אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התרגיל של גולן טלקום נועד ללחוץ על נתניהו צילום: שוקה כהן

התרגיל של גולן טלקום נועד ללחוץ על נתניהו

מחוללת התחרות בשוק מעלה הילוך במאבק מול משרד התקשורת על אישור הסכם שיתוף הרשתות עם סלקום, ומציעה עצמה למכירה. ייתכן שגולן תימכר, אבל כרגע היא בעיקר צועקת "תחזיקו אותי"

27.08.2015, 08:29 | אופיר דור

גולן טלקום שלחה אתמול מסר מאיים למשרד התקשורת ובעיקר אל ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו — אם לא יאושר הסכם שיתוף הרשתות עם סלקום, החברה תצא מהשוק. המסר הוצנע בתוך הודעה יוצאת דופן שנשלחה אתמול בשעות אחר הצהריים אל כלי התקשורת.

פרשנות כמה זמן אפשר למכור קו ב־2 שקל המחירים יעלו אם גולן תיעלם, אבל לא לרמה של 2012. המצב הנוכחי בכל מקרה לא יכול להימשך אופיר דור, 2 תגובותלכתבה המלאה

בכותרת נכתב כי "גולן טלקום הגיעה ללמעלה מ־850 אלף לקוחות", ובהמשך כי למעלה מ־15 אלף צרכנים כבר נרשמו לשירותי הטריפל (טלוויזיה, אינטרנט וטלפוניה קווית) שהחברה מתכננת להשיק תחת המותג GolanBox. רק בשורה השלישית, כבדרך אגב ובאותיות קטנות, הסתתרה הודעה דרמטית שלפיה בעלי המניות בגולן קיבלו החלטה לבחון אפשרויות למכירה או מיזוג.

"בעלי המניות של גולן טלקום קיבלו גילויי עניין לקונסולידציה פוטנציאלית והעניקו מנדט לבנק השקעות להעריך ולבחון אפשרויות שיכולות להוביל למכירה, רכישה, מיזוג ושמירה על גולן טלקום עצמאית", נכתב בהודעה. מתחת לשורה הדרמטית הופיעה סקירה של ההצלחות של גולן טלקום בשוק הסלולר, המשמעות של כניסתה לשוק הטלוויזיה ותוכניות התעריפים שהיא מציעה, כאילו היתה זו עוד הודעה שיווקית סטנדרטית.

בנק רוטשילד החל להיפגש עם חברות הסלולר בישראל כבר לפני יותר משנה על מנת לבחון אפשרות לרכישת גולן טלקום, וסבב שני של פגישות נערך בחודשים האחרונים. אולם לאורך כל התקופה מיכאל גולן, בעל המניות המרכזי בגולן טלקום (45%) ומנכ"ל החברה, הכחיש נמרצות כי בנק רוטשילד פועל מטעמו וכי החברה נמצאת על המדף. רק אתמול הוא הודה בכך לראשונה. בפגישה עם פרטנר, למשל, הציע בנק רוטשילד את גולן למכירה תמורת סכום גבוה מאוד של מיליארד שקל.

גולן עם הגב לקיר, וזו בעיקר אשמתה

על פי הודעת גולן טלקום, החברה נמצאת במגעים עם אחד המפעילים הקיימים בשוק (סלקום, פרטנר, פלאפון או HOT mobile) ולכן החליטה לדווח רשמית על כך שהיא בוחנת אפשרויות מיזוג או רכישה. אולם הסברה הרווחת בשוק הסלולר היא כי הוצאת ההודעה כעת היא ניסיון נוסף ללחוץ על משרד התקשורת בכל הנוגע לאישור הסכם שיתוף הרשתות בין גולן טלקום לסלקום.

גולן טלקום נמצאת עם הגב אל הקיר מבחינה רגולטורית, והיא יכולה להאשים בכך בעיקר את עצמה, שכן היא מיהרה לפרק את רשת הסלולר העצמאית שהקימה. נכון לסוף 2013 היו לגולן טלקום מעל 700 אנטנות פזורות ברחבי הארץ, ובחודש מאי ירד מספר זה ל־95 אנטנות פעילות בלבד. ביטול הרשת העצמאית חסך לגולן טלקום עשרות מיליוני שקלים, אלא שמשמעות נוספת של פירוק האנטנות הוא כי גולן לא תוכל לעמוד בתנאי הרישיון שלה, שמחייבים אותה להגיע לפריסה של 40% ממדינת ישראל בסוף 2014. אי־עמידה בתנאי זה פירושה שלילת רישיון.

בגולן העריכו שהסכם שיתוף הרשתות עם סלקום, שנחתם בשנה שעברה, יאושר על ידי משרד התקשורת ויחליף את המחויבות שלה להקים רשת עצמאית. אולם משרד התקשורת שב ודחה את אישור ההסכם ודרש משני הצדדים להכניס בו תיקונים משמעותיים. במשרד טוענים שכדי שיוותרו לגולן על חובת ההקמה של רשת עצמאית, החברה צריכה להיות שותפה שווה ברשת עם סלקום. עוד טוענים שם כי תנאי זה אינו מתקיים בהסכם הקיים, וכי גולן טלקום צריכה להגדיל את ההשקעה הכספית שלה ברשת המשותפת.

בגולן טלקום חולקים כמובן על טענה זו וסבורים כי ההסכם עומד בקריטריונים הכלליים שקבע המשרד. מעבר לכך, בחברה אומרים שאינם מבינים מדוע משרד התקשורת צריך להתערב בהסכם בין שני צדדים מסחריים.

מנכ"ל גולן טלקום, מיכאל גולן, צילום: יובל חן מנכ"ל גולן טלקום, מיכאל גולן | צילום: יובל חן מנכ"ל גולן טלקום, מיכאל גולן, צילום: יובל חן

לפי הגרסה הרווחת בענף התקשורת, ההודעה של גולן נועדה לשלוח מסר למשרד — אם לא תאשרו את ההסכם, אנחנו יוצאים מהשוק והלכה התחרות. ככל הנראה, הגורם המרכזי שאליו נשלח המסר הוא ראש הממשלה ושר התקשורת נתניהו.

מחירים לא ריאליים שפגעו ביתר החברות

גולן טלקום היתה הגורם המשמעותי ביותר בהורדת המחירים הדרמטית שהתחוללה בשוק התקשורת בשלוש השנים האחרונות. החברה הציגה תמיד את המבצעים הזולים ביותר וחייבה את שאר השחקנים ליישר קו. ככזו, זכתה החברה ליחס מקל ומעודד ממשרד התקשורת ובעיקר משרי התקשורת, שאפשרו לה להמשיך ולשמור על המחירים הלא ריאליים לעתים, שקירבו את שאר החברות למעבר להפסד.

אלא שבשנה האחרונה אין כבר שר במשרה מלאה במשרד התקשורת, כזה שהקריירה הפוליטית שלו מושפעת מהתחרות בשוק הסלולר. ההחלטות כיום נקבעות על ידי מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, איש צללים קלאסי ומקורבו של נתניהו. פילבר נחוש להכריח את גולן טלקום לעמוד בקריטריונים שנקבעו להסכם שיתוף הרשתות כדי שתתקיים בשוק תחרות הוגנת, ועל כן התקווה היחידה של גולן להשגת אישור להסכם הנוכחי היא נתניהו.

אתמול מיהרו במשרד התקשורת להוציא הודעה שלפיה הם לא מתרגשים מהאיומים של גולן. "שוק הסלולר הוא שוק מסחרי חופשי וכל חברה רשאית לפעול בו כרצונה", נכתב בהודעת המשרד.

"המשרד יגבש עמדה בנוגע לגולן אם וכאשר תוגש בקשה קונקרטית. כל עוד לא הוגשה בקשה למשרד לשינוי במעמדה של גולן טלקום, החברה מחויבת להמשיך ולעמוד בתנאי הרישיון שקיבלה וההתחייבויות שעליהן חתמה במכרז לקבלת התדרים. המשרד יעמוד על כך שכל הסכם שיתוף רשתות יהיה על פי הכללים שקבע".

גולן יכולה לכאורה להגדיל את ההשקעה בהקמת הרשת המשותפת וכך לפתור את הבעיה. אולם נראה שגם הצד השני בעסקה — סלקום — לא ממהר לעשות לה חיים קלים כרגע. סלקום חתמה על ההסכם בשעת לחץ ומתוך חשש שגולן תחתום על שיתוף פעולה עם חברה אחרת, אולם כעת כשההסכם נפתח מחדש, גם סלקום מנסה למקסם את הרווח שלה מכך ולדרוש תנאים טובים בהרבה. סלקום הרי לא תרוויח פחות אם גולן תצא מהשוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

62 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

62.
משרד התקשורת צודקים ! יש ערכים שצריך לשמור עליהם בשוק התקשורת ובכלכלה בכלל.
התוכנית במהפיכת הסלולר, עיקרה היה הכנסת מפעילים סלולריים חדשים שיזכו בתדרים מהמדינה ויקימו תשתיות חדשות. עד שישלימו מלאכה זו הצענו שהמפעילים החדשים ייהנו משירות נדידה פנים ארצית במחיר מפוקח וזול, כלומר ישתמשו זמנית בתשתיות של המפעילים הוותיקים לשם אספקת השירות ללקוחותיהן מהיום הראשון במקביל להקמת תשתית עצמאית על ידן. התוכנית כללה הטבות משמעויות למפעיל החדש גולן טלקום מתוך התחשבות בהשקעות הרבות ובסיכונים שעל המפעיל החדש לקחת על עצמו. המטרה הייתה לא רק הוזלת המחיר לצרכן, אלא פיתוח הענף, גיוון שירותים ותרומה גדולה לכלכלה. התוכנית הוצגה לשר התקשורת דאז משה כחלון ולאגף התקציבים במשרד האוצר והם אימצו אותה ויישמו אותה על כל פרטיה, התוכנית נשענה על משוואה לפיה מצד אחד על המשקיע בהתאם לרשיונו להשקיע בתשתית ולהקים רשת אתרים סלולרית לפי לוחות זמנים, ומצד שני הוא יזכה להטבות מצד המדינה. משרד התקשורת בא לקראת גולן טלקום בצעדים מאד נדיבים והציע לו להקים רשת חלקית בלבד בדור השלישי ולקיים שיתוף רשתות בדור הרביעי עם חברות אחרות ובלבד שישקיע מחצית מהציוד האקטיבי ברשת חדשה זו. אולם ............... המשוואה הזו הופרה - בעוד הוט מובייל החלה בהקמת תשתיות תקשורת סלולרית חדשה בישראל בהשקעה של עשרות מיליוני דולרים, גולן טלקום של מיכאל גולן בשלב מסוים חדלה מכך בניגוד מוחלט לרישיון שניתן לה, פרקה את אתריה, ונשענה אך ורק על התשתיות של חברת סלקום במסגרת הנדידה הפנים ארצית. מאחר שגולן לא השקיעה בתשתית ולא השקיעה במערך תחזוקה ושרות לאתריה, היא יכלה למכור את השירותים שלה במחירים לא ריאליים מהזווית של מפעיל בעל תשתית. הדבר הוליך להעמדת מחיר השירות בשוק על ערך שאינו מכסה את ההוצאה השוטפת ואת החזר ההשקעה בתשתית. התוצאה היא שאלפי עובדים פוטרו אצל המפעילים וספקיהם, וערך המפעילים שחלק ניכר מהם מוחזק על ידינו הציבור, ירד בערך פי 10 ויותר. גולן שהיה צריך להזרים מאות מיליוני שקלים למשק דרך השקעותיו לא עשה כן וגם התדרים שהוקצו לו שערכם כחצי מיליארד שקלים, נותרו מונחים כאבן שאין לה הופכין. מדובר בניצול כלכלי ובנזק שערכו מיליארדים למשק הישראלי, והוא נמשך. האזרח הישראלי בסופו של דבר מפסיד מהעיוות הזה. עם כל הכבוד להוזלת המחירים בסלולר, שהיא חשובה בפני עצמה, הרי אין היא חזות הכל, במשרד התקשורת צודקים בנחישותם מול גולן טלקום כי יש עוד ערכים שצריך לשמור עליהם בשוק התקשורת ובכלכלה בכלל. אם המצב יימשך כפי שהוא הרי אנו צפויים להמשך הפיטורים המסיביים בענף הסלולר בישראל בהיקף של אלפי עובדים, עד אשר מספר העובדים בחברות הוותיקות יעמוד על 30% ממצבת העובדים הקיימת. על כן אי עמידת המדינה על התחייבויות גולן, עולה למדינה ביוקר רב. דרישות משרד התקשורת חיוניות לא רק לשם שמירת שלטון החוק, אלא ובעיקר לשם הבראת ענף הסלולר בישראל וקידום תשתיות התקשורת במדינה הגיע הזמן שנראה צעדים מעשיים כולל חילוט הערבויות של גולן טלקום.
מנחם  |  03.09.15
61.
מחיר של 40 ש"ח לחודש של גולן טלקום משקף כלכלה של אי השקעה בתשתיות -עובדה!
האפשרות כי גולן טלקום תירכש איננה זרה למגמה המתרחשת לאחרונה בשוק הסלולר לאחרונה אנו צופים במגמת קונסולידציה בשוק הסלולר הישראלי לאחר רכישת המפעילות הווירטואליות יופון והום סלולר על ידי פלאפון וסלקום בהתאמה. מסתמן כי סלקום תהיה הרוכשת הטבעית של גולן טלקום, שכן גולן מתארחת ופועלת על הרשת של סלקום כמפעיל וירטואלי (בייחוד לאחר שפירקה 86% מפריסת האנטנות שלה נכון לחודש יוני). "סלקום יכולה להרוויח מצבת לקוחות מרשימה של כ-850 אלף מנויים ואף להשתמש בגולן טלקום בתצורת מותג לואו קוסט, כפי שפלאפון עושה עם וואלה מובייל ופרטנר בסמייל 012. להערכתנו, מורשת גולן טלקום תמשיך גם במידה ותירכש על ידי סלקום או כל חברה אחרת. המורשת ששינתה את פני הענף הביאה ליצירת מוצר אחיד, פשוט וקל לעיכול בצורת חבילות 'הכל כלול', מודעות צרכנית גבוהה למחיר ואף הביאה לשינוי וייעול חברות הסלולר הוותיקות יציאה אפשרית של גולן טלקום מהמשחק, לאחר שהתברר שאינה מתכוונת להקים רשת תקשורת משל עצמה ואף פירקה את האנטנות המעטות יחסית שכבר פרסה, יכולה להוביל את השוק לרציונליזציה ויציבות הדרושים לקיום פעילות עסקית הגיונית ובת-קיימא מחירי השירותים בענף הסלולר יעלו ויצמצמו את הפער עם המחירים בעולם, אך עדיין יהיו נמוכים מהותית ממחירי העבר, שעמדו על ממוצע של 150-160 שקלים ללקוח. המחיר הענפי הממוצע כיום עומד על 65 שקלים (מגזר פרטי ועסקי, ללא מע"מ), וקשה להאמין שהמודעות הצרכנית הגבוהה תאפשר לחברות להעלות מחירים מעבר לסף של 80-90 שקלים. התחרות הקשה שגולן טלקום הביאה לשוק הסלולר יצרה, חוסר שיווי משקל ושחיקה במחירי השירותים כך שהמחירים במבצעים החדשים שמפורסמים מעת לעת מייצגים מחירי הפסד לחברות. אמנם הבשורה לציבור הייתה גדולה וחיובית, אך קשה להתעלם מהשחיקה המשמעותית ברמת המחירים בישראל בהשוואה לחו"ל. למעשה, מבחינת השחיקה במדד ה-ARPU (הכנסה חודשית ממוצעת למנוי) של חברות הסלולר בישראל בשנים 2010-2014 בהשוואה לשווקים מפותחים, עולה כי מחירי הסלולר בישראל הם מהנמוכים בעולם. אין ספק כי מדובר בהישג אדיר לצרכן הישראלי, אך העובדה כי מדובר במצב השונה מהותית מהעולם, עלולה להצביע על כך שהחברות לא יוכלו להתנהל כך לאורך זמן. שיעורי ה-EBITDA של החברות נמצא בירידה מתמדת החל מחודש מאי 2012, כאשר החברות מציגות שיעורים נמוכים מן המקובל בענף בשווקים דומים, כך שרווחיות חברות הסלולר בישראל היא מהנמוכות בעולם (לחברות ותיקות), שיעור ה-EBITDA ברבעון השני של שלוש החברות הוותיקות בישראל עמד בממוצע על 19% בלבד בהשוואה ל-28% בממוצע מדינות מפותחות בעולם המערבי מחיר של 40 ש"ח לחודש של גולן טלקום משקף כלכלה של אי השקעה בתשתיות -עובדה!
מיקי  |  30.08.15
60.
לא פריירים, לא פריירים גולן...העיקר עשה עלינו קופה. הערס הצרפתי משחק אותה צדיק העם
שיחזור לצרפת ובייי .בארץ האפשרויות המאוד מוגבלות ישראל, השרלטן כבר לא פורח !!! כחלון איפה אתה ??? הבלוף והקומבינה שלך במהפכת הסלולר בקומבינה שלך עם גולן ניחשף לעם ובאם תמשיך ככה גם בתחום הדיור כמשרתם של טייקונים תחילה תגיע לשני מנדטים בקושי בעתיד וליתר דיוק כל מספר מעל אפס יפתיעני.......... מה שבטוח לכאורה הוא שמיכאל גולן טייקון מקורב שלך ימשיך לממן אותך גם בבחירות הבאות ...))))))
דונלד , אפקה  |  28.08.15
59.
אזרח שמפר חוזה נקנס מיד ע"י המדינה והעבריין נשלח לכלא ! מיכאל גולן רוצה לקבל חסינות?
לקנוס את גולן במיליוני שח - אחרת לשלוח אותו לכלא . מה יש כאן אפלייה בין חברה לחברה מסחרית ?? במשרד התקשורת גיבורים על כווווולם ופוחדים להתעסק עם השרלטן העבריין גולן ??? מדוע הפרת תנאי רשיון מפעיל סלולר מצד גולן אינם זוכים לכותרות ענקיות במדיה ??? איפה "צינור לילה " לחשוף את "הצינור" שגולן מכניס כאן לכוולם בשרלטנות ???)))) מעניין ....משהו מסריחחחחחחחח לעניין גולן כאן מהיום הראשון .גועללל נפש.
לרריצקי  |  28.08.15
58.
רגעע.... ומה עם התרגיל של מיכאל גולן לישמור על תקלה בקו גולן כ "תקלה סודית " ? ביזיון
החל משעות הצהריים המוקדמות מיום 25.8.2015 ,יש ללקוחות גולן טלקום קשיים בהוצאה ובקבלת שיחות והודעות !!!! בגולן טוענים שהתקלה בטיפול ושהיא לא פוגעת בכל הלקוחות, אך התקלה נמשכת גם נכון לשעות אלה. הנציגים של גולן מבקשים שהלקוחות ישאירו מספר טלפון ויחזרו אליהם. נציג החברה חוזר ללקוחות ששולחים לנציג הפייסבוק מספר טלפון ומסייע להם. בפומבי נציג גולן עונה ב"שמחנו לשוחח איתך. המשך יום נפלא", אך נמנע הנציג מלפרט לגבי מה נמסר לאותו לקוח לעניין התקלה , כך שאין מושג ללקוחות האחרים הגולשים בעמוד הפייסבוק של גולן , מהי הסיבה ומהו הפתרון לתקלה. למה גולן נמנעת להודיע בצורה מכובדת שיש תקלה, במקום לתת לכל אחד מאיתנו תחושת חוסר אונים ותחושה שהבעיה במכשיר שלנו?!?". גולן מסרה בעמוד הפייסבוק שלה הצהרה חידתית ...... "עקב עומס בשירות הלקוחות הטלפוני אנו ממליצים לפנות אלינו בעמוד הפייסבוק ונטפל בבקשתכם, או להתקשר במועד מאוחר יותר, על מנת שנוכל לספק עבורכם שירות מהיר ככל הניתן". ההודעה הזאת משונה, משום שיש פה לכאורה התעלמות מהעובדה כי לקוחות מתלוננים על תקלה כללית ברשת, למרות שבלתי אפשרי להסתיר את התקלה מהלקוחות. ואנחנו שואלים מה קורה כאן כבוד שר התקשורת מר ביבי נתניה . איפה מנכ"ל משרד התקשורת ???? עד מתי גולן ימשיך לזלזל במנויי גולן כאן ???
מולנר עמי , נס ציונה  |  28.08.15
לכל התגובות