אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לישראל יש מה ללמוד מההגירה ההודית לעמק הסיליקון צילום: בלומברג

מאקרו טכנולוגי

לישראל יש מה ללמוד מההגירה ההודית לעמק הסיליקון

בארץ מסתכלים בעין עקומה על מי שעזב לארצות הברית, בעוד שבהודו מפרגנים; יודעים שם היטב שמהגרי העבודה נוטים לחזור לארצם עם ניסיון ומשאבים ולהקים חברות. בנוסף, ישראל ממשיכה לחלק אשרות עבודה לפועלים חקלאיים אך לא למתכנתים

03.09.2015, 08:50 | אסף גלעד
מינויו למנכ"ל גוגל של סונדאר פיצ'אי, מפתח תוכנה מבריק בוגר סטנפורד, האיר באור בוהק את מהגרי ההייטק ההודים בעמק הסיליקון. אנחנו, הישראלים, אוהבים לחשוב שאנחנו בולטים בהייטק העולמי, אבל המהגרים ההודים בעמק עושים לכולם בית ספר. הם מקבלים הרבה יותר ויזות לעבודה במקצועות המחשוב וההנדסה בארה"ב מעמים אחרים, כשהסינים, הקנדים וגם הישראלים נשארים מאחור.

קראו עוד בכלכליסט

הגירת ההייטק מהודו הגיעה לכל מוקדי ההצטיינות בעמק, דוגמת ההנהלות של ענקיות ההייטק ושל הקרנות ורשימת המשקיעים הפרטיים המובילים. אם תפגשו שם מהגר הודי, סביר להניח שמדובר בבוגר אוניברסיטה טכנולוגית יוקרתית, שהגיע לארה"ב כדי להשלים תואר שני ונבלע באחת מחברות עמק הסיליקון. הוא כנראה יהיה אדם אמיד, שמכניס אפילו יותר מהאמריקאי הממוצע, אבל גם כזה שעבד קשה מאוד וחיבר רופי לרופי כדי לטוס לארה"ב, לראשונה בחייו.

הנתונים באדיבות עו"ד צביקה קנטור ורילוקיישן סורס הנתונים באדיבות עו"ד צביקה קנטור ורילוקיישן סורס הנתונים באדיבות עו"ד צביקה קנטור ורילוקיישן סורס

ישראל היא לא הודו, וטוב שכך. העוני, המחסור בתשתיות ותעשיית ההייטק המצומקת מביאים לכך ש־80% מבוגרי IIT, המקבילה המקומית והיוקרתית לטכניון, מהגרים לארה"ב. אילו זה היה המצב בטכניון, מדובר היה באסון לסיליקון ואדי הישראלי. ובכל זאת, קשה שלא לקנא: ההצלחה בעמק הסיליקון תורמת בגדול גם להודו עצמה. מהגרים שחזרו בשנים האחרונות מחברות כמו אמזון וגוגל הקימו ענקיות טכנולוגיה מקומיות כגון Flipkart, Snapdeal ו־Zomato שמגלגלות מיליארדי דולרים.

סונדאר פיצ סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל | צילום: בלומברג סונדאר פיצ

כשישראלי עובר לעמק הסיליקון, תמיד יהיו מי שיגידו שהוא "ויתר" ו"לא יכול לעמוד בקשיים" במקרה הטוב, או שהוא "רודף אחרי הכסף" ו"נמושה" במקרה הרע. בהודו מחבקים את העוזבים וגם זורקים עליהם סוכריות. הם יודעים שרבים מהם עוד יחזרו בגדול, עשירים יותר בכישורים, בידע ובכסף.

ישראל לא רק מדכאת את העוזבים אלא גם מונעת הגירת הייטק לתחומיה. המדינה מחלקת ויזות לעובדי בניין מסין ולעובדי חקלאות מתאילנד, אך חברות ההייטק הישראליות מתלוננות על מחסור שנתי של אלפי מהנדסים זרים, דבר שתוקע את צמיחת התעשייה המקומית. מצב זה מרושש את החברות, שנאלצות להעלות עוד ועוד את המשכורות לעובדים הקיימים. כך מפסידה ישראל בכל הזירות, או כמו שהתרמילאים נוהגים לומר: עזבו, לא הבנתם את הודו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
בגלל שמדינת ישראל מונעת מאזרחיה להגר באופן מכוון.
לממשלה אין אינטרס שאזרחיה עובדי ההייטק, או אנשים ממעמד הביניים שמחזיקים את המדינה ומשלמים מסים יעזבו למקומות טובים יותר ובכך יפסיקו להשתעבד לה, היא יודעת שמי שעוזב ולאחר שהייה של יותר משנתיים עם ויזת עבודה, כנראה שינפיק תושבות קבע ולא ישוב ארצה לעולם. ולכן היא עד היום לא פעלה לקידום שיתופי פעולה בנושא אשרות עבודה עם הממשל האמריקאי.
05.09.15
4.
מוזר שמנכ"ל מייקרוסופט ההודי לא קיבל שום כותרות שנבחר...
אבל זה של גוגל כן. אין מה להשוות לארץ - הודו ארץ ענקית, מס' 2 בעולם אחרי סין באוכלוסיה, והכלכלה המעניינת ביותר אחריה, שרחוקה מניצול הפוטנציאל שלה (לדעת פרידמן - תעקוף את סין). לכן יש להודים-אמריקאים לאן לחזור. לישראלים אין בדיוק. לחזור לאן - למשפחות פשע ושחיתות שמתגברת? לאוכלוסיה שלא עובדת, וחוק שמתרופף ולא מסוגל להגן על הולכי רגל על מדרכות? אין מה לחזור.
גד  |  04.09.15
3.
אז מה אתה רוצה שנלמד מההגירה ההודית?
האם אנחנו צריכים ללמוד איך לגרום לטובי בנינו/בנותינו להגר לארה"ב? ובנושא הזה הכותרת מדויקת הרבה יותר מהתוכן. הרוב המכריע בא להגר בלי שום כוונה לחזור. זאת בניגוד לישראלים שרובם מהססים לקבוע שהם יושבים שם ישיבת קבע. יש הרבה יותר הודים מישראלים בעמק הסיליקון כי: 1. יש הרבה יותר הודים בעולם 2. ההבדל בהזדמנויות ובשכר בין הודו לארצות הברית הרבה יותר גדול מההבדל בין ישראל לארצות הברית. ודרך אגב כשעברתי לעבוד שם מעולם לא שמעתי שמישהו אמר עלי שויתרתי או משהו בסגנון הזה. לגמרי לא ברור איך זה קשור לויזות לעובדי הייטק בארץ. בקיצור גיבוב סטטיסיקות לא קשורות ושטויות.
עוד אחד שעבד בארה"ב וחזר לישראל  |  03.09.15
2.
מישהו שעבד בארה"ב וחזר לישראל
רוב ההודים שמגיעים לארה"ב מגיעים מלכתחילה ממעמד חברתי גבוה, מגיל צעיר הם מקבלים את החינוך הטוב ביותר, לפעמים אפילו מחוץ להודו. אחוז ההודים שחוזרים להודו הוא אפסי, למה להם לחזור? הודו מדינה נחשלת ומושחתת, החיים של ההודים בארה"ב הם חלומיים. לרוב ההודים אין ממש געגועים להודו, הודו זו מדינה שמורכבת מהרבה קבוצות אתניות שאין יותר מדי קשר בינהן, אפילו לא שפה. מבחינה מעשית המצב של הישראלים לא שונה יותר מדי, אמנם יש להם יותר געגועים לישראל ולתרבות הישראלית (לפחות הצדדים הטובים שלה) אבל באמת שאין להם מה לחזור, לחיות בישראל לאחר מגורים בארה"ב זה כמו לחזור למדינת עולם שלישי, יוקר המחיה, חוסר הסבלנות, אלימות, תשתיות כולל תחבורה ציבורית, שחיתויות פוליטיות... זה התאבדות לחזור לישראל לאחר מגורים בארה"ב. זה שיש אחד ממיליון שמקים חברה מצליחה זה לא דוגמה לכלום. מה עוד שסביר להניח שחלק מההודים שחוזרים להודו באו מלכתחילה ממשפחות עשירות מאוד כך שזה לא מהווה דוגמה לכלום.
ירון  |  03.09.15