אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדינות ה-G20: להגביר המאמצים למניעת מלחמת מטבעות צילום: רויטרס

מדינות ה-G20: להגביר המאמצים למניעת מלחמת מטבעות

"התחושה בקרב המדינות היא שחייבים להגביר את המאמצים להבהיר שפיחות תחרותי הוא רע"; הנגיד היפני: העלאת ריבית בארה"ב - "סימן חיובי"

05.09.2015, 15:18 | שירות כלכליסט

מדינות ה-G20 מאמינות בצורך להגביר את המאמצים נגד פיחות מטבעות לצרכי תחרות - כך לפי בכיר במשרד האוצר האמריקאי. שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים של מדינות ה-G20 נועדים בסוף השבוע בטורקיה, ולדברי הבכיר האמריקאי, ההודעה הסופית תכלול התייחסות לפיחות לצרכי תחרות, כלומר ניסיונות של מדינות להחליש את המטבע המקומי כדי לחזק את הייצוא. "התחושה בקרב המדינות היא שחייבים להגביר את המאמצים להבהיר שפיחות תחרותי הוא רע".

קראו עוד בכלכליסט

נושא המטבעות זכה לתשומת לב רבה בפגישה, לאחר שסין הפתיעה באוגוסט כשפעלה להחליש את היואן, מהלך שגרם לטלטלה בשווקים. על פי טיוטה של ההודעה הרשמית שאמורה להתפרסם בסיום הכינוס היום והגיעה לידי סוכנות רויטרס, חברי מדינות ה-G20 יחזרו על ההבטחה "להימנע מפיחות לצרכי תחרות ולהימנע מכל הצורות של מדיניות מגן כלכלי".

שת"פ מוניטארי

בתוך כך, מדינות ה-G20 צפויות להכריז היום גם על שיתוף פעולה בנושאי המדיניות המוניטארית, במטרה למנוע בריחת הון. עם זאת, הם לא מתכוונים להכריז על העלאת הריבית המתוכננת בארה"ב כצעד שיסכן את הצמיחה - כך לפי טיוטה של ההודעה לעיתונות שתפורסם בסיום הכינוס אנקרה, בטורקיה.

"אנחנו מציינים שבהתאם לתחזית המעריכה התאוששות כלכלית, מדיניות של הידוק מוניטארי צפויה בחלק מהכלכלות המפותחות", נכתב בהודעה שהגיעה לידי סוכנות רויטרס. "אנחנו נתאם בזהירות את הפעולות שלנו כדי למזער את ההשלכות השליליות, להפחית את חוסר הוודאות ולקדם שקיפות", נכתב בהמשך הטיוטה, שעשויה עוד להשתנות לפני שיוחלט על הנוסח הסופי היום.

החשש בקרב מרבית הכלכלות המתעוררות הוא שלאחר שהבנק הפדראלי המרכזי יעלה את הריבית בארה"ב, המשקיעים יסוגו משווקים אחרים ויעדיפו לקנות נכסים בדולרים, ובכך יחלישו מטבעות אחרים ויצרו טלטלות בשווקים. ואולם נגיד הבנק המרכזי של יפן הרוהיקו קורודה אמר כי העלאת הריבית תהווה סימן חיובי לכלכלה העולמית. "אם ארה"ב תעלה את הריבית, יהיה בכך כדי לסמל את היציבות והצמיחה בכלכלה האמריקאית, וזה יהיה סימן חיובי לכלכלה העולמית", אמר.

שר האוצר האמריקאי ג שר האוצר האמריקאי ג'ק לו | צילום: אם סי טי שר האוצר האמריקאי ג

שר האוצר של לוקסמבורג, פייר גראמניה, ביטל גם הוא את החששות מפני העלאת ריבית בארה"ב. "אנחנו לא יכולים להמשיך ולחיות על כסף קל. צריך להיות מציאותיים ולהבין שבשלב מסוים עקומת הריבית תשתנה", אמר לרויטרס.

במקביל, שר האוצר האמריקאי ג'ק לו אמר לעמיתו הסיני לו גיווי כי חשוב שסין תאפשר ליואן לעלות ולרדת, ותימנע מכל מהלך להפחית את השווי שלו כדי להשיג יתרון תחרותי במסחר העולמי. סין מצידה הכריזה על המחויבות שלה להמשיך ברפורמות המבניות כדי לתמוך בצמיחה הכלכלית, כך עדכן הנציב האירופי לעניינים כלכליים פייר מוסקוביסי. שרי האוצר לא צפויים למצוא צעדים חדשים להתמודד על ההשלכות כתוצאה מחוסר היציבות בכלכלה השנייה בגודלה בעולם או לקרוא לבייג'ינג לפתור את הבעיות המבניות כמו העלייה בחובות הרעילים. 

בעניין קריסת הבורסות בסין בחודשים האחרונים, אמר שר האוצר היפני טארו אסו כי הנגיד הסיני ז'ו קשיאוצ'ואן אמר לו שבועת המניות בארצו "התפוצצה". בורסת שנגחאי איבדה 40% מערכה מאז שיא של שלוש שנים שרשמה ביוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות