אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות ניסיונות הקואליציה: ישראל ביתנו תצביע נגד התקציב צילום: אוראל כהן

למרות ניסיונות הקואליציה: ישראל ביתנו תצביע נגד התקציב

גורמים בקואליציה טענו כי מתקיימים מגעים עם ישראל ביתנו; ליברמן מבהיר כי הסיעה תתנגד לתקציב, אך תתמוך במתווה הגז

29.08.2015, 21:54 | אורי תובל

 גורמים בקואליציה טענו בסוף השבוע כי מתנהל משא ומתן עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על תמיכה של מפלגתו בתקציב שיובא לקריאה ראשונה בכנסת ביום רביעי, ואולם ליברמן הבהיר במוצאי השבת כי המפלגה תתנגד לתקציב. עם זאת, אם יובא מתווה הגז להצבעה בכנסת השבוע, צפוי ליברמן לתמוך בו. בראיון לערוץ 2 אמר כי "כל מי שקרא את המתווה מבין שזאת האלטרנטיבה הטובה ביותר".

קראו עוד בכלכליסט

בקואליציה ניסו בימים האחרונים להרחיב את בסיס התמיכה בתקציב, גם כדי להשיג תוצאה שתגביר את הלגיטימציה הציבורית לתקציב וגם כדי להחליש את כושר המיקוח של גורמים בקואליציה – בעיקר של הח"כים בליכוד. כמה גורמים טענו כי התקיימו מגעים עם ישראל ביתנו בנוגע להשלמת הפנסיה לעולים החדשים ממדינות בריה"מ לשעבר שעלו לישראל בשנות ה-40 וה-50 לחייהם ולא הספיקו לחסוך לפנסיה. מו"מ דומה התנהל כבר לפני כחודשיים לקראת ההצבעה שבוטלה על מתווה הגז בכנסת. עלות הסעיף – עשרות מיליוני שקלים בשנה.

אביגדור ליברמן , צילום: אוראל כהן אביגדור ליברמן | צילום: אוראל כהן אביגדור ליברמן , צילום: אוראל כהן
ואולם ליברמן מסר ל"כלכליסט" כי מגעים כאלה לא מתקיימים, וכי הסיעה תתנגד לתקציב המדינה – גם אם תתמוך במתווה הגז. במערכת הפוליטית עדיין לא ידוע אם נתניהו יביא את המתווה להצבעה ביום רביעי. באותו יום תתבקש הכנסת להצביע גם על התקציב ועל חוק רשות השידור, וייתכן שהצבעה הצהרתית על נושא הגז תהיה “כבדה” מדי. בנוסף, שר הכלכלה אריה דרעי הדהים ביום רביעי כשהודיע שגם אם הכנסת תאשר את המתווה – הוא מעדיף שהממונה הבא על ההגבלים העסקיים יחתום על המתווה, כאשר לדרעי אין כוונה להשתמש בסמכותו לעקוף את הממונה באמצעות סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים.

בסוף השבוע התראיין ליברמן בערוץ 2 ואמר כי "אתמוך בכל כוחי ובלב שלם במתווה הגז אם יובא לכנסת". הוא הוסיף כי "אני לא הגב של נתניהו, אבל אני אחראי. מי שראה מה קורה בצמיחה ובתחזית של הכלכלן הראשי של משרד האוצר, מבין שצריך לעשות כמה שינויים דרמטיים. תמיד קבענו שהעקרונות הם מעל השיקולים הפוליטיים והכיסאות. המשק הישראלי זקוק לפרויקט הגז, נתמוך במתווה. יהיה דיון בסיעה, אבל גם אם יהיה חופש הצבעה, כל מי שקרא את המתווה מבין שזו האלטרנטיבה הכי טובה. המצוין הוא האויב של הטוב אבל אי אפשר לחכות. זאת תהיה זריקת כוח רצינית ועידוד לכלכלה הישראלית ואין אלטרנטיבה לפרויקט הגז".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות