אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צבא ארה"ב נפרד מרכבי ההאמר צילום: Oshkosh corporation

צבא ארה"ב נפרד מרכבי ההאמר

חברת אושקוש דיפנס תייצר עבור הצבא כ-50 אלף רכבים ועוד כ-5,500 עבור חיל הנחתים בחוזה שהיקפו יכול להגיע ל-30 מיליארד דולר. במה שונה הג'יפ של אושקוש מההאמר האימתני?

26.08.2015, 15:00 | שירות כלכליסט

חברת אושקוש דיפנס (Oshkosh Defense) זכתה במכרז ענק לאספקת רכבי שטח לצבא ארה"ב, היכולים להפוך לסמלו של הצבא למשך העשור הקרוב. רכביה של אושקוש יחליפו את צי רכבי ההאמר האייקונים אבל המיושנים. כך הודיע צבא ארה"ב.

תחת תנאי החוזה, שהיקפו יכול להגיע עד 30 מיליארד דולר, תייצר אושקוש כ-50 אלף רכבים טאקטיים קלים מסוג Joint Light Tactical Vehicle (JLTV) עבור הצבא, וכ-5,500 עבור חיל הנחתים.

החוזה, שהינו אחד הגדולים שעליהם חתם צבא ארה"ב מזה שנים רבות, הוא ניצחן ענק לאושקוש, שכנראה הבטיחה לעצמה תעסוקה עד שנת 2040. ההסכם אף מעניק לה את ההזדמנות לייצר את מה שהצבא מחשיב כרכב מתקדם בהרבה מההאמר.

שלא כמו ההאמר, יש לרכב ה-JLTV שריון הזהה לאלו של טנקים אולם עם ניידות גבוהה כשל ג'יפ, עם יכולת צליחת נהרות ושטח טרשי, כל זאת עם היכולת לשאת מטען משמעותי.

מנכ"ל אושקוש צ'ארלס שווז אמר שהחברה "מציעה רכב נייד ביותר", היכול לגבור הן על ג'יפים והן על ההאמר. "גם המראה שלו קצת מפחיד, מה שטוב לרכב צבאי".

האושקוש שיחליף את את ההאמר, צילום: Oshkosh corporation האושקוש שיחליף את את ההאמר | צילום: Oshkosh corporation האושקוש שיחליף את את ההאמר, צילום: Oshkosh corporation

העיצוב החדש מתבסס על הצרכים השונים של הפנטגון שלא תמיד נלחם בזירות קרב ברורות ולעיתים נאלץ להתמודד עם אויבים בלתי נראים היכולים למקש כבישים ולהפוך אותם למלכודות מוות, שיטת לוחמה שהפכה פופולארית בקרב כוחות מורדים בעיראק ובאפגניסטן.

המרוץ למכרז היה קשה, ובו התחרתה אושקוש בענקיות כגון בת'סדה (Bethesda ), לוקהיד מרטין (Lockheed Martin) – הספקית הצבאית הגדולה בעולם – ו-AM ג'נרל ( AM General) – יצרנית ההאמר.

החוזה הראשוני שנחתם אתמול הוא עבור 17 אלף רכבים, ושוויו 6.7 מיליארד דולר. תחילת היצור נקבע לרבעון הראשון של 2016 והצבא יצייד את היחידה הראשונה שתקבל את הרכבים ב-2018.

"רכבי ה-JLTV שלנו עברו בדיקות קפדניות שהוכיחו את יכולתם לספק הגנה בליסטית של טנק קל, הגנת גחון מפני מוקשים של רכב MRAP וניידות שטח של רכב מרוצי דיונות", אמר נשיא אושקוש דיפנס, ג'ון יוריאס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות