אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישג לאובמה: הקונגרס לא יוכל לחסום את הסכם הגרעין עם איראן צילום: אם פי איי

הישג לאובמה: הקונגרס לא יוכל לחסום את הסכם הגרעין עם איראן

הסברה הישראלית בראשות ראש הממשלה נחלה כישלון מוחלט: ברברה מיקולסקי, הסנאטורית הדמוקרטית ממרילנד, העניקה הערב לנשיא ארה"ב את הקול ה-34 המבטיח שהקונגרס לא יוכל לבלום את ההסכם ההיסטורי עם טהרן

02.09.2015, 18:36 | ynet
הישג גדול לנשיא האמריקני, מכה גדולה לראש ממשלת ישראל: נשיא ארצות הברית ברק אובמה השיג רוב בקונגרס להסכם הגרעין עם איראן. ברברה מיקולסקי, הסנאטורית הבכירה ממרילנד, הודיעה הערב (יום ד') שתתמוך בהסכם הגרעין. מיקולסקי היא הסנאטורית ה-34 שתתמוך בהסכם, מספר המבטיח כי הקונגרס לא יוכל למנוע את ההסכם.

קראו עוד בכלכליסט

"אף הסכם אינו מושלם, בייחוד לא כזה שבו נושאים ונותנים עם הממשל האיראני", כתבה מיקולסקי בהודעתה, "הגעתי למסקנה שההסכם הוא האפשרות הטובה ביותר לבלום את איראן מלהשיג פצצה גרעינית. משום כך, אצביע בעד ההסכם".

עם הודעתה של הסנאטורית ממרילנד תומכים כעת בהסכם, שהושג בווינה ב-14 ביולי, 32 סנאטורים דמוקרטים ושני סנאטורים עצמאיים. על פי הסכם הגרעין, הקהילה הבינלאומית תסיר בהדרגה את הסנקציות הקשות מעל פני איראן בתנאי שזו תפסיק כל צעד בתוכנית הגרעין שלה לעבר ייצור נשק גרעיני.

קרי: "ההסכם יהפוך את ישראל והעולם בטוחים יותר"

 

למפלגה הרפובליקנית יש רוב בשני הבתים בקונגרס - בית הנבחרים והסנאט - כדי להצביע נגד הסכם הגרעין עם הרפובליקה האיסלאמית. אלא שאז יכול אובמה להטיל וטו על ההצבעה, והמחוקקים ייערכו לקראת הצבעה נוספת. הפעם יצטרכו הרפובליקנים להשיג רוב של שני שלישים בשני הבתים כדי לסכל את אישור ההסכם בקונגרס, אולם הודעתה היום של הסנאטורית מיקולסקי על תמיכתה בהסכם מונעת מתמטית את האפשרות של הרפובליקנים להביך את הנשיא.

ברברה מיקוליסקי , צילום: בלומברג ברברה מיקוליסקי | צילום: בלומברג ברברה מיקוליסקי , צילום: בלומברג

"בשבוע הבא הקונגרס יתחיל להצביע אם לתמוך בהסכם הגרעין עם איראן, והתוצאה חשובה יותר מכל החלטה שקיבל הקונגרס בהיסטוריה האחרונה. ההסכם יהפוך את ארה"ב, ישראל, מדינות המפרץ והעולם לבטוחים יותר וישמור על כל האופציות אם איראן לא תעמוד בהתחייבויות", אמר הערב מזכיר המדינה ג'ון קרי בנאום שנשא בפילדלפיה שבו התייחס להסכם הגרעין עם איראן. קרי אמר ש"האלמנטים הבסיסיים של ההסכם יימשכו לא רק עשר או 15 שנה או 25 שנה, אלא יימשכו לעולם. אני אזים כאן את המידע הכוזב שמופץ על ההצעה שעליה יצטרך הקונגרס להצביע".

"המציאות היא עד כמה התקדמה איראן בתחום הגרעין. לפני שנתיים בספטמבר איראן היתה כבר מדינת סף גרעינית. ראש הממשלה נתניהו החזיק אז קרטון עם פצצה כדי להפגין עד כמה תוכנית הגרעין מסוכנת וועד לאן איראן הגיעה. ב-2013 הוא חזר לבמת האו"ם והצהיר שאיראן רצה לעבר הפצצה לפני שהעולם יוכל לאתר אותה. ראש הממשלה אמר שהפריצה לגרעין היא של חודשיים. המסר של ראש הממשלה היה ברור: איראן הצליחה להיות מדינת סף גרענינית.

אנחנו היינו מודעים לזה והגבנו לזה. סנקציות לבד לא הצליחו לעצור את המצעד של איראן לפצצה. אז אובמה היה נחוש שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני והוא הצליח לא רק לעצור אלא להסיג את איראן מהשגת נשק גרעיני".

בראיון שהעניק לפני יומיים לעיתון יהודי החמיא אובמה לקהילה היהודית ויצא נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והלובי היהודי: "פעולותיהם בקונגרס מטרידות, הם הופכים את היחסים בין המדינות לנושא פוליטי. צריך להתקדם בשיחות על הסיוע לישראל". הוא הוסיף כי הלובינג של ממשל נתניהו הופך את ישראל לנושא פוליטי שגורם לפילוג בין המפלגה הרפובליקנית לבין הדמוקרטית.

"אני מוטרד מכמה מהפעילויות שמבוצעות בקונגרס", אמר בראיון לעיתון היהודי "פורוורד", "אני רוצה שיהיה ברור לקוראים ולכל מי שאכפת לו מיחסי ארה"ב-ישראל - צריך לשמור על העקרונות של היחסים האלה, שזהו (הסכם הגרעין) אינו נושא פוליטי. התמיכה הדו-מפלגתית בישראל היא קריטית ליחסים חזקים בין המדינות".

הנשיא האמריקני גם ביקר בחריפות את הופעתו של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס לפני הבחירות בישראל, ואמר כי אינו "חושב שזה היה הדבר הכי חכם לעשות. אם אני הייתי הולך לכנסת ומנסה לעשות לובינג בעד עמדה המנוגדת לעמדת ראש הממשלה אני מניח שהיו מורמות כמה גבות בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות