אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרטל הלחם: בקשה לייצוגית בסך רבע מיליארד שקל נגד המאפיות צילום: צביקה טישלר

קרטל הלחם: בקשה לייצוגית בסך רבע מיליארד שקל נגד המאפיות

בעקבות הרשעת מאפיות ברמן ודוידוביץ' בביצוע הסדר כובל, טוען התובע מאיר קליין, כי 7 המאפיות שמואשמות בחברות בקרטל פגעו בכיסם של צרכנים לאחר שסיכמו ביניהן על הפסקת מבצעי הנחות

23.08.2015, 14:00 | תומר גנון

מהו הנזק הכספי שגרם קרטל הלחם לצרכנים? שאלה זו צפויה להתברר במסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים בסוף השבוע. זאת בעקבות הרשעתן בחודש שעבר של המאפיות ברמן ודוידוביץ' בביצוע הסדר כובל (קרטל) בנסיבות מחמירות.

קראו עוד בכלכליסט

ההליך הפלילי נגד מאפיות נוספות שמואשמות בחברות בקרטל, בהן מאפיית אנג'ל הנסחרת בבורסה של ת"א ומנכ"לה ירון אנג'ל, עדיין נמשך.

במסגרת התביעה האזרחית שהוגשה טוען התובע, מאיר (מאור) קליין, כי הנזק שגרמו המאפיות לצרכנים מוערך בכ-252 מיליון שקל. על פי הנטען בתביעה, שהוגשה באמצעות עוה"ד מיכאל בך, רון לדרמן וגלעד הלר, 7 המאפיות שמואשמות בחברות בקרטל פגעו בכיסם של צרכנים לאחר שסיכמו ביניהן על הפסקת מבצעי הנחות.

כן נטען כי המאפיות תיאמו כי כל אחת מהן תטפל לבדה בלקוחותיה, ללא ניסיון מצד המאפיות המתחרות לפלוש לשטח הגזרה ולחטוף את הלקוחות. הטענות בתביעה הייצוגית זהות לנטען בכתב האישום שהגישה רשות ההגבלים העסקיים באוקטובר 2012.

אלא שכעת התובעים מבססים את טענתם לנזקים גם על הכרעת הדין של השופט עודד שחם, שהרשיע בחודש שעבר את המאפיות ברמן ודוידוביץ' בחברות בקרטל. "המחיר עלה בפועל ונגרם נזק משמעותי לציבור הצרכנים", כתב השופט שחם בהכרעת הדין. "מדובר במוצר בסיסי שנוגע לאוכלוסיות חלשות (...). במסגרת ההסדר נגרמה עליית מחירים משמעותית וכל מאפייה נושאת באחריות במלואה".‎

"הנאשמים חלשו על יותר מ-90% משוק הלחם המפוקח", הוסיף שחם. "הוכח כי בכל אחת מההסכמות, הן ההסכמה על העלאת מחירים והן ההסכמה על הימנעות מתחרות על לקוחות קיימים, היה טמון נזק משמעותי, בפועל ובכוח.

"ההסכמה על הימנעות מתחרות על לקוחות קיימים חלה גם על רשתות השיווק. המחיר הועלה בפועל בשיעור ניכר, במספר רב של חנויות. הנזק בפועל ובכוח כתוצאה מההסדר הכובל מתחדד, נוכח העובדה שהעלאת המחירים נוגעת למוצר בסיסי וחיוני, ובוצעה במקומות המאופיינים במעמד סוציו-אקונומי נמוך. הוא מתחדד גם נוכח העובדה שההסכמה להימנע מתחרות חלה בכל רחבי הארץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות