אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולדאי ופורום 15 הערים בברכה לשנה החדשה: היזהרו מתמ"א 38 צילום: יריב כץ

חולדאי ופורום 15 הערים בברכה לשנה החדשה: היזהרו מתמ"א 38

באגרת שנשלחה ל-1,700 איש נראה איור של עיר צפופה מוצפת פרויקטים של תמ"א 38 ונכתב בה: "בקרוב - 465 ימים בשנה בחסות תמ"א 38", כלומר, תמ"א 38 מאפשרת להגדיל כל דבר, גם אם אין בכך הגיון וטעם. פורום הערים הגדולות מתנגד לתוכנית תמ"א 38

03.09.2015, 17:20 | אמיתי גזית

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ופורום 15 הערים העצמאיות ממשיכים במאבקם נגד תוכנית תמ"א 38, תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה ותוספת בנייה.

באגרת שנה טובה ששלחו חולדאי והפורום כמנהגם מידי שנה, נראה איור של עיר מלאה באתרי בנייה של תמ"א 38 שגורמים צפיפות ועומסי תנועה. במטרה להמחיש את האבסורד שלדעתם מאפיין את התוכנית שנועדה לחזק מבנים מפני רעידות אדמה, נכתב "בקרוב - 465 ימים בשנה בחסות תמ"א 38". כלומר, תמ"א 38 מאפשרת להגדיל כל דבר, גם אם אין בכך הגיון וטעם.

פורום ה-15 הוא התארגנות של ערים גדולות המגדירות עצמן עצמאיות משום שאינן מקבלות מענקי איזון או פיתוח מהמדינה, ולפיכך נשענות על משאביהן. בשיחה עם "כלכליסט"הסביר מנכ"ל הפורום, עו"ד איתן אטיה, כי האגרת מוענה לרשימת תפוצה של כ-1,700 כתובת דוא"ל של חברי כנסת, שרים, מנכ"לי משרדי ממשלה, ראשי ערים ועוד.

לדבריו, ראשי הערים מתנגדים לתמ"א 38 במתכונתה הנוכחית מכמה טעמים: היא יוצרת קיטוב חברתי בין שכונות שבהן יש כדאיות כלכלית לממש אותה לאחרות; היא אינה עונה לצורך שלשמו נוצרה - חיזוק מפני רעידת אדמה, שהרי דווקא באזורי הסכנה למשל, בית שאן, טבריה או אילת שיעור המימוש שלה אפסי; בנוסף גורסים בפורום שיש נטיה מוגזמת לתת ליזמים את מקסימום זכויות הבנייה גם אם אין הצדקה לכך, וגם כאשר הדבר כרוך בעומס מוגזם על תשתיות עירוניות; כמו כן טוענים בפורום כי תמ"א 38 גורמת לעקיפתן של תוכניות מתאר מקומיות.

מסמך המפרט את כל אותן בעיות והצעה לתוכנית אחרת שתאפשר את מימוש מטרותיה של תמ"א 38 תוך הפחת הנזקים, הוצג בפני גורמים ממשלתיים וכן בפני ועדת עורכים הבוחנת בימים אלה שינויים בתמ"א 38.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות46 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

45.
אני גר במרכז תל אביב בבניין מתפורר
תמא 38 זאת הדרך היחידה לשיפוץ הבניין ולשיפור איכות החיים שלי ושל ילדיי.  איפה החיסרון? בהתקנת 12 מקומות חניה בבניין שבו 4 חניות בלבד? חיזוק לרעידות אדמה ? שיפוץ כללי ? החלפת תשתיות רעועות ? מעלית ? החסרון היחיד שחולדאי וחבריו לא מרוויחים מהפרויקטים הללו. חולדאי חבר של טייקונים , שלא במשחק , הם מבקשים פינוי בינוי.
רלוונטי  |  07.09.15
43.
תמ"א 38
פורום 15 העיריות העשירות רוצה להתנגד לחוק התמ"א 38 שנועד לאפשר לדיירים בבניינים מטים ליפול . בניינים בני ארבעים וחמישים שנה לקבל דירה ללא עלות בבניין מורני . יציב הכולל מעליות איכות חיים ואף דירה גדולה יותר . הפורום טוען לעומס על תשתיות -אז שישפרו את התשתיות זה תפקידן של העיריות .בשביל זה משלמים מיסי עירייה .ארנונה .הטלי בניה ועוד מיסי השבחה . הדיירים לא חייבים להמשיך לסבול לפעמים אפשר להשתמש בחוק התמ"א ולהפוך שכונות קטנות ברמה נמוכה לשכונה בה יש איכות חיים מכיוון שבניה מודרנית מצמצמת את השטח הבנוי ועולה לגובה ומותירה שטחים ירוקים ושטחים חומים כלומר שטחים לצרכי ציבור
יוסי , ראשון לציון  |  06.09.15
לכל התגובות