אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק נתוני אשראי צילום: אלכס קולומויסקי

ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק נתוני אשראי

החוק יקודם ככל הנראה במסלול מזורז כך שיאושר סופית עד ה-19 לנובמבר כפי שהבטיח שר האוצר; כחלון: "החוק הוא קריטי להגברת התחרות במשקי הבית"

06.09.2015, 15:31 | תומר ורון
חוק נתוני אשראי שצפוי לעודד את התחרות בתחום האשראי למשקי בית ולעסקים קטנים עבר היום (א') את אישור ועדת השרים לחקיקה. החוק יעלה לקריאה ראשונה רק בחודש אוקטובר ובסביבתו של שר האוצר משה כחלון מציינים כי הוא יקודם במסלול מזורז כך שיאושר סופית עד ה-19 לנובמבר כפי ששר האוצר הצהיר בעבר.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בנושא מהותי לשר האוצר, שכן מאגר נתוני אשראי אמור להיות התשתית לעידוד התחרות בשוק האשראי לעסקים קטנים ולמשקי בית, שנשלט רובו ככולו בידי המערכת הבנקאית. מאגר כזה נועד לשבור את מונופול המידע שיש לבנקים על הלווים השונים. על פי ההצעה, הבנקים יחויבו לחלוק את המידע הזה עם גופים פיננסיים חדשים בשוק ההלוואות, דבר שיסייע להם להעריך את הסיכון שבהלוואה ולהציע ריביות בהתאם.

סביב החוק התחולל מאבק לא קטן בין משרד האוצר שרצה להכניס אותו לחוק ההסדרים לבין משרד המשפטים ובנק ישראל שהתנגדו לצעד זה. לבסוף הוחלט כי מאחר ומדובר בחוק עם משמעויות משפטיות רחבות על פרטיות הלקוחות הוא ייצא מחוק ההסדרים אך יקודם במקביל אליו בלו"ז מזורז.

איילת שקד, שרת המשפטים, צילום: אביגיל עוזי איילת שקד, שרת המשפטים | צילום: אביגיל עוזי איילת שקד, שרת המשפטים, צילום: אביגיל עוזי

כחלון מעוניין כי הוועדה שתקדם את החוק תהיה ועדת הרפרומות בראשות ח"כ אלי כהן ממפלגתו שכן אז יוכל לקדם את החוק במהירות ולמנוע סחבת אפשרית בדיונים עליו.

חוק נתוני האשראי משנה את המצב הנוכחי, שכן כיום המידע הנאסף על לקוחות בידי לשכות האשראי, מספק בעיקר אינדיקציה שלילית על הלקוחות, ולכן ביחס לרוב האנשים שנאסף עליהם מידע בלשכות האשראי, מוביל המידע לסירוב של נותני האשראי להעניק אשראי לאותו לקוח. במשרד המשפטים מציינים כי הצעת החוק מייצרת איזונים בין מטרות התחרות לבין שמירת הזכות לפרטיות.

"מצב שבו 3 בנקים מחזיקים בכ-70% מהאשראי במשק הבנקאי הוא לא מתקבל על הדעת. עקב חוסר התחרות נגרם נזק לצרכנים שנושאים בעלויות גבוהות מהמקובל", ציין כחלון. "חוק נתוני אשראי הוא אבן הפינה למסקנות ועדת שטרום שצפויות להתפרסם בקרוב. החוק הוא קריטי להגברת התחרות במשקי הבית והקצאת אשראי ולעסקים הקטנים. עד כה עיכבו הבנקים הגדולים את העברת החוק בטענות שונות ומשונות שעתה נבדקו ונדחו".

"מתחילים לחשוב חיובי", הוסיפה שרת המשפטים איילת שקד. "הקמת המאגר תאפשר איסוף אינדיקציות חיוביות, אשר יעודדו מתן הלוואות לעוד משקי בית בישראל. הצעת החוק היא צעד נוסף בייעול ושיפור השירות ללקוחות הישראליים. הקמת המאגר מקדמת את כניסתם של נותני אשראי נוספים ובכך תייצר תשתית לעידוד תחרות בריאה יותר בשוק הישראלי, תביא לשיפור תנאי האשראי, תגדיל את היצע האשראי ללקוחות וחשוב לא פחות, תצמצם פניית לווים מלקחת הלוואות בשוק האפור", אמרה שקד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות