אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנה חדשה עצובה ברוסיה: הממשלה תאסור יבוא שמפניה צילום: shuterstock

שנה חדשה עצובה ברוסיה: הממשלה תאסור יבוא שמפניה

במסגרת הסנקציות על מוצרים מערביים נשקלת הפסקת היבוא של אלכוהול. המוקש: הייצור המקומי של יינות נשען על חומרי גלם מיובאים

25.08.2015, 23:26 | מיכאל פרל

הרוסים עלולים למצוא את עצמם מציינים את אירועי הנובי גוד (השנה החדשה) ללא המשקה שמאפיין את החג - שמפניה. זאת בשל כוונתה של רוסיה להפסיק לחלוטין את יבוא היינות והמשקאות האלכוהוליים המיוצרים במערב, על רקע המתיחות בין הקרמלין למנהיגי אירופה וארה"ב בעקבות מעורבותה של רוסיה בלחימה באוקראינה.

לדברי נציב תלונות הציבור למגזר העסקי מטעם ממשלת רוסיה בוריס טיטוב, תשעה מתוך עשרה בקבוקי שמפניה הנמצאים ברוסיה מיובאים או מעורבבים עם משקאות מיובאים. "אם ההצעה של שר החקלאות אלכסנדר טקצ'ב לחסום את יבוא היינות הזרים תצא אל הפועל, הרוסים יצטרכו לוותר על חגיגות השנה החדשה", פסק טיטוב בראיון לסוכנות הידיעות אינטרפקס השבוע. "שמפניה בטוח לא תמצאו על השולחנות".

מעורבות רוסיה באוקראינה עולה לה ביוקר, צילום: רויטרס מעורבות רוסיה באוקראינה עולה לה ביוקר | צילום: רויטרס מעורבות רוסיה באוקראינה עולה לה ביוקר, צילום: רויטרס

טיטוב הסביר כי תעשיית היינות הרוסית אינה מפותחת דיה ומתבססת על יבוא חומרי גלם. "עוד בימי ברית המועצות המפעלים הגדולים לייצור שמפניה סובייטית, כמו המפעל העירוני של סנט פטרסבורג או של מוסקבה, התבססו על חומרי גלם מיובאים".

שר החקלאות הרוסי הצהיר השבוע בראיון לערוץ הטלוויזיה רוסיה 24 כי במסגרת הסנקציות המופעלות נגד המערב, יש להפסיק את יבוא היינות ומוצריהם. זאת משום שהיקבים הרוסיים הם "במקרה הטוב מפעלים לבִּקבוק יין זר", לדבריו. טקצ'ב הסביר כי במציאות הכלכלית הנוכחית זול יותר לבקבק יין זר מאשר לעסוק בייצור יין מענבים, על כל המשמעויות של התהליך.

יצרני היין הרוסים, שלכאורה היו אמורים לברך על ההחלטה, מתנגדים לה בכל תוקף.

לדברי ארגון מגדלי הענבים והיקבים הרוסי, תעשיית היין המקומית אינה מסוגלת לעמוד במעבר כה מהיר לייצור מקומי. "אם האיסור ייכנס לתוקפו עכשיו זה יוביל לירידה ניכרת בייצור היין, יחסל את הגיוון ויקפיץ את המחירים", אמר ראש הארגון ליאוניד פופוביץ'. "כשנצליח לייצר בעצמנו, אז תוכלו לאסור על יבוא", הצהיר פופוביץ'.

לדבריו, רוסיה מייבאת מדי שנה כ־200 מיליון ליטר של יין ומוצריו. ואולם, לטענתו המספרים האמיתיים גבוהים בהרבה בגלל שוק שחור של יבוא והברחות שמתקיים בפדרציה הרוסית.

על פי הנתונים של הארגון, התעשייה הרוסית מייצרת בשנה כ־300 מיליון ליטר יין לסוגיו, שכאמור חלק גדול ממנו מיוצר בעזרת חומרי גלם מיובאים. זאת בעוד צריכת היין השנתית ברוסיה עומדת על 950 מיליון ליטר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות