אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גיאורגיה ביקשה לבצע חיקור דין לגל הירש במסגרת אישומים נגד שר ההגנה לשעבר צילום: יריב כץ

גיאורגיה ביקשה לבצע חיקור דין לגל הירש במסגרת אישומים נגד שר ההגנה לשעבר

הירש התבקש למסור עדות במסגרת אישומים נגד דוד קאזרשווילי המואשם בקבלת שוחד. דפנסיב שילד של הירש פעלה בגיאורגיה בשנים שבהן קאזרשווילי היה שר. משרד המשפטים הגיאורגי טוען: קאזרשווילי דאג שחברות ייעוץ בטחוני יקבלו כספים תמורת שירותים פיקטיביים. עורך דינו של הירש: "אין בבקשה לחיקור דין כל טענה והאשמה נגד גל הירש או מי מהחברות שלו"

29.08.2015, 16:00 | תומר גנון וזוהר שחר לוי
משרד המשפטים הגיאורגי הגיש לאחרונה בקשה לחיקור דין של תא"ל (במיל') גל הירש, המועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, וגורמים נוספים בחברת הייעוץ הביטחוני דיפנסיב שילד שבבעלותו, וזאת במסגרת הליך פלילי המתנהל נגד שר ההגנה לשעבר של המדינה, דוד קאזרשווילי. קאזרשווילי (37), ישראלי לשעבר שהתגורר כנער בחולון, היה שר ההגנה של גיאורגיה בשנת 2008. זאת בעת שהחברה של הירש סיפקה שירותי ייעוץ והדרכה לצבא הגיאורגי.

קראו עוד בכלכליסט

בשנת 2013 הוגש בגיאורגיה כתב אישום נגד קאזרשווילי, שעזב את המדינה ב-2012, וזאת בגין עבירות שוחד. קאזרשווילי, שכיהן בתפקיד שר ההגנה בזמן המלחמה עם רוסיה ב-2008, הואשם בשתי פרשיות שחיתות. לפי אישום אחד הוא היה מעורב בשנים 2007 עד 2012 בארגון רשת הברחה של אתנול בשווי מיליוני דולרים עבור תעשיית האלכוהול של גיאורגיה. לפי האישום השני, הוא עשה שימוש בלתי ראוי בכספי מדינה.

 , צילום: יריב כץ צילום: יריב כץ  , צילום: יריב כץ

באוקטובר 2013 נעצר קאזרשווילי בניס שבצרפת, לאחר שהגיאורגים הוציאו נגדו צו מעצר, וביקשו את הסגרתו בגין האישומים על קבלת שוחד. בפברואר 2014 בית המשפט בצרפת דחה את הבקשה ושחרר אותו. הוא קבע שעל פניו נראה שמדובר באישומים שעומדים מאחוריהם מניעים פוליטיים. ככל הידוע, לאחר ששוחרר קאזרשווילי הוא עזב ללונדון.

הגיאורגים לא הרימו ידיים. במסגרת ההליכים נגד קאזרשווילי והטענה לשימוש לא ראוי בכספי המדינה, התווספה טענה שחברות ביטחוניות שפעלו בגיאורגיה בעת שהיה שר הגנה קיבלו תשלום עבור שירותים פיקטיביים. משרד המשפטים הגיאורגי פנה לאחרונה למשרד המשפטים בישראל והגיש בקשה לבצע חיקור דין לחברות וישראלים שנתנו ייעוץ והדרכה בגיאורגיה, בהם דיפנסיב שילד והירש עצמו.

הגיאורגים ביקשו בין היתר לגבות עדויות ותצהירים מהירש ועובדי החברה על התקופה שבה פעלו בגיאורגיה בעת שקאזרשווילי היה שר הגנה. גם מעובדים בחברות ישראליות נוספות שפעלו בגיאורגיה בתקופת קאזרשווילי הוגשה בקשה לגביית עדות. ככל הידוע בבקשות אלה לא עלו חשדות ספציפיים או טענות על מעשים לא כשרים של הירש והחברות שלו.

מטעם עורך דינו של גל הירש, דרור ברטפלד, נמסר כי "בגיאורגיה מתנהל הליך שבית משפט בצרפת פסק שהוא הליך רדיפה פוליטי ולא ענייני נגד מי שהיה שר ההגנה לפני 8-9 שנים. במסגרת ההלכים הפליליים, התבקשו נציגים מישראל למסור עדות. הפרוצדורה היא על דרך בקשה לחיקור דין. אין בבקשה זו כל טענה והאשמה נגד גל הירש או מי מהחברות שלו. כל האשמות שמנסים להפיל על גל הירש, מטרתם למנוע מאדם ישר וחף מכל אינטרסים מלהיכנס לתפקיד המפכ"ל ומטעם זה בלבד".

ממשרד המשפטים נמסר: "בסמוך לאחר ההודעה על בחירתו של שר לבטחון פנים בהירש כמפכ"ל הבא, ופנייתו של השר ליועץ המשפטי לממשלה לבחון את המינוי, הגיעו ליועץ מידעים שונים שיש להם נגיעה לפעילות חברות אזרחיות שלפעילותן היה קשור הירש בשנים שלאחר פרישתו מצה"ל. בישיבה שקיים היועמ"ש עם כלל הגורמים הרלבנטיים הוצגו עיקרי מידע זה, וסוכם כי צוות המורכב מאנשי פרקליטות המדינה ומחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים יבדוק את הדברים בהקדם על מנת לבחון האם יש בכך כדי להשליך על מועמדותו של הירש. צוות זה החל כבר בעבודתו והוא יגבש בהקדם ממצאיו והמלצותיו, אשר יוצגו בפני היועץ המשפטי לממשלה לצורך גיבוש עמדתו המשפטית בעניין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
בכל התעשיה והיצוא הבטחוני יש תשלומי שוחד, והרבה.אפילו מוכרים למס
כל מי שמצוי בתעשיה הבטחונית בישראל ובעולם, בין אם יצור או שיווק ויצוא, יודע כי בהרבה מדינות תשלומי שוחד מקדמים עסקאות. אי אפשר לסגור עסקאות בלי שוחד. נכון, תמיד יש אפשרות שמשהו מהתשלום נשאר אצל המווקים והמתווכים בדרך. באחד המפעלים אפילו מיחשבו חלקית את התשלומים והיה להם אישרו מרשויות המס בישראל לרשום תשלומי שוחד בחו"ל כהוצאה.
ותיק בתחום  |  29.08.15
לכל התגובות