אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח אלמוג קבע: "גל הירש פסול לפיקוד" צילום: יריב כץ

דו"ח אלמוג קבע: "גל הירש פסול לפיקוד"

"ידיעות אחרונות" חושף הבוקר פרטים מדו"ח הוועדה שהוקמה בצה"ל לבדיקת חטיפת גולדווסר ורגב. הוועדה בראשות האלוף (במיל') דורון אלמוג קבעה כי האיש שמועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה נכשל מנהיגותית ואינו יכול להמשיך בתפקידי פיקוד: "אדם שפיתח תפיסה שכשלה - צריך לתת את הדין"

28.08.2015, 08:49 | יוסי יהושוע, "ידיעות אחרונות"

גל הירש פסול לתפקיד פיקודי: כתב "ידיעות אחרונות" יוסי יהושוע חושף הבוקר (ו') את קביעתו של האלוף (במיל') דורון אלמוג לאחר מלחמת לבנון השנייה בהתייחס למי שהיה מפקד האוגדה שתחת פיקודו נחטפו ללבנון שני חיילי צה"ל ומועמד כיום, תשע שנים אחרי, לפקד על משטרת ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

אלמוג היה האיש שעמד בראש הוועדה הצה"לית לבדיקת תקרית החטיפה של אהוד גולדווסר ואלדד רגב ז"ל על-ידי חיזבאללה ב-12 ביולי 2006, חטיפה שהובילה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה.

מסקנות ועדת אלמוג פורסמו בנובמבר 2006, חודשים ספורים לאחר תום המלחמה, וטלטלו את צה"ל. אלמוג קבע כי "ניתן היה למנוע את החטיפה. לנוכח הכשל הפיקודי והמקצועי המהותי והעמוק שנמצא בתפקודו, ממליצה הוועדה שתא"ל הירש לא ימשיך בתפקידי פיקוד ולא יקודם בצה"ל", נכתב בדו"ח. רגע לפני הפרסום הרשמי של המסקנות, הירש התפטר מתפקידו.

 

הוועדה קבעה עוד כי היה "פער קיצוני" בין הפקודה למניעת חטיפה שכתב הירש עצמו, לבין הביצוע שלה בשטח על-ידי פקודיו. "הלוואי שההוראות שכתב מפקד אוגדת הגליל (הירש) היו מתבצעות, אבל שום דבר מהן לא זועק לשמיים".

גל הירש, צילום: יריב כץ גל הירש | צילום: יריב כץ גל הירש, צילום: יריב כץ

למחרת הדו"ח הקשה שפרסם העניק האלוף במילואים דורון אלמוג ראיון ל"ידיעות אחרונות", שבו לא חסך ביקורת מהירש. "כשאתה חתום על פקודה שהיא ההוויה המקצועית שלך, פקודת מניעת חטיפה, ואתה אפילו מפתח תפיסה שלמה שכושלת - אתה צריך לתת את הדין. היה פה כשל מנהיגותי", אמר אלמוג בראיון.

 

אלמוג מתח ביקורת גם על התנהלותו של הירש לאחר פרסום המסקנות. "אני מזהה אצל גל איזשהו כיוון מאוד לא בריא. הבחירה שלו להגדיר את עצמו כקורבן לא נכונה. אני, לעומת זאת, ראיתי את האירוע ככשל מקצועי מהותי, פיקודי. אם זה היה קורה לי, הייתי שם את המפתחות והולך כי זה לא משהו קטן. עוד בדיון מוקדם יותר כשהוא אמר לי 'אני קורבן', אמרתי לו: 'הקורבנות היחידים הם החיילים שנהרגו'".

הירש, שתפקידו האחרון בצה"ל היה מפקד אוגדת הגליל, מועמד כעת לפקד על משטרת ישראל כולה. אלא שאלמוג מתח ביקורת גם על תפקודו כמפקד ולא רק על הכשלים בתקרית החטיפה: "לגל יש פחות מדי קשב של מפקד לדברים שקורים למטרה, פחות מדי בקרה אישית אם הדברים אכן מבוצעים כמו שהוא מתכוון, פחות מדי רגישות לשטח. בשיפוט המקצועי שלי אני יודע שבחלוקת הזמן שלו, הוא פחות מדי נגע באנשים ובירר לעצמו מה באמת קורה שם למטה, בדרגים מתחתיו. מבחן ההצלחה הוא לא מבחן של פוטוגניות או ראיון טוב אלא מבחן הביצוע בשטח. יכול להיות שבהתנהלות שלו הייתה יותר מדי יציאה לתקשורת, יותר מדי חשיפה וחלוקת זמן לא נכונה. גל היה שם פחות מדי, בירר לעצמו את הפערים ויש כאן בעיה מוסרית".

הבוקר ייפגשו ההורים השכולים עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן לאחר שמחאתם המשיכה אמש בהפגנה מחוץ לביתו של ארדן. "שהשר יודה שטעה, וייתן את התפקיד למישהו ראוי שלא ברח מאחריות. מי שברח מאחריות בלבנון יברח מאחריות גם עכשיו", אמר אחד ההורים.

ביום שלישי צפויה ועדת טירקל למינוי בכירים בשירות הציבורי להתכנס כדי לדון במינויו של הירש לתפקיד מפכ"ל המשטרה. בדיון יציג השופט בדימוס יעקב טירקל את בקשת ההורים השכולים ובכירי המשטרה לשעבר שמתנגדים למינויו. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
קצת פירגון היה מועיל למדינה כולה !!!!
מדינת ישראל מצטיינת בשמחה לאיד, חוסר פירגון והנחת מכשולים בפני כל אחד שנראה כמצליח. לפי מה שקראתי ולמדתי - גל הירש הוא בחור עם מח אינטלגנטי, יכולת חשיבה יצירתית וחשיבה מחוץ לקופסא. אלה בדיוק הכישורים שבגינן הוא זוכה עתה למטר בלתי נלאה של אי פירגון ונסיונות לעצירת המינוי. על פניו נראה שגל הירש הוא בדיוק האיש הנכון לתפקיד המדובר, ויש לו את היכולות והכישורים להפוך את משטרת ישראל על פניה על מנת להביאה למקום הנכסף של איכות, יעילות ובעיקר - אמינות. אני מאמין שחלק מהמתנגדים באים מעולמות אפלים שסכנת הנתק מזרועות התמנון שלהם במקומות הנכונים מעיבים את חייהם. בין המתנגדים ככל הנראה גם אנשים מקורבים לשלטון שחשים בסכנה שחיי הדולצ'ה ויטה יגיעו לקיצם והשחיתות עומדת להעלם ........ כולנו צריכים להרתם ולתת לגל הירש להצליח, למען עתיד טוב יותר לכולנו !!!!!!!!1
יעקב , נתניה  |  28.08.15
לכל התגובות