אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

גפני: "אין מנועי צמיחה. אנחנו בדרך למיתון"

יו"ר ועדת הכספים תקף את ממשלת נתניהו הקודמת: "לצערי אני לא רואה את המשק מתפתח ואת הייצוא גדל. להפך, אנשים דווקא מעבירים מפעלים לסין"

01.09.2015, 15:51 | אופיר דור
"אם נישאר קואליציה של 61 חברי כנסת אז אני מאמין שהממשלה תשרוד ותעביר את תקציב המדינה גם ל-2017. לעומת זאת, אם הקואליציה תגדל ל-67 חברי כנסת, אז כנראה שלא נגיע ל-2017". עם התחזית המפתיעה הזו החל יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) את דבריו בוועידה הכלכלית הלאומית 2015.

לדברי גפני, "כאשר יש רק 61 חברי כנסת בקואליציה, כל אחד מהם מרגיש אחראי באופן אישי ואז לא מפסידים באף הצבעה בכנסת. אני הגעתי גם להצבעות על נושאים שלא אהבתי, כי הבנתי שאם לא אגיע הכל נופל ואז נחזור למע"מ אפס של יאיר לפיד שזה הסיוט שלי".

גפני ציין שכחבר כנסת כבר דן ב-26 תקציבי מדינה. "אני יכול לומר שבתקציב הנוכחי אין גזרות על הציבור", אמר גפני. "נפגשתי עם שר האוצר והוא אמר לי שאם יש בתקציב גזרה שאני לא אוהב, אני יכול להוציא אותה".

יו"ר ועדת הכספים ניצל את הבמה כדי לתקוף את הממשלה הקודמת שבה הסיעות החרדיות לא היו חברות. "לצערי אני לא רואה את המשק מתפתח ואת הייצוא גדל. להפך, אנשים דווקא מעבירים מפעלים לסין. לדעתי אנחנו נמצאים בפתחו של מיתון", אמר גפני. "בשנתיים הקודמות לא נוצרו מנועי צמיחה וראינו דווקא מפעלים נסגרים. כשאני הייתי יו"ר ועדת הכספים בקדנציה הקודמת שלי, לא נתתי שיסגרו מפעלים כמו פרי גליל או מתפרת העצמאות במצפה רמון. לא נתתי שהתעשייה הצבאית תפגע. לוועדת הכספים יש כוח בנושאים האלו ואנחנו התאחדנו חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה. זה משהו שלא קרה בממשלה הקודמת".

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, צילום: נמרוד גליקמן משה גפני, יו"ר ועדת הכספים | צילום: נמרוד גליקמן משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, צילום: נמרוד גליקמן

גפני הבטיח כי "אנחנו נדון על כל חוק בתקציב ונעשה דיון עמוק ופתוח, בלי למרוח דברים. לא כל השכל נמצא באגף התקציבים באוצר או בממשלה. למרוח דברים זה לשנות את אופן חישוב מדד העוני ולהגיד שאנשים כבר לא עניים ולכן לא צריך לתקצב אותו. אני שואל: אם ניקח להם את קצבת הבטחת ההכנסה, אז הם שוב יהיו עניים ואז יהיו זכאים לקצבה?"

לדברי גפני, "אנשי אגף תקציבים הם לא אנשים רעים אבל המטרה שלהם היא אחת – לוודא שאוצר המדינה לא יהיה בגירעון, וזאת לא יכולה להיות המטרה היחידה. באוצר מדברים על שקיפות בתקציב אבל כשרואים את ספר התקציב שפורסם, מגלים שהורידו משם סעיפים ותתי-סעיפים והשאירו עמודים ריקים".

גפני אמר כי הוא מתכוון להעביר בוועדת הכספים את המלצות ועדת ששינסקי 2. "לא יכול להיות שהמשאבים שהקדוש ברוך נתן, ילכו למספר אנשים בודדים. לא יכול להיות שמיעוט יזכו למשכורות מטורפות והשאר יהיו רעבים. אני העברתי את מסקנות ועדת ששינסקי הראשונה, ובכל הנוגע לתמלוגים ומסים זה עבר ככתבו וכלשונו. איימו עלינו שלא ימשיכו לחפש משאבים, ואני לא התרגשתי. לגבי מתווה הגז אני לא אומר את אותו דבר, במתווה הגז צריך לנהוג בעדינות".

גפני סיים את דבריו בביקורת מסוימת על העיתונות בכל הנוגע ליחסה לחרדים. "היתה בעבר הצעה להוריד 10% משכר חברי הכנסת. אנחנו הסכמנו וביקשנו שיורידו גם את השכר לשופטים אבל זה לא הלך. רק שבסופו של דבר הכותרת בעיתון היתה – שכר חברי הכנסת והשרים יופחת, שכר הרבנים לא".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
הפחדה זה לא קטע של מישהו אחר בממשלה?
אפשר להקים הרבה מאד ממשלות יציבות, אבל כולן יכללו פגיעה חד משמעית בחרדים. או שמצרפים את ליברמן/לפיד, מפלגות שדוגלות בערכיים יותר חילוניים שידרשו גם פרוסה מהעוגה העשירה שהחרדים קיבלו, ו/או שמכניסים את העבודה, ואז אין בכלל צורך ביהדות התורה שימצאו את עצמם בחוץ בלי עוגה בכלל, כי עדיף להשאיר את כחלון/בנט/ש"ס או להכניס לפיד/ליברמן שכולם נוחים יותר תקציבית בקיצור ליצמן מנסה להפחיד כדי לא לצאת מופסד
האנליסט מכלכליסט  |  02.09.15
11.
מי מדבר.....
נו......הכלכלן הראשי מדבר.תרבות השקר ההונאה והניצול של טיפוס זה וחבורתו הינם שורש הרע בחברה.איך יכול להיות משתמט-עובד מדינה?מה פתאום יש זכות בחירה למי-שאינו מקיים את הוראות המדינה???שקשוקה ישראלית רקובה-שהורסת חיינו.מרי אזרחי כדי לסלק משתמטים-מחיינו ומכספי המיסים.
אליפז+גימלאי צה"ל  |  01.09.15
לכל התגובות