אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין נלחמת בירידות: חותכת את הריבית ומקלה על הבנקים צילום: Gettyimages, אימג'בנק

סין נלחמת בירידות: חותכת את הריבית ומקלה על הבנקים

הבנק המרכזי של סין הודיע כי הריבית להלוואות תרד ב-0.25% לרמה של 4.6% והריבית להפקדות תרד בשיעור זהה ל-1.75%. יניב פגוט, איילון: "הפחתת הריבית אינה חותמת את המשבר הנוכחי בשווקים אולם היא ממחישה לפעילים נחישות"

25.08.2015, 13:24 | שי סלינס

המששלה בסין נלחמת בירידות החדות בשווקים הפיננסים - הודיעה היום (ג') כי היא חותכת את הריבית ומקלה על הבנקים.

קראו עוד בכלכליסט

הבנק המרכזי של סין הודיע כי הריבית להלוואות תרד ב-0.25% לרמה של 4.6% והריבית להפקדות תרד בשיעור זהה ל-1.75%. כמו כן הודיע הבנק המרכזי דרישת הביטחונות מהבנקים תרד ב-0.5%. חיתוכי הריביות ייצאו לפועל החל ממחר וההקלות על הבנקים החל מהשבוע הבא.

ההחלטה של סין מגיעה לאחר שהבורסה בשנגחאי סגרה את יום המסחר בקריסה של 7.6%. המדד סגר מתחת ל-3,000 נקודות, וחזר למעשה לרמתו בדצמבר 2014. מתחילת 2015 איבדה שנגחאי 8.3% מערכה.

מוקדם יותר היום הבנק המרכזי של סין (The People’s Bank of China) הזרים לשוק 23.4 מיליארד דולר באמצעות רכישת ניירות reverse-repurchase agreements - ניירות שהבנק מתחייב למכור חזרה בתאריך ספציפי. מדובר למעשה בכלי של הלוואה שנועד לתמוך בשווקים. הצעד נעשה בין היתר על מנת לתמוך בשוק האשראי, לאחר שנפגע באופן דרמטי מאז הפיחות החזק שבוצע ביואן הסיני. הנפגעות הגדולות הן קרנות ההשקעה הגדולות, שמקטינות מעורבות בשווקים.

סין היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, אחרי ארה"ב. עם זאת, האחזקה של משקיעים זרים בבורסת שנגחאי קטנה מאוד ועומדת על 1.5% בלבד מהמניות הנסחרות. על פניו, חשיפה בסדר הגודל הזה לא אמורה להשפיע באופן משמעותי. אלא שמתחת למנוסה ולבהלה שנראות לא רציונליות, עומדת ההערכה שהמגמה בבורסת שנגחאי משקפת את ההאטה בכלכלת סין.

"איתות חיובי של הבנק המרכזי הסיני"

יניב פגוט האסטרטג הראשי של איילון: "המהלך הנוכחי של הבנק המרכזי הסיני אינו חותם את המשבר הנוכחי בשווקים הפיננסים אולם הוא ממחיש לפעילים נחישות. תמריצים סיניים נוספים יושקו בתקופה הקרובה על מנת לתמוך בכלכלה וחשוב לא פחות לתמוך באמון המשקיעים. הפחתת הריבית בסין עשויה לתמוך בההמשך החלשות היואן ולהפעיל לחץ על מטבעות מתעוררים וכן לתמוך בעוצמת הדולר וכך להקטין עוד יותר את התיאבון של הפד להעלות ריבית".

"בשורה התחתונה- מדובר באיתות חיובי של הבנק המרכזי הסיני כי הוא ערני ונחוש לתמוך בכלכלה, אולם צעד זה אינו מגה תמריץ המשנה פני משחק באווירה הנוכחית בשווקים ולפיכך העצבנות צפויה להמשך. אנו עדיין סבורים כי אירועי חודש אוגוסט הם בגדר מימוש כואב ולא מיתון עולמי חדש", אמר פגוט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות