אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הכלכלה הקפיא את ההתקשרות בין הרכבת לבומברדייה לרכישת קרונות חשמליים צילום: גיל נחושתן

משרד הכלכלה הקפיא את ההתקשרות בין הרכבת לבומברדייה לרכישת קרונות חשמליים

לפי משרד הכלכלה החברה לא עמדה לכאורה בתנאי הרכש גומלין שהיא מחוייבת להם מתוכם כ-20 מיליון שקל בקבלנות משנה מקומית וכ-20 מיליון נוספים ברכש של מוצרים ושירותים ישראלים

02.09.2015, 14:53 | ליאור גוטמן
משרד הכלכלה הודיע היום (ד) על הקפאת ההתקשרות בין רכבת ישראל לחברת בומברדייה לרכישת 62 קטרים חשמליים. החוזה בין הצדדים נחתם בחודש שעבר לאחר מכרז בו השתתפו חברות סיניות וצרפתיות. היקף המכרז נאמד בכמיליארד שקל והוא אמור להעביר את רכבת ישראל לדור הבא, כלומר לעולם בו היא פועלת באמצעות ציוד חשמלי ולא כזה שמותאם למנועי דיזל.

קראו עוד בכלכליסט

רכבת ישראל, צילום: ערן יופי כהן רכבת ישראל | צילום: ערן יופי כהן רכבת ישראל, צילום: ערן יופי כהן

לפי משרד הכלכלה בומברדייה לכאורה לא עמדה עדיין בתנאי הרכש גומלין שהיא מחוייבת להם. זה נאמד בכ-40 מיליון יורו לכלל החוזה מתוכם כ-20 מיליון בקבלנות משנה מקומית וכ-20 מיליון נוספים ברכש של מוצרים ושירותים ישראלים.

במשרד הכלכלה מזכירים שרכש הגומלין הינו מכלי המדיניות המשמעותיים ביותר של ממשלת ישראל במינוף ההוצאה הציבורית לעידוד התעשייה המקומית. החברות הזרות מהן רוכשת ישראל שירותים, פרויקטים או מוצרים מחויבות לרכוש בחזרה, בהיקף המוגדר בחוזה, מוצרים ושירותים מתוצרת ישראל. הרכישות שמבצעות החברות הבינלאומיות המחויבות ברכש גומלין, מביאות לקידום התעשייה הישראלית, ליצירת הזדמנויות עסקיות, להגדלת הייצוא וליצירת מקומות עבודה בפריפריה.

"במסגרת רכש הגומלין נחשפות החברות הזרות למגוון רחב של שירותים ומוצרים המיוצרים על ידי התעשייה הישראלית בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, ומרוויחות משיתוף הפעולה איתן. רכש גומלין והשקעות זרות ישירות בתעשייה, על פי המחויב בחוק, מאפשרים לתעשייה הישראלית להרחיב את פעילותה ולגייס עובדים נוספים, ומכאן חשיבותם. אנו נקפיד על מימוש התחייבויות אלה מול כל חברה זרה", אמרה זיוה איגר, מנהלת היחידה.

לפיכך, עד שבומברדייה לא תגיש תוכנית מתוקנת וישימה, העומדת בתקנות ומקדמת את סדרי העדיפויות הלאומיים לטובת גידול הפריון והצמיחה הכלכלית, לא תאושר ההתקשרות של רכבת ישראל עם חברת בומברדייה. יצוין שאספקת הקטרים תוכננה ל-2017.

בומברדייה מסרה בתגובה כי היא "מקושרת עם עשרות חברות במשק הישראלי ומאז תחילת פעילותה בישראל ביצעה רכש גומלין בכ200 מיליון יורו תוך עמידה בכל התחייבויותיה החוזיות. בכוונתנו להמשיך לשתף פעולה עם התעשייה הישראלית תוך מתן עדיפות לתעשייה הרכבתית".

מרכבת ישראל נמסר: "רכבת ישראל מצפה מכל המעורבים בדבר להגיע להבנות, כך שהמשך תהליך רכש הקטרים, שהוא חלק משמעותי מבניין הכוח של רכבת ישראל, ימשך כמתוכן. החברה מצפה מבומברדייה לעמוד בהתחייבותם לביצוע רכש גומלין בישראל בהתאם לדרישות היחידה לשיתוף פעולה תעשייתי במשרד הכלכלה".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות