אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תמ"א 38 מודל 2014: שיא בהגשת בקשות להיתר בנייה צילום: עמית שעל

תמ"א 38 מודל 2014: שיא בהגשת בקשות להיתר בנייה

לפי נתוני האוצר 1,300 בקשות להיתר הוגשו בשנה החולפת - מספר המשקף עלייה של 25% בהשוואה לתקופה המקבילה; ברמת הביקושים - תל אביב עדין מובילה, אך בניגוד לשנים הקודמות - מחוז המרכז נחלש ומחוז חיפה נמצא בעלייה

08.09.2015, 14:58 | דותן לוי

שנת 2014 הייתה שנת שיא בהגשת בקשות להיתר לפי תמ"א 38, כך עולה מדו"ח של האוצר. בשנה זו הוגשו כ-1,300 בקשות להיתר עלייה של 25% בהשוואה לשנת 2013. מדובר בעליה נמוכה משמעותית בהשוואה לשנים קודמות היות ועד לשנת 2013 עמד קצב העליה השנתי בהגשת בקשות על 130% לשנה ובאישור בקשות על 145%. בסך הכל הוגשו עד כה בישראל כ-3,500 בקשות להיתר מתוכן אושרו כ-1,900 בקשות ונדחו 240 בקשות. בשנת 2014 אושרו על ידי הוועדות המקומיות כ-720 בקשות, ונדחו כ-105 בקשות.

קראו עוד בכלכליסט

לעומת הגידול בהיקף הבקשות, אישור הבקשות שאושרו רשם ירידה של 5%, אשר לפי האוצר נובעת בין היתר מרבייה איטית של השוק, כשלים טכניים ודיווחים חסרים של הרשויות המקומיות.

מחוז המרכז בירידה, חיפה בעלייה

מחלוקה גיאוגרפית, הנוגעת למימוש התמ"א עולה, כי לא חל שינוי ומרבית הבקשות להיתר שהוגשו ואושרו הן עדיין במחוז תל אביב ולאחר מכן בהיקף נמוך יותר במחוזות חיפה והמרכז. באוצר מגדירים את שנת 2014 כשנה ייחודית בתחום היות ובחולקה למחוזות ניכרה ירידה במחוז מרכז ועלייה במחוז חיפה. במחוז ירושלים נרשמה עלייה במימוש תוכנית המתאר הארצית.

תמ"א 38 בראשון לציון (תמונת ארכיון), צילום: עמית שעל תמ"א 38 בראשון לציון (תמונת ארכיון) | צילום: עמית שעל תמ"א 38 בראשון לציון (תמונת ארכיון), צילום: עמית שעל
 

פחות חיזוק, יותר הריסה ובנייה מחדש

מבחינת היקף יחידות הדיור, בשנת 2014 כוללות 720 הבקשות שאושרו 3,000 יח"ד לחיזוק וכ-5,100 יח"ד חדשות שיהרסו ויבנו מחדש כאשר מתוך זה 4,300 יח"ד הן חדשות כלומר יתווספו להיקף יחידות הדיור הקיים כיום. מאז אושרה התמ"א אושרו להיתר 8,800 יח"ד לחיזוק והרחבה ו-9,600 יח"ד נוספות לבניה מחדש כאשר מתוכן 8,300 יח"ד הן חדשות. באופן כללי עולה מהדו"ח כי מסלול הריסה ובניה מחדש (תמ"א 38/2) הולך ומתחזק ביחס למסלול החיזוק ותוספת הקומות. בשנת 2014 כ-39% מבין מבין הבקשות שהוגשו ו-28% מהבקשות שאושרו היו במסלול של הריסה ובניה.

לגבי קצב הטיפול בבקשות אשר מבוצע על ידי הרשויות המקומיות מצביע הדו"ח על התייצבות במשך הטיפול בבקשה על תקופה של 8.5 חודשים בדומה לשנה קודמת ולעומת כ-12 חודשים בשנת 2012. יחד עם זאת כאשר בוחנים את קצב האישורים בתוך הערים רואים כי דווקא בערים המרכזיות שבהן מרוכזות מרבית הבקשות משך הטיפול גבוה מהממוצע. בתל אביב מדובר על 15 חודשים, בגבעתיים 18 חודשים, וברמת גן 14 חודשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אמן יבטלו את התוכנית המפגרת הזו
הורסת את החיים לאזרחים עם עומס על תשתיות. כל מי שתומך בתוכנית המטומטמת הזו - אתם מוכנים ש*כל* הבניינים אצלכם ברחוב יעשו תמ"א? שלכולם לא תהיה חנייה מספקת, בלי גני ילדים, סופר, תחבורה, ביוב, גני משחקים??? אמן תעמדו בפקק כל יום ותרגישו איזה בור חפרת לעצמכם. ואללה מצאו פתרון קסם - לקחת בניין ישן להעמיס בעוד דיירים להפוך הכל לגוש בטון מכוער וכל זה בשביל עלאק חיזוק בפני רעידות אדמה. כל מי שתומך בתוכנית מסתכל על הרווח הכלכלי נטו ושלא יבלבלו במח כאילו עמידות ברעידת אדמה מעניינת אותו. אגב רעידות אדמה - חיזוק מבנה זו אמנות - מקצוע לשמו. מישהו בדק שהחאפר שהבטיח לכם ממ"ד בחינם שכר מהנדס מומחה בתחום? שיש מפקח מומחה? לאור החאפריות הישראלית הידועה, אני לא הייתי סומך על שום בניין שחוזק בתמ"א בלי לראות מי תיכנן ופיקח על הבנייה. לבטל את התוכנית המאעפנה הזו ולעודד בניית ממ"דים עם זיכוי במס. רק ככה דיירים יחזקו באמת את הבניין ויתמגנו. כל זה בלי לאנוס את הבניין, השכנים והתשתיות לתוכנית הזויה פרי המצאתם של אנשים הזויים. ירון שחי בגיהנום תמ"א ברמת גן!
ירון , רמת גן  |  08.09.15
2.
ואף מילה על הבעיה העיקרית?
הבעיה העיקרית במקומות שעושים תמ"א היא שלא מכריחים את היזם לדאוג לחנייה (מינינמום 1!) לכל דייר. וותיק ולא רק חדש! מה יעשו דיירים וותיקים שעתה לוקחים מהם את החצר שבה חנו לטובת המגדלים שבנו להם מעל הראש? ח"כ יקרים וראשי עיריות בבקשה תתקנו תקנה שיש לדאוג לחניות לכולם (תת-קרקעיות) כך גם תוודאו שהקבלן באמת מגיע ליסודות- 2 ציפורים במכה אחת! חניון תת קרקעי יכול גם לשמש עוברי אורח בשעת חירום!
ירחמיאל  |  08.09.15
לכל התגובות