אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אזורים מכרה יותר דירות במחיר גבוה יותר - והפסידה צילום: אוראל כהן

אזורים מכרה יותר דירות במחיר גבוה יותר - והפסידה

מנכ"ל אזורים דרור נגל מסכם את הרבעון השני בעלייה של 50% בהכנסות ל־197 מיליון שקל. נוכח עלייה בהוצאות המימון, החברה סיימה את הרבעון בהפסד של 250 אלף שקל, לעומת רווח של 3 מיליון שקל ברבעון המקביל

27.08.2015, 07:58 | אורן פרוינד

אחת התופעות המדאיגות בעתות של משבר בשוק ההון היא שירידות המחירים יזלגו לשוק הנדל"ן למגורים, בעת שיכולת הקנייה של המשקיעים ניזוקה ממילא. דרור נגל, מנכ"ל חברת הנדל"ן אזורים, אינו מוטרד מהטלטלה שחווים שוקי ההון בעולם בימים האחרונים.  

קראו עוד בכלכליסט

"גם אם המשבר בשוק ההון יתפתח למשבר עמוק, זה לא ישפיע על שוק הנדל"ן בישראל", אמר נגל ל"כלכליסט". "בניגוד ללא מעט מדינות אחרות, שוק הנדל"ן למגורים בישראל יציב מכיוון שהוא מורכב ברובו מרוכשי דירות למגורים ולא ממשקיעים. לכן ההשפעה של שוק ההון על מחירי הדיור היא מינורית", הסביר נגל.

לדבריו, "בהינתן היצע קטן לדירות בישראל והריבית הנמוכה, שתומכת במינוף ההשקעה — עדיין יש הרבה היגיון ברכישת דירה להשקעה כאן. בחברת אזורים לא נרשם שינוי מגמה בגלל המשבר בשוק ההון בימים האחרונים. עדיין יש ביקוש לדירות, ואני לא רואה איום מוחשי או סיבה שזה ישתנה כרגע. כששר האוצר משנה את המיסוי ניכר אפקט מיידי על הביקושים, אולם ההשפעה של השווקים על הנדל"ן היא לא כל כך מהירה", הסביר נגל.

מחיר ממוצע: עלה ב־16%

אזורים, אחת החברות הגדולות בתחום הייזום של יח"ד בישראל, הציגה אתמול את התוצאות הכספיות לרבעון השני של 2015. הביקושים שנגל דיבר עליהם התבטאו היטב בדו"חות. החברה סיימה את הרבעון עם עלייה של 50% בהכנסות, שהסתכמו ב־197 מיליון שקל. נרשמה עלייה של 80% בעלויות הבניינים והקרקעות שנמכרו, ולפיכך הרווח הגולמי של החברה נותר ברמה זהה לזה שנרשם ברבעון המקביל — 36 מיליון שקל. מניית החברה הגיבה אתמול בירידה של 7%.

בשילוב עם עלייה של 45% בהוצאות המימון נטו (19 מיליון שקל) החברה סיימה את הרבעון בהפסד של 250 אלף שקל, לעומת רווח של 3 מיליון שקל ברבעון המקביל.

במחצית הראשונה של 2015 מכרה אזורים 384 יח"ד בהיקף כספי של 739 מיליון שקל. זוהי עלייה ניכרת בהשוואה ל־172 יח"ד בהיקף כספי של 296 מיליון שקל — המכירות של החברה בתקופה המקבילה. המחיר הממוצע של דירה במחצית הראשונה של 2015 עמד על 2.02 מיליון שקל, לעומת 1.74 מיליון שקל בתקופה המקבילה - עלייה של 16%.

היעד הלוהט: באר שבע

בתשובה לשאלה היכן כדאי לקנות היום דירות בישראל, נגל בוחר בפנינה לא בהכרח סודית אבל בעלת יתרונות בעיניו — בירת הנגב. "באר שבע היא מקום טוב לרכוש דירה היום להשקעה", ציין. "למרות העליות ולמרות ההיצע הגדול, באר שבע עדיין אטרקטיבית. השוק בעיר ידע עליות שערים גבוהות, אבל מה שחשוב הוא העתיד ולא מה שכבר קרה. אני בוחן את ההתפתחות הדמוגרפית בבאר שבע, איך הכלכלה של העיר מתפקדת, את מקומות העבודה החדשים שנוצרים בה. יש בעיר מערכת חינוך שמתפקדת ויש מרכזים ששואבים אליהם הרבה כוח כלכלי וסוציו־אקונומי. כל אלה מהווים יתרונות בולטים".

תל אביב היא אולי ממוקדי הנדל"ן הרותחים בישראל, אבל לדברי נגל, "המחירים כבר לא נמוכים כי כל אחד רוצה לגור בתל אביב. לא תמצא מציאות בעיר. לעומת זאת, הרצליה היא מקום אטרקטיבי לאור השיפור בדרכי התחבורה. גם אחרי שנרשמו עליות משמעותיות במחירי הדירות, היא עדיין אטרקטיבית מכיוון שבעבר לא היתה כמעט בנייה בהרצליה והיום זה קיים", אמר נגל. "יש בעיר מחסור בולט בדירות למגורים, יש אוכלוסייה שרוצה לגור בעיר — ילדים ממשיכים, או כאלה שרוצים לעבור לגור ליד הילדים — אבל אין מספיק היצע".

נגל גם ציין את עיר ימים בנתניה בתור חלופה אטרקטיבית למשקיעים. "היא אמנם רחוקה מתל אביב אבל מי שקונה בה קונה הרבה נוף. השכונה הזו כבר מיצבה עצמה ובעתיד הקרוב לא יהיו הרבה התחלות בנייה, כך שהמחירים צפויים רק לעלות", הסביר.

דרור נגל מנכל אזורים, צילום: אוראל כהן דרור נגל מנכל אזורים | צילום: אוראל כהן דרור נגל מנכל אזורים, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות