אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת רונאל פישר: מח"ש תהיה אחראית על תמלול החומרים המצולמים צילום: אלכס קולומויסקי

פרשת רונאל פישר: מח"ש תהיה אחראית על תמלול החומרים המצולמים

במחלקה לחקירות שוטרים טענו כי עלות תמלול הקלטות תגיע למאות אלפי שקלים, וכי הדבר "מטיל על משלם המסים נטל בלתי מידתי"; ביהמ"ש דחה טענות אלה

23.08.2015, 20:18 | זוהר שחר לוי
בית המשפט המחוזי בירושלים הכריע כי מח"ש אחראית לתמלל את החומרים המצולמים שנאספו במהלך חקירת פרשת רונאל פישר. "יש להעדיף את זכותם של הנאשמים להתכונן ולהסתייע בחומר החקירה שנאסף, אף אם הדבר כרוך בעלות כספית ניכרת, על פני החשש שחומר ראיות שעשוי לשמש את הנאשמים בהגנתם לא יעמוד לרשותם".

בחודש שעבר פורסם ב"כלכליסט" על המחלוקת בין המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לבין נאשמי פרשת פישר בנוגע לתמלול חומרי החקירה. במסגרת הפרשה הואשמו פישר, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, בעל השליטה בחברת ב.יאיר, יאיר ביטון, ואחרים בעבירות שוחד, שיבוש הליכי משפט ומרמה. בפנייה לבית המשפט המחוזי בירושלים, טענו נציגי מח"ש כי ישנן בתיק 373 שעות הקלטה המצפות לתמלול שעלותו מאות אלפי שקלים. "התמלול", טענו, "מטיל על משלם המסים נטל בלתי מידתי".

לכן, טענו נציגי המדינה עוה"ד ליאורה נהון וקרן אלטמן, יש לתמלל רק "עניינים רלבנטיים" מהחומר המוקלט. "חובת התיעוד אינה טומנת בחובה גם חובת תמלול. חובת המאשימה לתמלל רק את ההקלטות המוגשות כראיה ולא קיימת בדין חובה לתמלל הקלטה שאין בכוונת התביעה להגיש כראיה.. קל וחומר שה שמדובר בהיקף רב של חומר שהוקלט". לפי הנתונים במח"ש, בחקירה הצטברו כ-373 שעות הקלטה, שהן אלפים רבים של עמודי תמלול כשעלות עמוד תמלול היא 17 שקל לפני מע"מ. כך שבסך הכל מדובר בכמה מאות אלפי שקלים.

רות דוד, צילום: אוהד צויגנברג רות דוד | צילום: אוהד צויגנברג רות דוד, צילום: אוהד צויגנברג

באופן לא מפתיע באי כוחם של הנאשמים התנגדו לעמדתה של מח"ש. "המאשימה ביצעה את החקירות", טענו סנגוריה של עו"ד רות דוד, נחשון שוחט ויאיר גולן, היא מצויה ביתרון ידע עצום על פני המשיבים. היא בחרה באופן חד צדדי, בזמן ביצוע ההלקטות מה להעלות על הכתב, מה להשמיט וכיצד לנסח. לגרסת הסנגורים, חובת התמלול היא של מח"ש והיא חלק בלתי נפרד מהגינות ההליך.

"אינני סבור כי השיקול הכלכלי יכול לבוא בחשבון", כתב השופט כרמי מוסק בהחלטתו בסוגיה. "זכותם של כל הנאשמים לקבל את חומר החקירה המלא באופן רהוט ומסודר. אינני מקבל את עמדת מח"ש לפיה היא זו שתחליט איזה חומר יתומלל וכי יתומלל אך ורק מה שהיא תחליט שהיא מגישה כראיה לבית המשפט".

לפי השופט, קבלת עמדה זו יוצרת חוסר שוויון בין הצדדים "שהרי לנאשמים אין כל שליטה כל החלטות המאשימה או על חומר החקירה". הדרך הראויה לבצע את ההליך, כך לפי בית המשפט, היא שמח"ש תכין רשימה של כל ההקלטות שיש בידה תוך ציון פרטי ההקלטות ורשימה זו תועבר לנאשמים ביחד עם ההקלטות. הנאשמים יודיעו למח"ש אילו קלטות הם מבקשים לתמלל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מי יותר
אין מי שיכול לסנגר על רונאל פישר ועל השוטר המושחת ועל רות דוד אבל האמת צרירכה להאמר והאמת היא שמח"ש שיבשה את החקירה מתחליתה. לא עקבו אחר מזוודת השוחד אסרו על פרסום שמו של קצין המשטרה, לקח שנה לפצח את הטלפונים ועוד לבכסוף חתמו על עסקת טיעון עם קצין המשטרה המושחת במסגרתו התחייבה הפרקליטות לשחרר אותו מהמשטרה על בסיס דוח רפואי מפוברק ולתת לו מענק פרישה ולא לחלט את כספי השוחד אותם קיבל. הכול מריח רע ואם לוקחים באותו חשבון את רות דוד הרי שהפרקליטות מושחתת כמו רונאל פישר.
מושחת  |  24.08.15
4.
ל-1. כי הזמן להקשיב לקלטת גבוה משמעותית מהזמן של קריאת הטקסט.
חיוב עורכי הדין להאזין לכל החומר ולתמלל אותו יסתיים בשניים: 1. על הנאשמים תוטל מעמסה כלכלית נוספת. 2. יש סיכוי גדול יותר שדברים חשובים יתפספסו - או שלא יוגשו כלל, או שתוגשנה הקלטות גולמיות שבית המשפט לא יישב להאזין לכולן, וממילא לא בהכרח יוכל להגיע למסקנות לגבי ההקשר שלהן. וחוץ מזה - זה יכול לשמש כלי שימנע אינפלציה בהאזנות סתר - כי לכל האזנה בתיק שיגיע לכתב אישום תהיה עלות משמעותית נוספת של תמלול.
ניצן  |  24.08.15
לכל התגובות