אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חושבים שהירידות זמניות? חמשת הגרפים אלו מוכיחים אחרת צילום: בלומברג

חושבים שהירידות זמניות? חמשת הגרפים אלו מוכיחים אחרת

הבורסות ברחבי העולם ממשיכות במגמה השלילית. ב-CNBC בחנו כמה מדדים מייצגים שמסבירים מדוע האווירה הקודרת בשווקים תימשך

24.08.2015, 14:40 | שירות כלכליסט

הבורסות ברחבי העולם ממשיכות במגמת הירידות. ב-CNBC בחנו כמה מדדים שמדגימים כי האווירה הקודרת צפויה להימשך.

מדד שנגחאי המשולב לאורך שלושה חודשים

מדד הבנצ'מרק של סין הוא אחד הנפגעים העיקריים בתקופה האחרונה. השורשים של הירידה הנוכחית אמנם נטועים עמוק, אך חלק ניכר מהפאניקה הנוכחית הוצת בשל חששות שהכלכלה הסינית, השנייה הגדולה בעולם, לא עומדת לספק את נתוני הצמיחה להם קיוו. הפיחות שערך הבנק הסיני המרכזי ביואן מוקדם יותר החודש, שהצביע על הצורך של המדינה להגדיל את הייצוא, הגשים במידה מסוימת חלק מהדאגות. בעוד שהמהלך נועד להרגיע, הביצועים מאז של מדד המניות המרכזי של המדינה מצביעים על כך שהמהלך לא עמד במטרה שלו.

מדד הדולר בשבוע שעבר

מדד זה מצביע על השווי של מטבעות מרכזיים מול הדולר, ויכול לשמש כסימן מבשר באות לגבי המסחר של ארה"ב עם מדינות אחרות. היחלשות המטבעות האחרים מול הדולר נובעת בשל חשש ממלחמת מטבעות, במסגרתה מדינות נקלעות לתחרות להפחתת ערך המטבעות שלהן בניסיון להעלות את הייצוא, ובשל ההערכה כי הבנק הפדרלי המרכזי יחל בחודש הבא בהעלאת הריבית.

מחיר המניה של אפל בשבוע שעבר 

המניות של אפל הפכו למדד לא רק לגבי חוזק סקטור הטכנולוגיה אלא גם לגבי האמון בכלכלה העולמית. הירידה בשבוע שעבר במחיר המניה לא נבעה מאזהרה על בעיות במוצר או מחששות אחרים, אלא נראה שהיא קשורה ברובה למשבר אמון שצרכנים ברחבי העולם, ובעיקר בסין יפסיקו לקנות את הגרסאות המשודרגות של המוצרים היקרים של החברה.

מחירי הנפט בשלושת החודשים האחרונים

מחיר הנפט מושפע משורה של גורמים שונים, רבים מהם קשורים לנושאים גיאופוליטיים מורכבים כמו במצב במזה"ת או באוקראינה. הירידות האחרונות נובעות ככל הנראה מחשש שהכלכלה העולמית בכלל ובסין בפרט לא צומחת בקצב מספיק מהיר, ולכן יש צורך בפחות נפט.

התנודתיות בשוק בחודש האחרון

נרשם זינוק חד בתנודתיות בשוק, כפי שנמדד בשבוע שעבר על ידי מדד VIX. אוגוסט צפוי להירשם כחודש התנודתי ביותר עבור שוקי המניות ב-35 השנים האחרונות – תנודתי אפילו יותר מאשר לאחר פשיטת הרגל של ליהמן ברדרס. מה עומד מאחורי התנודתיות הזו? סיבה אחת קשורה להיותו של אוגוסט חודש של מסחר בנפח נמוך, מכיוון שסוחרים רבים נמצאים בחופשה. אך חשוב מכך, אווירת הפחד והפניקה נובעת ממספר גורמים, ביניהם מצב הכלכלה הסינית, מלחמות מטבעות ומחיר הנפט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות