אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בליכוד לא מרוצים מהפחתת המסים: "פתאום יש כסף? לא ידעו את זה קודם?" צילום: אוהד צויגנברג

בליכוד לא מרוצים מהפחתת המסים: "פתאום יש כסף? לא ידעו את זה קודם?"

כך לפי גורמים במפלגה שהגיבו להחלטה להפחית את המע"מ ל־17% ואת מס החברות ל־25%; שר החקלאות אורי אריאל דורש דיון בנושא בממשלה

05.09.2015, 18:59 | אורי תובל
בסוף השבוע יצאו שני שרים באופן פומבי נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו: שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס התפטר מתפקידו כשר האחראי על חוק רשות השידור. ההתפטרות הגיעה לאחר שנתניהו החליט להשמיט מחוק תאגיד השידור הישראלי את הסעיף הקובע שלעיתונאי רשות השידור אסור להביע דעה. הסעיף נוסף לחוק באמצע הלילה, כהסתייגות שאושרה במליאה אף שלא נידונה כלל בוועדה העוסקת בחוק.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, שר החקלאות אורי אריאל פרסם מכתב פומבי המוחה על החלטתם של נתניהו ושל שר האוצר משה כחלון להפחית את המע"מ ל־17% ואת מס החברות ל־25%. אריאל דורש לדון בנושא בישיבת הממשלה מחר (א') כשהוא מעלה גם את האפשרות לדון מחדש בתקציב המדינה ובקיצוץ שהמשרדים נדרשו לעשות, וזאת "לאור עודפי התקציב שנמצאו באופן פלא לאחר אישור התקציב בממשלה".

אורי אריאל, צילום: נמרוד גליקמן אורי אריאל | צילום: נמרוד גליקמן אורי אריאל, צילום: נמרוד גליקמן

אריאל ציין ש"כשאר חברי הממשלה, הופתעתי לשמוע בכלי התקשורת על החלטתכם להפחית מסים באופן פתאומי".

הוא הוסיף כי "החלטתכם אינה עולה בקנה אחד עם הנתונים שהוצגו בפני חברי הממשלה בעת הצגת ואישור תקציב המדינה. הרגשתי היא שלא כל הנתונים הובאו בפני חברי הממשלה".

אריאל מזכיר כי משרדי הממשלה נדרשו לבצע קיצוץ בשירות לאזרח לאור הנתונים הכלכליים: "לאור האחריות התקציבית של שרי הממשלה, הסכמנו לביצוע קיצוץ רוחבי של 4.5% כדי לעמוד ביעד הגירעון".

גם בליכוד מחו על ההחלטה להפחית מסים, שמהווה ויתור על הכנסות של כ־6 מיליארד שקל בשנה. גורמים בליכוד אמרו: "אנשי הליכוד הסכימו לא להתעקש על יום לימודים ארוך בבתי הספר כי שר האוצר הסביר שהוא עולה 3 מיליארד שקל. אז פתאום יש כסף? לפני חודש לא ידעת שיש גביית יתר?".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
הליכוד לא מכיר את נתניהו???
כנראה שזה המצב, הליכוד לא מכיר את העומד בראש. נתניהו הוא "ספינולוג" מעולה. הורדת המע"מ באחוז - ספין, לא יותר מספין. איך כחלון נפל ברשת של נתניהו? שאלה טובה. בסופרמרקט - לא יהיה כל הבדל. ממילא מעגלים את האגורות. מכונית או דירה - כאן, אולי, יהיה הבדל.
אריקו  |  06.09.15
8.
הורדת המע"מ נראית כמו רימון עשן, שנועד להשכיח מדעת האזרחים התנהלות כחלון
כחלון ידע היטב שהוא חבר של מימון, אז מדוע הבטיח לפני הבחירות לפרק את מונופול הגז? מדוע כתב במצע שלו, "ביטול המונופול בגז הטבעי"? בעיה שנייה: במסגרת ההסכמים הקואליציוניים, כחלון הסכים שכל נושא הגז יופקד בידיו של נתניהו. זאת אומרת שהמסמך הראשון שעליו חתם ראש תנועת כולנו נוגד באופן מפורש את המצע שלו שלישית — וזו ללא ספק הבגידה המרכזית של כחלון בבוחריו — כחלון אינו באמת נמנע מטיפול במתווה לשוק הגז. כאשר אינו מפרק את המונופול ואינו פועל לצמצום יוקר המחיה, הוא תומך בו. נכון, כחלון אינו מביע את דעתו בנושא באופן פומבי, אבל ...... קראנו שבמסדרונות הכנסת ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת כולנו בכנסת, פועל יום ולילה כדי לשכנע את חברי המפלגה להצביע בעד המתווה. הוא מפעיל עליהם לחץ כבד להצביע בעד. המע"מ עולה ויורד כל הזמן, והוא יטוס חזרה למעלה ברגע שיתברר שהעודף הופך לגירעון. זו גם החלטה שמשדרת בעיקר שליפה לא מקצועית: בנק ישראל, למשל, מתנגד לה בטענה שהיא פשוט מנוגדת לנאמר בספרי הכלכלה. בתקופות של עודף (אם בכלל יש עודף כזה; חלק גדול מעודף הגבייה נובע ממסים על נדל"ן, בשל הקדמת עסקות שלהן גרם כחלון עצמו כאשר העלה את מסי הרכישה), הנוסחה המקובלת במדינות מפותחות היא לחסוך כסף ליום סגריר, למשל, על ידי הקטנת חובות. אי־אפשר היה להמתין עוד חודשיים כדי לראות אם העודף אינו חד־פעמי ואם העננים השחורים בכלכלה העולמית לא מגיעים גם אלינו? כפי שזה נראה היום, כחלון — בדיוק כמו נתניהו ורוב המערכת השלטונית — מונע בעיקר משיקולים פוליטיים קצרי טווח, ואין לו עניין בטובת הציבור. הורדת המע"מ נראית כמו רימון עשן, שנועד להשכיח מדעת האזרחים את העברת מתווה הגז ומהלכים אחרים שלא נראים טוב בעין הציבורית בהתנהלות כחלון.
עמירם  |  06.09.15
7.
מספר 3 - אם אתה מרוויח טוב הקיצבאות יצאו מהמיסים שלך
אם הקיצבאות יעלו הן יעלו ממי שמשלם מיסים, כלומר אתה ואשתך שמרוויחים טוב. אתה לא יכול לסבסד את עצמך. הטבות סוציאליות משולמות על ידי אנשים כמוך וניתנות למי שלא מרוויח כסף. אם יורידו לך מיסים (עצמאי דרך מס חברות, כאזרח שקונה דברים על ידי הורדת המע"מ) אתה תרוויח יותר מאשר העלאת קצבאות ילדים - כל זה בהנחה שאתה מרוויח טוב. אם אתה מעדיף את זה או את זה, לשיקולך. בהנחה שאתה מרוויח הרבה כסף המצב שבו מורידים לך מיסים עדיף לך.
מושיקו  |  05.09.15
לכל התגובות