אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: טכנולוגיית נייס הישראלית מסייעת למלחמה בהומוסקסואלים באוגנדה

דיווח: טכנולוגיית נייס הישראלית מסייעת למלחמה בהומוסקסואלים באוגנדה

הממשלה האוגנדית מבצעת הליכי חקיקה שיאפשרו לה לשוב ולעצור גאים בגין "עברות הומוסקסואליות" - ונתקלת בהתנגדות קשה מצד פעילים לזכויות אדם. עתה נודע שקבוצת ההאקרים Hacking Team מכרה לממשלה תוכנות של נייס - אשר ככל הנראה שימשו לפריצה למחשבי הפעילים

25.08.2015, 18:26 | שירות כלכליסט
קבוצת ההאקרים Hacking Team סיפקה לממשלת אוגנדה מערכות שפיתחה נייס הישראלית - שככל הנראה משמשות אותה לריגול אחר פעילים למען זכויות הומוסקסואלים במדינה. כך, לפי דיווח של באזפיד.

קראו עוד בכלכליסט

בחודש שעבר דלף לרשת מידע פנימי של האקינג טים, לפיו קבוצת ההאקרים הפיצה תוכנות לריגול רחב היקף שהגיעו למדינות רבות - ביניהן כאלה שמשתמשות בהן לצנזורה, רדיפת יחידים וקבוצות והטלת אימה.

הפגנה למען זכויות גאים באוגנדה הפגנה למען זכויות גאים באוגנדה הפגנה למען זכויות גאים באוגנדה

לפי באזפיד, בעוד שנייס בדרך כלל מפתחת בעצמה את התוכנות, האקינג טים מתפקדת כמפיצה שיוצרת קשר עם סוכנויות מודיעין, גורמי שיטור, צבאות וממשלות. התוכנות עצמן מאפשרות לנטר גלישה, שיחות טלפון והתכתבויות מייל.

רקע ההייטק הישראלי מציג: תוכנה זדונית לכל דיקטטור הדלפת ענק חשפה החודש את ענף היצוא הביטחוני החדש של ישראל: רוגלות, סוסים טרויאניים ואמצעים למעקב אחר אזרחים, שנמכרים גם לשליטי המדינות החשוכות בעולם. ומי בחזית השוק החדש? נייס, ורינט ועוד ענקיות טכנולוגיה ישראליות שי אספריל, 37 תגובותלכתבה המלאה

לאחרונה נאבקים פעילים לזכויות הומוסקסואלים באוגנדה בכוונות הממשלה להחזיר לתוקף חוק שיגזור מאסר עולם בגין "עבירות" הומוסקסואליות - ויוציא אותה מחוץ לחוק. בינתיים פסיקה של בית המשפט באוגנדה לא מאפשרת את החזרתו של החוק, אך הפעילים ממשיכים להיאבק בו. באפריל 2014 גילו הפעילים תוכנה זדונית מתקדמת שהוחדרה למחשבים שלהם. לדבריהם לא מדובר במקרה בודד - והמחשבים שלהם נמצאים תחת מעקב ממשלתי. "מצאנו תוכנת ריגול אחת, אבל מי יודע כמה לא מצאנו – ומה עוד מזהם את המחשבים והטלפונים שלנו?" אמר לבאזפיד איש אבטחת מידע אוגנדי.

סכנה אפשרית לחיי אדם

אף גורם לא לקח אחריות על החדרת התוכנה הזדונית אשתקד, אך המידע שדלף מראה שנייס והאקינג טים כבר פעלו במדינה באותה התקופה. ואולם, לא ניתן לדעת באופן חד משמעי אם תוכנת הריגול שנמצאה אכן פותחה בישראל.

שנאת ההומוסקסואלים באוגנדה זוכה לגיבוי ועידוד הממשלה ולתמיכה ומימון של גורמים שמרניים בארצות הברית. בשנים האחרונות עלתה המודעות העולמית לנושא, מה שגרר גינוי נרחב של הממשלה המקומית. המאבק לזכויות גאים באוגנדה עוד רחוק מסיום – במיוחד על רקע שילוב כלים טכנולוגיים שבשלב זה אמנם משמשים לניטור פעילות עמותות, אך עלולים לשמש בעתיד גם לזיהוי וציד הומוסקסואלים.

תגובת נייס

"נייס מכרה את חטיבת המודיעין שלה ואינה פעילה עוד בתחומי עסקים אלה. נייס אינה מגיבה אודות יחסיה עם לקוחותיה הנוכחיים או הפוטנציאליים, בעבר או בהווה. בעבר, פתרונות מהסוג המתואר נמכרו ללקוחות תוך עמידה קפדנית בחוקים הרלוונטיים ותחת פיקוח ממשלתי מתאים. נייס היא חברה גלובלית, ישראלית וערכית, ואין ידה בפעילות הנוגדת את ערכי השוויונות והמוסר המנחים אותה כלפי פנים וכלפי חוץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ל 3 - זה בגלל כל המצעדי גאווה שלכם .
אף אחד לא אומר לך להפסיק להיות הומו , פשוט תעשה את מה שאתה רוצה בלי כל הטררם , מה שאתה עושה בחדר המיטות , את אף אחד זה לא מעניין , וכשאתה עושה מצעד על כך וחושף לעולם שאתה גאה בדרך המוזרה שלך , אתה מביא על עצמך את האנטגוניזם . מה הבעיה להיות הומו בלי מצעדי גאווה ? יש לכם פאבים ומועדונים משלכם , זה לא מספיק ?
sdf  |  26.08.15
5.
מה חשבתם שיקרה? כל ההיטק הישראלי מבוססת על רוע
היטק לפרסומות, הייטק לפורקס והימורים, הייטק למעקב אחרי העובדים שלך הייטק לנשק... תוכנות היעקב הישראליות עוזרות לארה"ב ואירופה לעקוב אחרי חצי עולם גם בלי חשש לטרוריזם, זה בסדר? אולי 5% מכל ההיטק הישראלי באמת עוזר לאנושות ולעולם. יש כמה צדדים להסתכל על זה.יש טכנולוגיות שעדיף לפתח ויקדמו בצורה אחרת את העולם מאשר לא לפתח כלל (פטנטים של נשק עוברים לשוק האזרחי מהר מאוד לדוגמא). אבל צריך גם להגיד את האמת, אל תגידו אחרי זה שאתם אנשים טובים. אדם שמפתח תוכנת שמשמשת ממשלה לעקוב אחר האזרחים שלה/לגרום לאנשים למשכן את הבית בשביל ה-30,000 שח שלו בחודש וחוזר הביתה לילדים שלו כאילו לא קרה כלום זה לא גאווה גדולה.
לשם  |  26.08.15
לכל התגובות