אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשד שכספי שוחד מימנו את הקמפיין של נשיאת ברזיל צילום: רויטרס

חשד שכספי שוחד מימנו את הקמפיין של נשיאת ברזיל

שופט פדרלי דורש לפתוח בחקירה כדי לבדוק אם מטה הבחירות של דילמה רוסף השתמש בכספים שקיבלו בכירים במפלגתה מחברת האנרגיה הממשלתית פטרובראס, שמסובכת בפרשת שחיתות רחבת־ממדים

23.08.2015, 21:31 | שירות כלכליסט

שופט פדרלי בברזיל דורש מהתובע הכללי במדינה לחקור אם קמפיין הבחירות של הנשיאה דילמה רוסף מומן מכספי שוחד.

קראו עוד בכלכליסט

לפי מכתב ששיגר השופט ז'ילמר מנדש ביום שישי, "ישנם סימנים להתנהלות קלוקלת ופשעים" במסע הבחירות של רוסף. השופט מנדש סבור כי חלק מהכספים ששימשו על פי החשד למימון הקמפיין הגיעו משוחד ששילמו מנהלים בחברת האנרגיה הממשלתית הברזילאית פטרובראס לפקידים בכירים במפלגתה של רוסף.

פרשת השחיתות בפטרובראס טלטלה את ברזיל עם חשיפתה לפני יותר משנה. לפי החשדות, השוחד שהגיע מקופתה של חברת האנרגיה לכיסיהם של פקידי ממשלה הגיע ל־2 מיליארד דולר. רוסף, שכיהנה כיו"ר דירקטוריון פטרובראס בחלק מהתקופה שמעשי השחיתות התבצעו בעשור הקודם, טוענת כי אלו התרחשו ללא ידיעתה.

הבקשה של השופט מנדש הגיעה על רקע הפגנות שהתקיימו שבוע שעברבערי ברזיל ושהשתתפו בהן כ־900 אלף בני אדם שקראו להדחתה של רוסף מתפקידה.

הפגנה נגד רוסף, צילום: איי אף פי הפגנה נגד רוסף | צילום: איי אף פי הפגנה נגד רוסף, צילום: איי אף פי

מנגד, בסוף השבוע התקיימו הפגנות של תומכי דילמה, האיגודים המקצועיים ומפלגת הפועלים הברזילאית שבראשה היא עומדת — כל זאת על רקע ביקורה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל במדינה.

רוסף נהנתה מכמה רגעים נוספים של נחת בסוף השבוע, לאחר שיו"ר הבית התחתון של הפרלמנט הברזילאי אדוארדו קוניה, שידוע בתור מבקר נחרץ של הנשיאה, הואשם בהלבנת כספים ומעשי שחיתות אחרים שקשורים בפרשת פטרובראס. קוניה הכחיש את ההאשמות והצהיר כי לא יתפטר מתפקידו בשל הגשת כתב האישום.

השופט מנדש ציין במכתבו שלפי עדויות במשפטים שמתנהלים בימים אלו נגד חלק מהנאשמים בפרשת פטרובראס שפרסמם התובע הכללי בברזיל, הקמפיין של מפלגת הפועלים מומן באופן לא ישיר מכספים שהגיעו מפטרובראס. אם אכן אלו הם פני הדברים, המפלגה עברה על חוקי הבחירות בברזיל מכיוון שפטרובראס היא חברה ממשלתית, ואסור לה להשתתף במימון מפלגות כלשהן. במפלגת הפועלים טענו מאז תחילת הפרשה כי כל הכספים שהגיעו אליה במהלך מסע הבחירות היו חוקיים.

שר התקשורת החברתית בממשלתה של רוסף אדיניו סילבה מסר ביום שישי כי "כל התרומות וההוצאות של קמפיין הבחירות ב־2014 הוצגו בפני בית המשפט האלקטורלי, והוא אישר אותן". סילבה היה גם מנהל הכספים של קמפיין מפלגת הפועלים.

השופט אישר שהמפלגה אכן הציגה את ספרי החשבונות של הקמפיין בפני הרשויות לאחר סיומו, כפי שדורש החוק הברזילאי. עם זאת, הוא טען כי בזמן שחלף מאז שקיבלה המפלגה את אישור התקינות לניהול הכספים נחשפו ראיות שמעלות חשד לעבירות שנעשו בדרכי מימונו.

במקביל לפנייה של השופט לתובע הכללי, עתרו מפלגות האופוזיציה בברזיל לבית המשפט האלקטורלי בבקשה לבטל את תוצאות הבחירות שנערכו באוקטובר 2014. טענתם היתה שמסע הבחירות של מפלגת הפועלים קיבל מימון לא חוקי. עם זאת, כל החלטה בעניין עשויה לקחת חודשים ארוכים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות