אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק דיסקונט: גם לאומי מפחית הסיכון בתיק הנדל"ן צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

לא רק דיסקונט: גם לאומי מפחית הסיכון בתיק הנדל"ן

הבנק מנהל מגעים מתקדמים עם חברות ביטוח זרות לרכישת פוליסות ביטוח בהיקף של 25 מיליארד שקל על אשראי לערבויות מכר לקבלנים. העסקה תאפשר לבנק לשחרר 10 מיליארד שקל בנכסי סיכון ולהגדיל את יחס הלימות ההון ב־0.3%

07.09.2015, 06:45 | תומר ורון

בנק לאומי נמצא בדרך לעסקת ביטוח ענקית עם חברות משנה בינלאומיות, כך נודע ל"כלכליסט". הבנק נמצא בשלבים מתקדמים לרכישת ביטוח בהיקף של 25–20 מיליארד שקל מפאנל חברות בינלאומיות, כשבהן גם ענקיות הביטוח סוויס רי ((Swiss Re ומיוניק רי (Munich Re) שחתמו על עסקה דומה עם בנק דיסקונט.

קראו עוד בכלכליסט

עבור לאומי, בניהולה של רקפת רוסק־עמינח, מדובר בעסקה חיונית לשיפור יחס הלימות ההון של הבנק. רכישת ביטוח מחברות המחזיקות דירוג גלובלי של -AA ומעלה מאפשרת הפחתה של 80% מנכסי הסיכון שהבנק מבטח. כך, יחס הלימות ההון של לאומי יעלה בשיעור מוערך של 0.3%, כשהוא ישחרר למעשה 10 מיליארד שקל בנכסי הסיכון. נכון ליוני 2015, יחס הלימות ההון (רובד 1) של הבנק עמד על 9.52%, ועל פי יעדי באזל 3 ויעדים דיפרנציאליים שקבע הפיקוח על הבנקים, לאומי נדרש לעמוד עד סוף 2017 על 10.5%.

רקפת רוסק עמינח מנכ"לית בנק לאומי, צילום: אוראל כהן רקפת רוסק עמינח מנכ"לית בנק לאומי | צילום: אוראל כהן רקפת רוסק עמינח מנכ"לית בנק לאומי, צילום: אוראל כהן

היקף ערבויות חוק המכר לרוכשי דירות בבנק לאומי עמד, נכון ליוני 2015, על 18.4 מיליארד שקל. יחד עם ערבויות נוספות כמו ערבויות ביצוע מגיע היקף האשראי על תיק הערבויות של לאומי ל־35 מיליארד שקל.

מאז תחילת 2015 לאומי מתמודד עם אתגר משמעותי להגדלת בסיס ההון של הבנק, וזאת לאחר שמתחילת השנה הבנקים מחשבים את ההתחייבויות הפנסיוניות לעובדיהן בחישוב מלאכותי שעיקרו נשען על תשואות האג"ח הממשלתיות ולא לפי שיעור שרירותי שנקבע בעבר ועמד על 4%. המשמעות של שינוי בגובה הריבית היא הגדלת התחייבויות הבנקים לפנסיה התקציבית של עובדיהם על חשבון ההון של הבנקים.

לאומי הוא הבנק העיקרי שמושפע מהוראה זו. זאת, מאחר שיש לו שכבה רחבה של עובדים שעדיין מקבלים פנסיה תקציבית. אלא שהבנק מיישם בהדרגה את ההוראה וצפוי למשוך אותה עד ל־2018. אם לאומי היה מיישם היום את ההוראה במלואה (יחד עם שינויים נוספים) יחס הלימות ההון שלו היה עומד על 9% בלבד. את הסימנים של אתגר ההון של לאומי ניתן היה לראות גם בדו"חות לרבעון השני של 2015, כאשר תיק האשראי הכולל של הבנק צמח ב־4.2% בהשוואה ליוני 2014 וזאת לעומת צמיחה של 7.44% בבנק המתחרה - הפועלים. כמו כן, העלייה הממוצעת בתיקי האשראי של הבנקים הגדולים (ללא לאומי) עמדה על 6.2%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות