אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין פתחה במבצע מעצרים נגד חשודים ב"ערעור השווקים" צילום: אי פי איי

סין פתחה במבצע מעצרים נגד חשודים ב"ערעור השווקים"

הממשל סבור כי עודף מידע שהגיע לציבור מנע מ־200 מיליארד הדולרים שהזרים לשוק לעצור את הנפילות. נעצרו עשרות חשודים ב"הפצת שמועות שגרמו לבהלה". אצבע מאשימה הופנתה גם כלפי "כוחות זרים שפגעו בזדון" בביטחון הפיננסי

01.09.2015, 08:48 | שירות כלכליסט

חודשיים אחרי שהתחילה לרכוש מניות כדי לעצור את הצניחה בשווקים, ממשלת סין משנה אסטרטגיה. לפי מסמך שהגיע לידי "פייננשל טיימס", מעתה מתכוונת בייג'ינג להתמקד באיתור ובהענשה של אזרחים החשודים ב"ערעור יציבות השוק".

קראו עוד בכלכליסט

לפי הערכות, מאז יוני השקיעה הממשלה הסינית כ־200 מיליארד דולר באמצעות קרנות שונות שבשליטתה בקניית מניות. למרות זאת, המדד המרכזי בבורסת שנגחאי איבד 37% מאז השיא שרשם באמצע חודש יוני. מנהיגי סין סבורים כי הניסיונות למנוע את הנפילה נכשלו, מפני שאפשרו ליותר מדי מידע להגיע לידי הציבור - כך לפי דברים שנשא רגולטור בכיר בשבוע שעבר ושאותם ציטט "פייננשל טיימס" אתמול.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

בראשית השבוע שעבר המשיכה הבורסה בשנגחאי בצלילתה ומשכה איתה בורסות בכל העולם. לאחר שהממשל נמנע מהתערבות משמעותית בשבוע שעבר, הוא החל לרכוש מניות באופן מסיבי ביום חמישי האחרון. אנשי ממשל בסין וכן בכירים בשוק ההון אמרו כי רכישת המניות שהחלה בסוף השבוע נועדה ליצור "אווירה חיובית" בשווקים. זאת לקראת מצעד הראווה הגדול שמתוכנן השבוע לציון 70 שנה ל"ניצחון של העם הסיני מול התוקפנות היפנית" במלחמת העולם השנייה.

הממשלה הסינית כבר החלה לעצור ולשפוט את מי שהיא רואה כחשודים ב"הפצת שמועות" וביצוע מניפולציות בשוק המניות. הרשויות בסין מסרו כי המשטרה כבר פתחה 22 תיקים על רקע זה. כמו כן, כלי התקשורת בסין דיווחו כי הרשויות סגרו 165 חשבונות ברשתות חברתיות שבהם הופץ מידע שגוי לכאורה על הנעשה בשוק המניות הסיני. עם העצורים נמנה העיתונאי הכלכלי וואנג שיאולו, שהואשם בגרימת "בהלה וכאוס" בשוק המניות וכן בגרימת "הפסדים עצומים למדינה". לפי דיווחים בסוכנות הידיעות הממשלתית הסינית שינחואה, וואנג הודה ש"המידע השגוי" שהפיץ הביא ל"פאניקה בשוק המניות, ערער את היציבות בו וגרם להפסדים כבדים למדינה ולמשקיעים בשוק המניות". בידיעה שפרסם וואנג ברוב עוונותיו ושהביאה למעצרו הוא דיווח כי הקרנות הממשלתיות בודקות אפשרות לצאת מהבורסה בבייג'ינג.

נוסף להחלטה על מעצרים, "פייננשל טיימס" דיווח כי הממשל הפנה אצבע מאשימה גם כלפי "כוחות זרים", שפועלים לשיטתם כדי לערער בזדון את יציבות שוק ההון הסיני. "אם אנשינו שיתפו פעולה עם כוחות זרים כדי לפגוע בבטן הרכה של השוק שלנו ולהמר נגד צעדי הייצוב של הממשלה, עליהם להיעצר בחשד לפגיעה בביטחון הפיננסי הלאומי", נכתב בשבוע שעבר במאמר מערכת בעיתון הפיננסי הממשלתי "סקיוריטיז דיילי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות