אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית חדשה תקדם הכנסת חברות זרות לענף הבנייה צילום: אלעד גוטמן יש עתיד

תוכנית חדשה תקדם הכנסת חברות זרות לענף הבנייה

לדברי היועמ"ש של רשות מקרקעי ישראל, הרשות מנסה לאתר עתודות קרקע אטרקטיביות שעליהן יוכלו חברות זרות לבנות דירות רבות

03.09.2015, 09:32 | אמיתי גזית

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) פועלת להכנסת חברות קבלניות זרות לענף הנדל"ן. כך עולה מדברים שאמר אתמול היועץ המשפטי של רמ"י עו"ד ינקי קוינט. הוא הסביר כי רמ"י פועלת לאיתור עתודות קרקע אטרקטיביות לחברות בינלאומיות - כלומר כאלה שאפשר לבנות עליהן יחידות דיור רבות. ל"כלכליסט" נודע כי מכרז שפורסם לאחרונה בראשון לציון לחכירת קרקע המאפשרת לבנות 1,200 דירות, יועד במקור למטרות האלה, אך בסופו של דבר נשללה האופציה הזאת. עם זאת, בימים האלה רמ"י בוחנת התאמה של מכרזים על עתודות קרקע גדולות נוספות בראשון לציון ובבית שמש, שאפשר לבנות עליהן מאות ואף אלפי יחידות דיור - לכניסת חברות זרות.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר במהלך נוסף להאצת הבנייה ולהגדלת היצע יחידות הדיור, הפעם באמצעות הגברת התחרות. ועוד, במשרד האוצר וברמ"י מקווים כי ייכנסו לענף חברות המיומנות בשיטות בנייה תעשייתיות הנחשבות זולות ומהירות משיטות הבנייה הקונבנציונליות שבהן משתמשות חברות הבנייה הישראליות. וכן, הכנסת חברה קבלנית זרה על עובדיה עשויה לפתור את המחסור בכוח אדם בענף הבנייה.

עו"ד ינקי קוינט, היועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל , צילום: נמרוד גליקמן עו"ד ינקי קוינט, היועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל | צילום: נמרוד גליקמן עו"ד ינקי קוינט, היועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל , צילום: נמרוד גליקמן

מחשבות על המהלך מסתובבות במסדרונות רמ"י זה זמן רב, אך עד עתה הן נפסלו בגלל מגבלות חוקיות האוסרות על רמ"י העברת קרקעות לגופים לא ישראלים. היה חשש כי העברת קרקע גדולה לגוף אחד תיצור ריכוזיות באותה שכונה ותעניק לחברה הזוכה תמריץ לשחרר דירות במשורה כדי לשמור על רמת מחירים גבוהה. ברמ"י ובאוצר מקווים כי התוכנית "מחיר למשתכן" תפתור את שני הקשיים, משום שהזוכה במכרז חותם על חוזה שלפיו הוא מחויב לבנות דירות ולמכור אותן במחיר מוסכם מראש, כך שבעיית הריכוזיות נעלמת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
גיבוב של שטויות. קבלן זר לא יכול לבנות במחיר נמוך מקבלן מקומי.
קבלנים מקומיים פושטים רגל על ימין ועל שמאל בגלל ששוק הקבלנות לבניין נמצא בקרשים וכמעט שאין בו רווח. כל סטייה הכי קטנה ואתה כבר בהפסד. כל קריסה של קבלן משאירה עשרות או מאות משפחות ללא בית, עם תאריך איכלוס שמתעקב במינימום שנה ועלויות כלכליות כבדות. במקום להעמיס עוד קשיים על הענף שגם כך קורס, תעזרו למי שכבר פה 60 שנה ומפרנס עשרות אלפי משפחות ישראליות. במקום להעלות את התמלוג על החול, במקום להעלות את התמלוג על חצץ, במקום להעלות את המכס על ברזל, במקום להעמיס בתקנים לא רלוונטיים ודרישות הזויות למפרט הבנייה, במקום לסגור מפעלי בטון, במקום לחסום גישה של משאיות, במקום לחנוק את השוק במספר העובדים הזרים (תפנימו - הישראלים לא רוצים לעבוד בבנייה!!!) - תאפשרו לעבוד! תוציאו מכרזים למחצבות חול/חצץ, תאפשרו להקים מפעלי בטון, תבטלו דרישות הזויות במפרט הבנייה של דירות, תבטלו מגבלות על שרשרת האספקה לקבלנים, תביאו לנו עובדים !!!! במקום שהיתר בניה יקח 4 שנים (בתרחיש אופטימי) תקצרו את התהליך לשנה. כשיזם צריך מימון ל5 שנים כדי להתחיל בניה על קרקע העסק נראה שונה לגמרי מאשר מימון לשנה. בסוף זה הכל כסף שמגולגל בסוף אל רוכשי הדירות.
רועי  |  03.09.15
לכל התגובות