אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל לא נבהל מאומדן הצמיחה הנמוך של הלמ"ס: יש סיבות לכך צילום: אלעד גרשגורן

בנק ישראל לא נבהל מאומדן הצמיחה הנמוך של הלמ"ס: יש סיבות לכך

מפרוטוקול דיון הריבית האחרון שנערך בבנק ישראל מתברר כי לדעת חברי הוועדה, אומדן הצמיחה נובע בין היתר משיבושי עבודה זמניים ומיבוא חריג ברבעונים הקודמים. לדבריהם, ההתפתחויות בשוק העבודה מצביעות על המשך צמיחה מתונה בתעסוקה ועל עלייה בשכר הריאלי

07.09.2015, 14:44 | אמנון אטד

חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל מתרשמים הרבה פחות מאשר משרד האוצר מאומדן הצמיחה הנמוך של הלמ"ס לרבעון השני של השנה (0.3% במונחים שנתיים). אומדן צמיחה מאכזב זה היה כזכור התירוץ הרשמי למהלך של הפחתת המע"מ ומס החברות, שעליו הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון בסוף השבוע שעבר. עובדה זו מתבררת מפרוטוקול דיון הריבית האחרון שנערך בבנק ישראל בסוף החודש שעבר, ושהבנק מפרסם היום (ב').

במהלך הדיון דנה הוועדה המוניטרית באומדני הלמ"ס לרבעון השני של השנה, שלצד הצמיחה הנמוכה הצביעו גם על ירידה חדה של 11.6% ביצוא הסחורות והשירותים, ועל עלייה מתונה בלבד של 0.9% בצריכה הפרטית. אולם לדעת חברי הוועדה, את האומדנים הראשוניים של הלמ"ס צריך לבחון על רקע הירידה בסחר העולמי, שיבושי העבודה הזמניים בענף הכימיה, והיבוא החריג שנרשם במוצרים בני קיימא ברבעונים הקודמים.

משה כחלון וקרנית פלוג , צילום: דר בון משה כחלון וקרנית פלוג | צילום: דר בון משה כחלון וקרנית פלוג , צילום: דר בון

לדבריהם, ההתפתחויות בשוק העבודה מצביעות על המשך צמיחה מתונה בתעסוקה ועל עלייה בשכר הריאלי. תעשיית ההייטק, המו"פ וענפי הבנייה והנדל"ן ממשיכים לצמוח בקצב גבוה, ובחודש יולי נרשם כבר גידול של 9.8% ביצוא הסחורות התעשייתיות ללא יהלומים.

בנושא האינפלציה, ציינו חברי הוועדה המוניטרית כי קצב האינפלציה במשק בחודשים האחרונים מתיישב עם חזרת האינפלציה אל תחום היעד השנתי שקבעה הממשלה (3%-1%). יחד עם זאת הם ציינו כי סביר להניח שחזרת האינפלציה

לתחום היעד תתעכב בעקבות התחדשות הירידות במחירי האנרגיה והסחורות בעולם, וההפחתה המתוכננת בתעריפי החשמל בישראל.

מפרוטוקול הדיון עולה עוד כי נתונים ראשוניים שהצטברו לאחרונה בשוק הדיור מצביעים על כך שמספר העסקאות שמר בחודש יוני על הרמה הגבוהה יחסית שנרשמה בחודשים האחרונים, וכי חל גידול במספר העסקאות של משקיעים, ככל הנראה כדי להקדים את העלאת מס הרכישה שהוחלט להחיל על עסקאות אלו. מספר הדירות החדשות שנמכרו ביוני הגיע לשיא של כ- 2,500, ומלאי הדירות למכירה עדיין גבוה יחסית אף כי הוא מוסיף לרדת.

בתום הדיון תמכו כל חמשת חברי הוועדה המוניטרית בהותרת הריבית לחודש ספטמבר ללא שינוי, בנקודת השפל של 0.1%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות