אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשנה בסעודיה: נשים יוכלו לבחור ולהיבחר צילום: איי פי

לראשנה בסעודיה: נשים יוכלו לבחור ולהיבחר

70 נשים מתכוונות לרוץ כמועמדות בבחירות במדינה בדצמבר, בעוד ש-80 אחרות נרשמו לשמש כמנהלות קמפיין. עם זאת, נשים סעודיות אינן מורשות עדיין לנהוג, טוס או ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה ללא ליווי של גבר

23.08.2015, 13:03 | שירות כלכליסט

לראשונה בתולדות סעודיה, נשים יורשו להצביע בבחירות. התקשורת המקומית מדווחת כי הנשים יוכלו להצביע וגם להתמודד בבחירות שיתקיימו בדצמבר (בחירות מוניציפאליות). 70 נשים מתכוונות לרוץ כמועמדות, בעוד ש-80 אחרות נרשמו לשמש כמנהלות קמפיין.

מדובר בצעד משמעותי בנושא זכויות הנשים במדינה, שבה הן עדיין לא מורשות להוציא דרכון או לפתוח חשבון בנק ללא לוויית גבר. "זה חדש לנשים", אמרה סעודית לטלוויזיה הממלכתית. "אני די בטוחה שלנשים יהיו דעות ומחשבות שונות. אני מרוצה". 

נשים עובדות בסעודיה. רק באישור הגבר, צילום: אם סי טי נשים עובדות בסעודיה. רק באישור הגבר | צילום: אם סי טי נשים עובדות בסעודיה. רק באישור הגבר, צילום: אם סי טי

הרישום בפנקס הבוחרים החל רשמית אתמול (שבת) ומי שמעוניין להתמודד בבחירות יכול להירשם עד ה-30 באוגוסט.

המהלך התאפשר בזכותו של המלך עבדאללה המנוח, שב-2011 הוציא צו המעניק לנשים הזדמנויות להשתתפות פוליטית. ב-2013 הוא פרסם צו נוסף שבו קבע שהמועצה המייעצת למלך צריכה לכלול ייצוג של 20% לנשים.

המלך המנוח עבדאללה. החל את הרפורמה, צילום: איי אף פי המלך המנוח עבדאללה. החל את הרפורמה | צילום: איי אף פי המלך המנוח עבדאללה. החל את הרפורמה, צילום: איי אף פי

"המהלך האחרון הזה מעביר מסר חשוב לכל הסקטורים בחברה הסעודית, שנשים כמו גברים מעורבות במדינה ורשאיות לקבל החלטות שמשפיעות על האינטרס הציבורי", מסר בתגובה אדם קוגל מארגון זכויות האדם Human Rights Watch.

על אף ההתקדמות, מצבן של הנשים בסעודיה עוד רחוק מלהיות מזהיר. על פי מערכת האפוטרופסות הקיימת, נשים אינן מורשות לנהוג, לטוס או ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה ללא ליווי של גבר. הנשים אינן מורשות גם ללבוש בגדים חשופים או לחשוף איפור. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות