אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תקדם תוכנית להפקת דלקים סינטטים מגז טבעי צילום: בלומברג

הממשלה תקדם תוכנית להפקת דלקים סינטטים מגז טבעי

בנוסף, המדינה תאשר את המשך התקצוב לתוכנית למציאת מקורות אנרגיה חדשים שנקבעה במקור על כ-100 מיליון שקל ל-15 שנה וקוצצה בעשרות אחוזים לאחרונה

02.09.2015, 10:38 | ליאור גוטמן
ממשלת ישראל אישרה שלשום (ב') לקדם תוכנית להפקת דלקים סיטננטים מגז טבעי. התוכנית תאושר במסגרת דיון ביעדי המדינה להורדת התלות בנפט, שמקודמת במשרד רה"מ על ידי מינהלת תחליפי הנפט בראשות אייל רוזנר.

עיון בחומרים שהופצו לממשלה מציין שהשרים יבחנו מול משרדים שונים "את החסמים להתפתחות תעשייה לייצור דלקים מבוססי גז טבעי. הבחינה לגבי גז טבעי שהומר לדלק (GTL), תיעשה ככל שימצא כי ישנה היתכנות כלכלית למכירה בארץ ובחו"ל של דלק זה, בתנאי שוק תחרותיים ברכישת הגז".

צינור גז, צילום: shutterstock צינור גז | צילום: shutterstock צינור גז, צילום: shutterstock

בנוסף, המדינה תאשר את המשך התקצוב לתוכנית למציאת מקורות אנרגיה חדשים שנקבעה במקור על כ-100 מיליון שקל ל-15 שנה (או 1.5 מיליארד שקל) וקוצצה בעשרות אחוזים לאחרונה. הקיצוץ התקציבי לא גרם למינהלת תחליפי הנפט לממש את כל הכסף, בעיקר בשל חוסר התאמה של חברות הזנק לתוכנית. בשורה התחתונה במהלך 2014 מומשו רק 72% מתקציב המינהלת (93 מיליון שקל לעומת 128 מיליון במקור).

עם זאת, נכון להיום פועלות בישראל כ-280 חברות בתחום, ועוד כ-160 קבוצות מחקר, וזאת תחת מסגרת תקציבית של כ-3.9 מיליארד שקל מ-2011 ועד 2014. מדובר בזינוק אדיר לעומת היעדים (100 חברות, 100 קבוצות מחקר), כאשר בין הישגי הממשלה ניתן להציג גם הסכם עם פיאט העולמית לקידום הנושא.

כפםי שנשחף בכלכליסט, המדינה מתכוונת לתקצב רכישה של 30 אוטובוסים שינועו בגז טבעי ועוד כ-20 תחנות תדלוק בפריסה ארצית כדי לבדוק הטמעת הגז לעולם התחבורה הציבורית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות