אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם אגף התקציבים בודק: האם הפחתת מחיר החשמל מוצדקת צילום: בלומברג

גם אגף התקציבים בודק: האם הפחתת מחיר החשמל מוצדקת

רשות החשמל מבקשת להפחית את התעריף בפעם השנייה השנה, ב-6%-8%; באגף התקציבים במשרד האוצר בודקים האם ההוזלה תטיל על חברת החשמל עלויות שלא תוכל לעמוד בהן; גם רשות החברות בוחנת את המהלך

29.08.2015, 23:23 | ליאור גוטמן

אגף התקציבים שבמשרד האוצר בוחן בימם האחרונים האם ההוזלה הצפויה בתעריף החשמל היא מוצדקת. הבחינה נעשית בעקבות השימוע שפורסמה רשות החשמל בתחילת אוגוסט, אז הודיעה על כוונתה להוריד את התעריף בפעם השנייה השנה ובשיעור של 6%-8%. ההוזלה הראשונה התקיימה בפברואר ובשיעור ממוצע של 11.8%. באגף התקציבים בוחנים האם ההוזלה תטיל על חברת החשמל עלויות שלא יכולה לעמוד בהן.

הבדיקה של אגף התקציבים אינה היחידה: בחמישי האחרון פרסם "כלכליסט" כי רשות החברות הממשלתיות מתנגדת למהלך ומבקשת לקצץ את ההורדה בתעריף בחצי, כך שהיא תנוע בין 3% ל-4%. מי שביקש לחתוך את ההוזלה הוא מנהל הרשות אורי יוגב, ששלח בשבוע שעבר מכתב בנשוא לחברי מליאת רשות החשמל, שם טען כי עלויות הדלקים והתיקונים של חברת החשמל יחייבו בעתיד העלאה של התעריף, ולכן אין טעם להורידו עכשיו ולהעלותו או לאזנו בשנית כבר בשנה הבאה.

הממונה על התקציבים אמיר לוי, צילום: נמרוד גליקמן הממונה על התקציבים אמיר לוי | צילום: נמרוד גליקמן הממונה על התקציבים אמיר לוי, צילום: נמרוד גליקמן
קשה לקצץ בהוצאות השכר

במסגרת אותו מכתב מציין יוגב שחברת החשמל, רשות החשמל, רשות החברות והממונה על השכר קובי אמסלם ישבו בעבר כדי לדון בסוגיה של קיצוץ שכר עובדי מגזר החלוקה. שכר זה התגלה בסקר חיצוני כגבוה לכאורה בכ-34% ממה שהוא אמור להיות, אולם רשות החברות והממונה על השכר הגיעו לכאורה להבנה שהפחתה מסוג זה אינה ריאלית.

"לעמדתנו לא סביר לקחת הנחה של 34% ברכיב השכר כאשר לחברת החשמל אין יכולת להפחית שיעור דומה ברכיב זה בשל מערכת ההסכמים שלה עם עובדיה. כפי שנאמר בדיון שהתקיים בינינו בהשתתפות הממונה על השכר הובהרה עמדתנו ועמדת הממונה על השכר לגבי חוסר הסבירות בצמצום הוצאת השכר בכ-34%", טען יוגב במכתב. לטענתו הפתרון הוא לקדם התייעלות עצמאית בחברה כפי שהומלץ במסגרת הרפורמה בחברת החשמל.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות