חטיבת האנרגיה בחברה. הירש נעצר ונחקר לראשונה בפרשה בחודש דצמבר ומאז נחקר שוב כמה פעמים. הוא סיפר בחקירתו שתרם 10,000 שקל לקמפיין של לאה נס לבקשתו של אורן אהרונסון, מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר ומי שניצח על מנגנון השוחד לבכירי חברת החשמל בעבר ובהווה. לדברי הירש בחקירתו ברשות, הוא הגיע למשרדו של עו"ד נס בבית גיבור ספורט ברמת גן ומסר לפקידה שני צ'קים של 5,000 שקל — אחד בחתימתו ואחד בחתימת אדם אחר. הצ'קים נרשמו לטובת לאה נס. הוא הוסיף שסמוך למתן הצ'קים נתן לו אהרונסון 10,000 שקל במזומן כדי לכסות את התרומה.

שלמה דניאל ואורן אהרונסון. הראשון היה איש הקש, השני ניצח על מנגנון השוחד בסימנס, צילום: אוראל כהן שלמה דניאל ואורן אהרונסון. הראשון היה איש הקש, השני ניצח על מנגנון השוחד בסימנס | צילום: אוראל כהן שלמה דניאל ואורן אהרונסון. הראשון היה איש הקש, השני ניצח על מנגנון השוחד בסימנס, צילום: אוראל כהן

לפי החשד, הצ'קים שמסר הירש נועדו להסוות את תשלומי השוחד לשלמה נס. מקור כספי המזומן שאהרונסון העביר להירש, כך לפי החשד, היה מיליוני דולרים ששלמה דניאל, גיסו של אהרונסון ששימש כאיש קש, קיבל לחשבונו בשוויץ מסימנס כדי לשחד בכירים בעבר ובהווה בחברת החשמל.

החשד שניתן שוחד לשלמה נס באמצעות תרומות לקמפיין של אשתו התעורר בעקבות עדות שמסר שלמה דניאל בדצמבר השנה, שחלקים ממנה פורסמו לאחרונה ב"כלכליסט". לפי עדותו של דניאל, בהנחיית ישראל ציגלר (שהלך לעולמו), בעל מניות לשעבר בסימנס ישראל וסבו של אהרונסון, הוא תרם 1,700 יורו לקמפיין בחירות של לאה נס. מקור הכסף, כך עולה מרישומים במחשבו של דניאל, לטענת החוקרים, היה כספים שקיבל מסימנס לחשבונו בשוויץ.

"סבא של אורן אהרונסון היה אדם מקסים", סיפר הירש לחוקר הרשות צחי בן ארצי, "אבל היה לו משפט כזה, 'כשמשמנים, העגלה נוסעת', שרק הכסף קובע". כשהירש נשאל אם ידוע לו על כספים שהועברו לשלמה נס, השיב: "אני לא יודע אילו כספים הועברו לו, אבל אני מעורב אישית בבקשה של אורן מהבחירות של אשתו. אורן שאל אותי אם אני יכול לתת לנס 10,000 שקל בשני צ'קים נפרדים, 5,000 ו־5,000. זה היה סכום התרומה המקסימלי, כי אחרת יהיה לצ'קים 'צבע'".

"אחרי שאורן פנה אליי", המשיך הירש לספר, "הבאתי צ'ק של 5,000 מא' (השם שמור במערכת — ת"ג) וצ'ק של 5,000 ממני. כמה כאלה אורן עשה — אני לא יודע. על שניים אני יכול להביא תדפיס מהבנק. לקחתי את שניהם, נסעתי למשרד של נס ליד הרכבת ונתתי לפקידה שם".

חוקר: בעקבות מה הגיעה הבקשה של אורן?

"אהבתו לגברת נס. אני צוחק. לא יודע".

חוקר: אורן אמר לך 'שלמה ביקש שאעזור לו'?

"לא אמר לי כלום. הוא שאל אותי: איציק, אתה מוכן להפקיד צ'ק של 5,000 ואני אתן מזומן? הייתי נאמן".

חוקר: שאלת אותו למה?

"לא צריך לשאול. ידעתי ש־5,000 זה המקסימום".

חוקר: ידעת שזו תרומה לבחירות?

"הוא אמר לי, ואני כתבתי את הצ'ק בכתב ידי. הוא ידע שאני עושה כמעט הכל. הוא אמר לי: איציק, קח 5,000 במזומן, תן לי צ'ק ותכתוב תרומה לנס. אמרתי לו: בסדר. אתה רוצה שאני אתן לך עוד 5,000? הוא אמר לי: מתאים. הלכתי לא' שנתן צ'ק וכתבתי אחד משלי. קיבלתי הכל מאורן במזומן בחזרה".

חוקר: הבנת שזה אינטרס של סימנס?

"הבנתי שאני ממלא בקשה של אורן. אני יודע שהוא הבוס שלי ועובד בחברת סימנס, ואני יודע שנס דירקטור בחברת החשמל. לא עשו אותי באצבע. אבל הוא לא אמר לי: תן כי אני רוצה לרצות את נס. הוא לא היה צריך להגיד".

חוקר: למה לדעתך אורן עשה את זה?

"תראה, הוא היה בקשר עם שלמה נס כשנס היה בדירקטוריון חברת החשמל".

חוקר: אורן לא עשה את זה בגלל העיניים היפות של נס, זה בטוח.

"אורן היה עושה את זה תמורת העיניים היפות שלו, אם הוא היה מסוגל למכור אותן".

חוקר: איך נס (שפרש מחברת החשמל ב־1995 – ת"ג) היה יכול לעזור לסימנס או אורן בשנות ה־2000?

"לא יודע. אני אומר, סתם דוגמה, הוא הבטיח לו משהו, עזר לו במשהו בשנות התשעים. עכשיו הוא מחזיר טובה. אני מתאר לעצמי שאם זה ניתן אז, זה ניתן בכוונה מסוימת. בסימנס לא עשו שום דבר, איך אמרת, בשביל העיניים היפות של איציק. אורן מבצע את בקשתם, כמו שאני ביצעתי את בקשותיו של אורן".

"לא כיהן כדירקטור בתקופה זו"

מטעמו של עו"ד שלמה נס נמסר בתגובה: "לפי הוראת רשות ניירות ערך, נס מנוע מלהתייחס בתקשורת לכל נושא הקשור לחקירה. במועד בו נטען שניתנה תרומה - נס כבר לא כיהן כדירקטור בחברת חשמל קרוב ל-10 שנים".

מטעמה של לאה נס נמסר: "כל התרומות שנתקבלו לפריימריס דווחו ובוקרו כמקובל על ידי מבקר המדינה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות