אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר בשווקים והחופשות בלמו את הנפקות החוב בתל אביב צילום: בלומברג

המשבר בשווקים והחופשות בלמו את הנפקות החוב בתל אביב

התנודתיות הרתיעה חלק מהחברות, והיקף הנפקות האג"ח באוגוסט הסתכם ב־2.3 מיליארד שקל בלבד - צניחה של 55% לעומת יולי. עם זאת, בינתיים לא בוטלו הנפקות משמעותיות בקרוב

31.08.2015, 09:17 | אורן פרוינד

גיוסי האג"ח הקונצרניות בתל אביב הסתכמו באוגוסט בכ־2.3 מיליארד שקל, ירידה של 55% לעומת יולי, ו־5% פחות מבאוגוסט 2014. למרות הבלימה היקף ההנפקות מתחילת השנה, שהסתכם ב־40.3 מיליארד שקל, עדיין גבוה ב־20% לעומת התקופה המקבילה. כך על פי נתונים של חברת הדירוג מידרוג.

הירידה באוגוסט מיוחסת בעיקר לעובדה שמרבית מנהלי ההשקעות הבכירים יצאו לחופשת קיץ, ולכן החברות מעדיפות לדחות את ההנפקות לספטמבר־אוקטובר כדי לזכות בהיענות גבוהה יותר. גם התנודתיות בשווקים בשבוע שעבר, שבמהלכו איבד מדד ת"א־25 כמעט 6% מערכו, הרתיעה חלק מהחברות. עם זאת, עד כה לא בוטלו הנפקות משמעותיות בתל אביב.

על הפרק נמצאות כרגע הנפקות גדולות של החברות האמריקאיות וורטון פרופרטיז, קופרליין ואם.די.ג'י, שמבקשות לגייס בתחילת ספטמבר 2 מיליארד שקל, 250 מיליון שקל ו־150 מיליון שקל בהתאמה. הנפקות נוספות שמתוכננות לשלב מאוחר יותר הן אלה של קבוצת עזריאלי (חצי מיליארד שקל), שופרסל (400 מיליון שקל), קרסו מוטורס (350 מיליון שקל) וחברת הביטוח הראל (250 מיליון שקל).

גזית גלוב ובזן - ההנפקות הגדולות באוגוסט

מנכ"ל מידרוג ערן היימר: "הסערה בשווקים תגרום לדחייה בהעלאת הריבית בארה"ב, וכך הבנקים המרכזיים ימשיכו לדחוף את המשקיעים לשוק האג"ח הקונצרניות, ואנו נראה עלייה בהיקף ההנפקות". רכבת ההנפקות צפויה, לטענת היימר, לחזור למסלול כבר בחודש הבא ולא לרדת ממנו בטווח הזמן הקרוב.

ההנפקה הבולטת באוגוסט היו של חברת הנדל"ן גזית גלוב, שגייסה חוב בהיקף 729 מיליון שקל באמצעות הרחבת סדרה י"ב (דורגה בידי מידרוג Aa3). השלב המוסדי של גזית גלוב בוצע לפני תחילת המפולת, אולם השלב הציבורי, שבו גייסה החברה 10 מיליון שקל נוספים, בוצע לאחריו ובכל זאת הושלם בהצלחה. הנפקה משמעותית נוספת באוגוסט היא של חברת

בתי זיקוק לנפט (בזן), שגייסה חוב של 469 מיליון שקל באמצעות הרחבת סדרות ה' וו', כדי להפחית את עלויות המימון שלה, והנפקה של ויקטורי — רשת הסופרמרקטים שהנפיקה אג"ח לראשונה, בהיקף של 121 מיליון שקל, שנועדו לשמש אותה לרכישת סניפים של רשת מגה שמוצעים למכירה במסגרת הסדר החוב שלה.

מרבית ההנפקות נעשות ללא בטוחה

 

בדומה למגמה המאפיינת את 2015 כולה, מרבית האג"ח שגויסו באוגוסט היו ללא בטוחה או עם שעבוד שלילי בלבד (התחייבות שלא לתת שעבוד חדש לצד שלישי). שבע סדרות מתוך כלל ההנפקות באוגוסט היו בשעבוד שלילי בלבד (57% מההנפקות), שתי סדרות לא כללו בטוחה (38% מהיקף ההנפקות), ורק סדרה אחת (5% מההנפקות) כללה שעבוד נכסי. היקף ההנפקות שגובו בשעבוד נכסי מתוך כלל החוב שגויס בשנת 2015 עומד על כ־10%. השיעור הנמוך של ההנפקות המגובות בשעבוד נכסי נובע מעלייה של דירוג האשראי הממוצע בתל אביב, מה שמאפשר לחברות תנאי שוק טובים יותר גם מבלי להציע ביטחונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות