אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מאגר הגז" של מכבי תל אביב עשוי לקבור את התחרותיות בליגת העל צילום: אי פי איי

"מאגר הגז" של מכבי תל אביב עשוי לקבור את התחרותיות בליגת העל

הכספים שחילקה אופ"א לקבוצות ברחבי אירופה חיסלו כל רמז לתחרותיות בליגות קטנות ובינוניות. אם היריבות של מכבי תל אביב בליגת העל לא יזהרו, ייתכן שנראה בליגת העל בכדורגל דומיננטיות צהובה שמזכירה את זאתי מהכדורסל

26.08.2015, 13:13 | אוריאל דסקל

מכבי תל אביב בכדורגל הבטיחה לעצמה הכנסות של 14 מיליון יורו לפחות מאופ"א: 2 מיליון יורו על ניצחון בפלייאוף על באזל ומענק של 12 מיליון יורו על השתתפות בשלב הבתים של ליגת האלופות. הכנסות ליגת האלופות עלו בשנים האחרונות והנהנות העיקריות מכך הן הקבוצות - ברמת הבונוסים ההתחלתיים ובונוסים עבור נקודות. מכבי תל אביב תקבל כ-1.5 מיליון יורו על ניצחון (בשנה שעברה היה 1 מיליון יורו) וחצי מיליון יורו על תיקו (כמו בשנה שעברה). לסכומים הללו צריך לצרף את הסכום מזכויות השידור - Market Pool, שנקבע על פי גודל השוק של הקבוצה. על פי החישובים תקבל מכבי תל אביב כ-2 מיליון יורו מזכויות שידור בליגת האלופות. ההכנסה מאופ"א בלבד תעמוד על יותר מ-16 מיליון יורו - שזה, בערך 70 מיליון שקל. מדובר על סכום גבוה בהרבה ממה שקיבלו המשתתפות הקודמות בליגת האלופות.

קראו עוד בכלכליסט

שחקני מכבי תל אביב חוגגים. מכבי תל אביב צפויה להכנסה מינימלית של 80 מיליון שקל מליגת האלופות - וזה מבלי לחשב את שווי השחקנים שיצמח. כיום הוא בסביבות ה-18 מיליון יורו והשתתפות בטורניר היוקרתי ביותר יצמיח אותו בכמה אחוזים, צילום: רויטרס שחקני מכבי תל אביב חוגגים. מכבי תל אביב צפויה להכנסה מינימלית של 80 מיליון שקל מליגת האלופות - וזה מבלי לחשב את שווי השחקנים שיצמח. כיום הוא בסביבות ה-18 מיליון יורו והשתתפות בטורניר היוקרתי ביותר יצמיח אותו בכמה אחוזים | צילום: רויטרס שחקני מכבי תל אביב חוגגים. מכבי תל אביב צפויה להכנסה מינימלית של 80 מיליון שקל מליגת האלופות - וזה מבלי לחשב את שווי השחקנים שיצמח. כיום הוא בסביבות ה-18 מיליון יורו והשתתפות בטורניר היוקרתי ביותר יצמיח אותו בכמה אחוזים, צילום: רויטרס

דור פרץ? מיליון יורו

הפועל תל אביב, למשל, קיבלה סכום של כ-7 מיליון יורו ב-2010/11. מכבי חיפה קיבלה סכום דומה ב-2009/10. לפני 11 שנים, כשמכבי הבטיחה את העפלה הראשונה שלה לליגת האלופות, אז הסכום שקיבלה עמד על כ-3.5 מיליון יורו, שזה היה פחות ממה שקיבלה מכבי חיפה ב-2003/04 - 4.5 מיליון יורו.

להכנסות המובטחות מאופ"א, מכבי תל אביב תהנה גם מהכנסות אדירות ממכירת כרטיסים. אם תשחק את משחקיה באצטדיון בחיפה צפויה להכנסה מינימלית של כ-11 מיליון שקל, מבלי להתחשב בהכנסות מתאי צפייה ובחישוב מאוד שמרני, של מחירים בזול יחסית.

בקיצור, מכבי תל אביב צפויה להכנסה מינימלית של 80 מיליון שקל מליגת האלופות - וזה מבלי לחשב את שווי השחקנים שיצמח. כיום הוא בסביבות ה-18 מיליון יורו והשתתפות בטורניר היוקרתי ביותר יצמיח אותו בכמה אחוזים. שחקן כמו דור פרץ, למשל, שווה כיום כ-75 אלף יורו (לפי transfermarkt). הופעה אחת מוצלחת שלו בליגת האלופות והשווי הזה קופץ ל-100 אלף יורו לפחות, כשהערכות הן שלא יימכר בפחות ממיליון יורו בשוק העברות הנוכחי (אם בן רייכרט נמכר בסכום הזה...)  

בוא נשים דברים בפרופורציה לרגע. התקציב כולו של מכבי חיפה יעמוד השנה על כ-85 מיליון שקל. כלומר, אם מכבי תל אביב תשיג ניצחון ותיקו בליגת האלופות הכנסותיה מליגת האלופות יעברו את התקציב כולו של מכבי חיפה. תקציב הפועל תל אביב השנה יעמוד על בערך 45 מיליון שקל. כלומר, מכבי תל אביב תכניס מליגת האלופות כמעט כפול מהתקציב של הפועל תל אביב. הפועל עכו, הפועל רעננה, בני יהודה, הפועל כפר סבא, בני סכנין לא מכניסות ביחד 30% ממה שמכבי תל אביב תכניס מליגת האלופות בלבד.

מכבי חיפה תצטרך למלא את האצטדיון שלה כל משחק במשך 4 שנים ברציפות כדי להגיע להכנסות של 80 מיליון שקל. בית"ר ירושלים תצטרך למכור 18 אלי דסות ושלומי אזולאים כדי להגיע להכנסות של 80 מיליון שקל. הפועל תל אביב תצטרך בערך 7 בעלים כמו אמיר כבירי כדי להשיג 80 מיליון שקל.

אוהדי מכבי תל אביב. מכבי תכניס מליגת האלופות כמעט כפול מהתקציב של הפועל תל אביב. הפועל עכו, הפועל רעננה, בני יהודה, הפועל כפר סבא, בני סכנין לא מכניסות ביחד 30% ממה שמכבי תל אביב תכניס מליגת האלופות בלבד, צילום: אי פי איי אוהדי מכבי תל אביב. מכבי תכניס מליגת האלופות כמעט כפול מהתקציב של הפועל תל אביב. הפועל עכו, הפועל רעננה, בני יהודה, הפועל כפר סבא, בני סכנין לא מכניסות ביחד 30% ממה שמכבי תל אביב תכניס מליגת האלופות בלבד | צילום: אי פי איי אוהדי מכבי תל אביב. מכבי תכניס מליגת האלופות כמעט כפול מהתקציב של הפועל תל אביב. הפועל עכו, הפועל רעננה, בני יהודה, הפועל כפר סבא, בני סכנין לא מכניסות ביחד 30% ממה שמכבי תל אביב תכניס מליגת האלופות בלבד, צילום: אי פי איי

דינמו החדשה

העניין הוא, שבניגוד לקבוצות האחרות שהגיעו לליגת האלופות, נראה שהפעם הקבוצה יודעת מה לעשות עם הכסף. אם מכבי חיפה איבדה את הדומיננטיות שלה בגלל שלא ריעננה את מודל ספורטיבי שלה והפועל תל אביב "איבדה" את הכספים מליגת האלופות בגלל בעלים שלא דאג לה, נראה שמכבי תל אביב הולכת ליהנות לטווח הרחוק מההכנסות האדירות. בגלל המקצועיות של מכבי תל אביב, סביר להניח גם שהקבוצה תצליח לעמוד בתחרות בשתי החזיתות, בניגוד לקבוצות הישראליות האחרות שקרסו בליגה המקומית בגלל ליגת האלופות.

זו סכנה לא מבוטלת כלל לליגת העל. כבר עכשיו מכבי תל אביב היא הקבוצה המכניסה והמוצלחת ביותר בליגת העל. עם תקציב של יותר מ-125 מיליון שקל, שכ-45 מיליון שקל ממנו הוא הכנסה טבעית, מכבי מצליחה לשלוט ביד רמה בליגה שהתחרות הקרובה ביותר שלה היא מכבי חיפה המבולגנת. הפועל באר שבע, היריבה הכי בולטת בשנים האחרונות, בעלת תקציב של פחות מ-50 מיליון שקל.

כל הנתונים הללו מובילים אותנו לשאלה גדולה לגבי ההוגנות של ליגת האלופות כלפי הליגות הקטנות והבינוניות באירופה.

דינמו זאגרב, למשל, זוכה כבר עשר שנים ברציפות בליגה הקרואטית בגלל סכומי הכסף הנדירים שמגיעים אליה מליגת האלופות. בשווייץ באזל שולטת ביד רמה בליגה המקומית בזכות הופעותיה בליגת האלופות. אפואל ניקוסיה בקפריסין, שאחטר דונייצק באוקראינה, מאלמו מתחילה להשתלט על הליגה השבדית, זלצבורג דומיננטית בליגה האוסטרית, מאריבור בסלובניה, ויקטוריה פלזן בצ'כיה, פרטיזן בלגרד בסרביה. בבלגיה, למשל, יש קיזוז וככה מצליחים להימנע מהשתלטות של קבוצה אחת - אבל מבחינה ספורטיבית הקיזוז הוא אסון. וגם כלכלית הוא פוגע בקבוצות. כאמור, יש עוד דוגמאות לקבוצות שהשתלטו כמעט לחלוטין על הליגה המקומית שלהם בסיוע הכספים של אופ"א ואי היכולת של היריבות המקומיות להתחרות איתן - כלכלית או מקצועית.

אלכסנדר הוליגה, כתב קרואטי, מסביר: "דינמו זאגרב עולה לליגת האלופות כל שנתיים בערך. זו הכנסה של מינימום 10-14 מיליון יורו בעונה. עבור חמש הליגות הגדולות זה לא הרבה יותר מדי כסף - אבל אצלנו בקרואטיה זה המון. זה בערך חצי מהתקציב של דינמו ועבור היריבה הגדולה שלה, היידוק ספליט, זה כסף שיכול למחוק את כל החובות שלה. זה סכום ששווה כפול מההכנסה של רייקה, וזה סכום שיכול לכסות את כל ההוצאות של שבע הקבוצות האחרות בליגה הקרואטית. מה שקורה בקרואטיה, בגלל ליגת האלופות, היא שהליגה הפכה להכי פחות תחרותית באירופה. דינמו זכתה באליפות עשר ברציפות, ואספה במצטבר יותר מ-70 נקודות יותר מסגניתה". בקרואטיה הבונוסים של ליגת האלופות השמידו את התחרותיות כמעט לחלוטין. כאמור, זו מגמה שניתן לראות גם בליגות קטנות אחרות. יש עוד - מאריבור בסלובניה, ויקטוריה פלזן בצ'כיה, פרטיזן בלגרד בסרביה וכו' וכו'.

מה אופ"א יכולה לעשות? צעדים כגון תשלום כסף גדול יותר לליגות עצמן שמצליחות לשלוח קבוצות לליגת האלופות. למשל. האם זה יספיק? כנראה שלא. עד שלכדורגל לא יהיו מערכות כגון תקרת שכר, מס מותרות וחלוקת הכנסות. אם אלו לא יקרו, ייתכן ונראה בקרוב מאוד מונופול גדול וצהוב ששולט בכדורגל הישראלי ביד רמה תודות לכסף קנדי וכספים מאופ"א.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
היתרון שלנו: מגבלת הזרים
כל הקבוצות שהשתלטו על הליגות באירופה משחקות בליגה ללא מגבלות זרים. בליגת העל אתה תביא 5 זרים תותחים, ועוד 10-12 ישראלים תותחים, אבל משם והלאה אתה בבעייה, יש יותר מ-10 וגם יותר מ-20 שחקנים ישראלים מצויינים בליגת העל, ורובם לא יסכימו לשבת בקצה הספסל של מכבי תל אביב, מספיק לראות את הפרצופים של עדן בן בסט והמלחמה של רייכרט כדי להבין שמכבי תל אביב לא יכולה להשתלט על הליגה. אגב, גם קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב, ששולטת בליגה כבר 40 שנה, נהנית מחוק שמאפשר לה לשחק בעיקר עם זרים יקרים. מכבי ת"א ישבה עם תקציבים כאלה גם לפני 4 ו-5 שנים, ולא הגיעה לשום מקום, זה לא עניין של תקציב ולא עניין של ניהול, זה הרבה עניין של מזל ושל המשכיות, אם מכבי ת"א לא תצליח לשמר את רצף ההצלחות שפוקד אותה, היא תתחיל לקרטע, יבואו שינויים גדולים שלא בהכרח יצליחו להתגבש כמו הקבוצה של השנים האחרונות. מכבי חיפה יושבת היום עם תקציב לא נמוך בהרבה, עם מקורות הכנסה טובים יותר, עם סגל שחקנים שמבחינת שמות ומבחינת משכורות לא נופל מזה של מכבי ת"א וברגע שמכבי חיפה תידבק, היא תהיה איום הרבה יותר משמעותי לשליטה מוחלטת בליגה ממכבי ת"א.
אביעד  |  30.08.15
7.
מעניין למה לא אמרת את זה כששחר קנה כל מה שזז או כשגאידמק עשה זאת?
דסקל אתה כנראה מדבר מתוך פוזיציה מסיוימת כיאה למגזין כלכלי. מה בדיוק אתה רוצה? שהאפרוריות והבינוניות תשלוט לנצח בכדורגל שלנו? האם מכבי בכדורסל לא קידמה אגב כך את הענף והביאה כבוד גדול למדינה בזכות הישגים ספורטיביים ? למה תמיד יש איזה גאון שלא לומר ליצן שמנסה להחזיר אותנו אחורה ולא לנסות להתקדם? עכשיו נותרה השאלה היחידה אם אתה ירוק מתוסכל או אדום מדוכא מהחיים?
שלמה  |  27.08.15
6.
למרות שזה עשוי להראות ככה צריך גם לומר את האמת
מכבי העפילו די בפוקס, ובאזל היו הרבה יותר טובים בשני המפגשים, כך שלקחת את המקרה הספורדי הזה ולומר שמכבי יגיעו על בסיס קבוע לשלב הבתים עד כמה שהייתי מאחל להם את זה, כנראה שזה ממש לא יקרה. צריך גם לזכור שבכדורגל הכדור עגול, כלומר גם השקעה בכסף גדול לא מבטיחה כלום, זו הסיבה שקבוצות העל כמו סיטי, פסז יונייטד ריאל ברסה ובאיירן ואחרות כבר לא קונות מוצר בתהליך, הן קונות שחקנים מוכחים שהוכיחו את עצמם יותר משנה, שחקני נבחרת בכירים. מכבי תוכל לכל היותר לקנות כשרון עתידי שאולי יצליח ואולי ממש לא יצליח. גם זהבי אחרי שאכזב בענק באירופה די הפתיע ברמתו, ויש יותר ממצב שהוא יחזור לאירופה לקדנציה שנייה, מי יודע.
אוסי  |  27.08.15
5.
4 חח תמשיך לקנא
פשוט אדיוט נשמה חהפועל?? בדיחה רק שלא תרדו השנה ליגה פשוט דוחה רק לחשוב שכל שה הקבוצות נלחמות על שהדירוג בארופה ואפס כמוך מתעסק במי המבע שלו יפה יותר שמעון תתאבד זה נשמה? אני תמיד אבדתי את הפועל באירופה זה של כולנו אז שתה מים מכבי תקבל 5-7 נקודות וכן תקבל תבוסה פה ושם זה טבעי
חי  |  27.08.15
לכל התגובות