אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: כמו שעשינו ב-77

הון אנושי: כמו שעשינו ב-77

קולות הנפץ בבורסה מזכירים לבכירי המשק את תהליך השלום

03.09.2015, 06:25 | ארי ליבסקר

חמישי בערב נערכה הקרנה מיוחדת בבית התפוצות לסרט התיעודי "ערוצים חשאיים: מחיר השלום", שעסק במגעים החשאיים שהתנהלו סביב הסכם השלום עם מצרים. אורח הכבוד של האירוע היה איש העסקים האמריקאי ליאון צ'רני ורעייתו צילי. צ'רני היה מקורב לשר הביטחון עזר ויצמן ולנשיא קרטר, ולפי הסרט השתתף, לצד עוד אנשי עסקים, בשיחות חשאיות שהצילו את המשא ומתן מפיצוץ.

פיקוח? פיקוח נפש! שי מאיר פיקוח? פיקוח נפש! שי מאיר פיקוח? פיקוח נפש! שי מאיר

אבל הדמות החשובה מכולן, לפי הסרט, היתה נשיא מצרים אנואר סאדאת, שעוד לפני מלחמת יום הכיפורים הציע לגולדה מאיר להתחיל משא ומתן לשלום, אך זו השיבה פניו ריקם בזלזול מתנשא. סאדאת היה זה שדחף קדימה את התהליך בשלביו הראשונים. הוא טס לישראל במטוסו הנשיאותי בטרם ההסכם נחתם ופתח ראשון את דלת המטוס בעצמו. בצה"ל, שחששו מתכסיס צבאי, כיתרו את המטוס בצלפים, טנקים ונגמ"שים. אחרי הסרט צ'רני אמר לי שהמצב היום דומה: הפלסטינים רוצים לדבר, אבל אנחנו בתקופת גולדה, עוד אין בגין.

גד ואתי פרופר. השקעות זה כמו שקדי מרק גד ואתי פרופר. השקעות זה כמו שקדי מרק גד ואתי פרופר. השקעות זה כמו שקדי מרק

בבוקר המחרת המתנתי במלון הילטון לאיש היחיד שעוד אפשר לדבר איתו על ענייני שלום - שמעון פרס. פרס היה אורח הכבוד באירוע של המועדון המסחרי והתעשייתי לכבוד השנה החדשה. שעה לפני בואו של הנשיא לשעבר חברי המועדון התכנסו לארוחת בוקר מפנקת ומינגלינג. היו שם גד פרופר, שאמר כי כלל לא התרגש מהמפולת בבורסה. "במקרים כאלה אני עושה רק דבר אחד והוא לקנות. זה גם מה שעשיתי הפעם, קניתי. והנה, מה שקניתי כבר עלה". כדירקטור בהווה ובעלים לשעבר באסם, שאלתי לדעתו של פרופר על החזית ששופרסל פתחו מול חברות המזון, ובפרט יוניליוור. "מה שהם צריכים לעשות זה לסגור סניפים ולהתייעל, וכך להגדיל את הרווח, אבל הם בוחרים לצאת למלחמה בתאגידי המזון. במקרה שקרה עם יוניליוור הם לא כיבדו הסכמים. הסכמים צריך לכבד בכל מחיר, לא משנה באיזה מצב אתה", אמר.

עדיין אופטימי? כן ולא. שמעון פרס עדיין אופטימי? כן ולא. שמעון פרס עדיין אופטימי? כן ולא. שמעון פרס

גם איש העסקים הוותיק שי מאיר לא מכר מניות בשבוע החולף, כי לא אמורה להיות בעיה, ואם כן אז זו לא הבעיה של הבורסה בישראל, כי המשק שלנו צומח. "הבורסה בישראל הפסיקה לגדול רק בגלל עודף מיסוי ורגולציה. ברגע שסילבן שלום החליט למסות את רווחי הבורסה, היא קטנה. תוריד את המיסוי על רווחי הון והכל יפרח", אמר.

יו"ר נשר אמנון דותן היה אופטימי בנוגע לשנה הבאה: "אנחנו במצב יוצא מהכלל. הבעיות שלנו עם הרגולטור נפתרו אחרי שמכרנו את מפעל המלט בהר־טוב. חייבו אותנו לעשות את זה כי מגדירים אותנו כמונופול, וזה נכון, אנחנו מונופול. למרות שאת המלט אנחנו לא מוכרים במחיר מופקע. עם זאת, מצבנו טוב מתמיד, בגלל תנופת הבנייה בארץ. לדעתי מי שקנה אותנו מאי.די.בי עשה עסקה מצוינת".

פרס הגיע. סביבו הפמליה שליוותה אותו גם בימי הנשיאות. האירוע נפתח עם מעשייה חסידית מפי הרב ישראל לאו, שאחריה הכריז נשיא המועדון דן ברניצקי כי הוא מתכבד לארח את הנשיא פרס. פרס נזף בו, והזכיר שהנשיא היחיד בחדר הוא רק ברניצקי. סשן קצר של שאלות ותשובות עם פרס נפתח בשאלה מפי ברניצקי עצמו. כמצופה, תשובתו של פרס התארכה ללא קץ, מתולדות האנושות, דרך שחר ימי המדינה ועד הנושא האהוב עליו ביותר: ננו־טכנולוגיה. אך שלא כמצופה, הפעם פרס נשמע פסימי. זאת הפעם הראשונה שבה שמעתי אותו אומר שבצד השני אין פרטנר, ושלא יהיה שלום בדור הזה, עם המנהיגים האלה. "הכל תלוי בחינוך הדור הצעיר", אמר, "אנו צריכים לחנך אותם נכון. רק אם נצליח לגרום להם להאמין בקדמה ולא באסלאם נציל אותם מעצמם". אפילו גולדה לא היתה מנחסת את זה טוב יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות