אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אביגדור יצחקי מעריך: עד סוף השנה ייבלמו מחירי הדיור

ראש מטה הדיור במשרד האוצר בוועידת כלכליסט: "כל דירות המדינה שישווקו בשנתיים שלוש בקרוב ישווקו לחסרי דיור. הקריטריונים פשוטים - חסרי דירות. רווקים, יוכלו להגיע לדירה מוזלת"

01.09.2015, 11:52 | תומר הדר

"במשא ומתן הקואליציוני דרשנו ארגז כלים מתאים וקיבלנו", כך ציין אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור במשרד האוצר בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט המתקיימת הבוקר. לדבריו, "בכנסת, שם היה אמור חוק מנהל התכנון לעבור נרשמו אפס חברי כנסת נגד כשהנמנע היחיד היה דב חנין שלא הצביע נגד. זו הכרה שהתהליך נכון". לדברי יצחקי: "הדרג הפקידותי התקדם לאט. כיום החלטות מתקדמות מהר. נדרשת גם אחידות. עד כה הגורמים הקשורים בבנייה היו מנותקים. כיום כולם יושבים ביחד. תקציבים. חשב כללי. רשויות מקומיות. וכך נוצרת יעילות עבודה".

יצחקי הוסיף ואמר ש"מחיר למשתכן אינו יכול לפתור את משבר הדיור. רק לפתור בעיה - כיום יש ביקוש אדיר לדירות בגלל מחיר הכסף ובגלל גידול טבעי. המדינה זקוקה לחמישים אלף דירות ומייצרת 42 אלף בגלל היעדר גורמי יצור. כשבגורמי היצור יש בעיה, התכולה במיוחד בתחום העובדים לא מאפשרת לייצר יותר. לא תהיה לנו ברירה. כיום מפריעים לנו ממשרדי הפנים והמשפטים אך אנו נהיה חייבים להביא לכאן 20 אלף עובדים. מלאי הקרקעות אינו בעיה. יש לנו קרקעות. המטרה העיקרית היא להגדיל את כמות הדירות בצורה מאסיבית. במציאות הזו החלטנו להתמקד בפלח השוק של חסרי הדיור ולהם הוזלנו את מחיר הדירה.

ראש מערכת החדשות של כלכליסט נעמה סיקולר מראיינת את אביגדור יצחקי, צילום: נמרוד גליקמן ראש מערכת החדשות של כלכליסט נעמה סיקולר מראיינת את אביגדור יצחקי | צילום: נמרוד גליקמן ראש מערכת החדשות של כלכליסט נעמה סיקולר מראיינת את אביגדור יצחקי, צילום: נמרוד גליקמן

"כל דירות המדינה שישווקו בשנתיים שלוש בקרוב ישווקו לחסרי דיור. הקריטריונים פשוטים - חסרי דירות. רווקים, יוכלו להגיע לדירה מוזלת. יש מספיק צעירים שאין להם את המקדמה. לכן ניתן אישור לשכירות רוכשת. אנו מחפשים קרקעות, נקבל הצעות לבנייה של דירות לזוג צעיר שישים עשרה אחוז מקדמה. לאחר מכן ישולם שכר דירה 18 שנה ואז הדירה תהיה שלהם".

"בגלל זכויות עובדים הוחלט להביא עובדים רק בהסכמים בילאטראליים - יש לנו עם רומניה הסכם כזה. גם עם מולדובה. עם סין אין לנו כזה הסכם. אנו נבקש מראש הממשלה לבטל את ההסכמים האלה כדי שנוכל להביא עובדים סינים. אין אפשרות אחרת".

בכל הנוגע למחירים ציין יצחקי: "שוק הדיור הוא לא רק להקים דירות. יש עסקאות על קרקע פרטית. יש על קרקע מדינה. השוק מורכב מקרקע פרטית שיש לקדם בנייה בה. הוא קשור בשוק השכירות 650 אלף דירות בשוק הפרטי. אנו נוציא חוקים על מנת להגדיל את השוק המוסדי בשוק השכירות באופן מאסיבי. הקרקע הפרטית תקבל קידום כי רשויות מקומיות יאפשרו בנייה של דירות אלה. קרקעות שיזמים לא יבנו עליהן יילקחו מהיזמים. יש ליצור מצב בו זוג צעיר יכול לרכוש דירה. לדעתי, עד סוף השנה נבצע מספר מהלכים, בהבאת עובדים. תיעוש. תכנון. שיבלמו את המחירים ויורידו אותם. אם עד סוף השנה יגיעו עשרות אלפי סינים רק בגלל זה מחירי הדיור ירדו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
מתחילת שנת 2015 התייקרו מחירי הדירות ב-5% ועד סוף 2015 יתייקרו ב- 12% אז ?
ההשקעה הטובה ביותר מבחינה היסטורית תמיד היה ה הנדל"ן. לנדל"ן בפירוש היו תקופות של ירידות משמעותית ובדר"כ גם אחרי תקופה של ירידה יש עליה ומחיר ערך הנכס מתאזן בסופו של עניין ושומר על ערך ההשקעה עם תשואה בטוחה ומבטיחה בארץ ובעולם .כיוון שהמדינה בכוח רוצה לקחת מיסים מהקרקעות מחיר הקרקע חייב להיות 0 !! וכיוון שאין אלטרנטיבה אחרת להשקעה לאורך זמן גם מוכח שההשקעה בנדל"ן היא ההשקעה הכי טובה לא בורסה ולא רולטה של הבורסה ולא שער מרעין בישין . בקיצור ולעניין - כחלון וצי היחצנ"ים שלו מדברים מרחשי ליבם ומתוך ססמאות נבובות שאין אחריהן כלום. בפועל אפקט כחלון ייצר כאן מדורת התייקרויות במחירי הדירות וכמות משכנתאות שייזכר בכלל שוק הדיור בהיסטוריה כאן. המדינה מעדיפה הכנסות של מיליארדים ממיסי נדל"לן ושיווק קרקעות המדינה ביוקר בכדי למלא את קופתה ולעשוק דור שלם כאן עם מחירי דירות יקרים. רק היצע מסיבי של דירות יביא להוזלה - בישראל יש מחסור של 20.000 דירות מדי שנה ! מדינה שמספסרת בקרקעות הציבור -מדינה שמחזיקה 93% מקרקעות המדינה ומשווקת אותן במחירי השמאי הממשלתי לקבלני הבניה - זוהי מדינה שמזמן הסירה כל אחריות מוסרית לבניה ממשלתית כמו שהיה כאן לפני כ3 עשורים . דירה = 75% ממחיר הקרקע הבניה/הקבלנים עם 15% רווח על הבניה בכלל זה כלול חומרי בניין ועובדי בניין . אז מספיק לפזר לציבור /לנו הצעירים סיסמאות והבטחות והצהרות אז מספיק להזריק לתקשורת כל יום עוד תוכנית ועוד רפוןרמה ועוד הקמת ועדה כחלון נתגלה כשרלטן ונוכל שבגד בבוחריו וממשיך לאחוז את עיניח הציבור ובוחריו עם חיוך מתמיד. מי שלא קנה ולא יקנה דירה וימתין לפתרונות והבטחות כחלון ושות.ישלם ביוקר על מחיר הדירה- המספרים על התייקרויות מחיר הדירות הינם עובדה מוכחת. שנה טובה לכחלון וצי היחצנ"ים השרלטנים של כחלון שחושבים שציבור הקוראים כאן ...))
למגיב 5  |  18.09.15
10.
עד סוף 2015 מחירי הדירות יוזלו כאן ב-2% ? בינתיים מתחילת 2015 יש התייקרות ב-6%
לכל אזרח במדינת ישראל את הזכות הלגיטימית לרכוש דירה ולהשקיע כספו בנדל"ן - כאן לא דיקטטורה !! לכל זוג צעיר מגיע להיות בעל דירה על קרקעות המדינה -קרקעות השייכות לכלל הציבור בישראל תחילה !! אנחנו שרויים בשיאה של בועת נדל"ן בגלל שכחלון "התערב" באופו מלאוכותי בשוק הנדל"ן והדליק בו מדורה " מחירי הדירות בישראל ובעולם רק מתייקרים !!! גם הדירות "במבצע" יקרות מדי. הן אולי נראות זולות בהשוואה למחירי השוק, אולם אם המדינה הייתה מפשירה קרקעות לבניה במחרים זולים לקבלני הבניה אזי מזמן היו כאן דירות במחיר מליון שקלים להישג ידו של זוג צעיר ממוצע. אריק שרון בנה 161000 דירות בשנתיים -1997-8 וזאת כאשר במדינה היו רק 6 מליון תושבים גם בסיטואציה של מיתון ופיטורים המוניים מחירי הדירות דווקא יעלו משמעותית, כתוצאה מכך שמשפחות רבות רכשו דירות במחירי זול "ייחסית" וגם ואם לא יוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתה, ויאלצו למכור את דירותיהן לפני שהבנקים יעקלו אותן. אזי הרווח של בעלי הדירות מוכח ב-60-80% בתוך 5 שנים ממחיר עלות הדירה בין מועד הרכישה ולקיחת המשכנתא לבין מכירת הדירה במועד קשיי החזר המשכנתא. ההיצע לא יזנק בבת אחת מאחר ואין כאן בניה ממשלתית בהצפת שוק ההיצע , והמחירים לא יצללו מאחר והפער בין מחירי הדירה במועד הרכישה לבין מחיר הדירה במועד המכירה יהיה תמיד בהתאם למחיר השוק החופשי עם פער רווחים של 50-80% כאמור בפחות מעשור - רווח נומינלי !! גם בריבית גבוהה דירה לזוג צעיר ולבוחרים להשקיע בנדל"ן זהו מוצר צריכה/השקעה לגיטימית בארץ ובעולם מאחר והמגמה בכלל העולם הינה השקעה בנדל"ן ובעלות על נדל."ן על פני השקעה בכל אפיק אחר כדוגמת בורסה. רכישת דירה תמיד ובכל מצב כרוכה בסיכון, אך ממש לא כמו מניות או אג"ח !!!!! בינתיים מתחילת 2015 יש התייקרות ב-6% ולא רק בתל אביב והמרכז !!!!!!!!!!!!
ינקי  |  18.09.15
לכל התגובות