אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלייה של 2.8 מיליארד שקל ביתרת המשכנתאות של משקי הבית ביוני צילום: שאטרסטוק

עלייה של 2.8 מיליארד שקל ביתרת המשכנתאות של משקי הבית ביוני

בסוף החודש יתרת המשכנתאות הסתכמה ב-311 מיליארד שקל. מתחילת המחצית הראשונה של השנה גדלה היתרה ב-8 מיליארד שקל. באותה תקופה יתרת החוב הכוללת של משקי הבית גדלה ב-13 מיליארד שקל

09.09.2015, 12:02 | אמנון אטד

יתרת המשכנתאות של משקי הבית ממשיכה לגדול. בחודש יוני גדלה יתרת החוב לדיור של משקי הבית ב-0.9%, כלומר ב-2.8 מיליארד שקל נוספים, ובסוף החודש היא הסתכמה ב-311 מיליארד שקל. בכל המחצית הראשונה של השנה גדלה יתרת המשכנתאות בסכום כולל של 8 מיליארד שקל, בהמשך לעליות של כ- 15 מיליארד שקל בשנת 2014 ושל 17 מיליארד שקל בשנת 2013.

מהנתונים שמפרסמת היום (ד') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל מתברר עוד כי יתרת החוב הכוללת של משקי הבית, לדיור ושלא לדיור, גדלה בחודש יוני ב-3.7 מיליארד שקל (0.8%) והסתכמה בסוף החודש בכ- 445 מיליארד שקל. מתחילת השנה גדלה יתרת החוב של משקי הבית בכ-13 מיליארד שקל (3%). יתרת החוב שאינו לדיור גדלה בתקופה זו ב- 3.6% ואילו יתרת החוב לדיור גדלה בשיעור מעט מתון יותר של 2.7%.

בחודש יולי נרשמה ירידה קטנה של כ- 400 מיליון שקל בהיקף המשכנתאות החדשות שנטלו משקי הבית, בהשוואה לחודש הקודם, והן הסתכמו בכ- 6.6 מיליארד שקל. יחד עם זאת, סכום זה גבוה עדיין מממוצע נטילת המשכנתאות החדשות בששת החודשים הראשונים של השנה, שמסתכם בכ-5.4 מיליארד שקל.

עוד מתברר מנתוני בנק ישראל כי בחודש יוני ירדה יתרת החוב של המגזר העסקי בכ-8.1 מיליארד שקל (1%) והסתכמה בסוף החודש ב-813 מיליארד שקל. בחודש יוני הנפיק המגזר העסקי, ללא בנקים וחברות הביטוח, אגרות חוב קונצרניות בשווי של 3.3 מיליארד שקל, כולן בהנפקות של אג"ח סחירות בבורסה. סכום הנפקות זה גבוה מממוצע הגיוסים מתחילת השנה, שמסתכם ב-2.4 מיליארד שקל. בכל המחצית הראשונה של השנה נותרה יתרת החוב של המגזר העסקי כמעט ללא שינוי לעומת יתרתה בסוף השנה שעברה. גיוס חוב נטו של 8 מיליארד שקל שנרשם בתקופה זו, בעיקר בהלוואות מהבנקים, קוזז ברובו על ידי ייסוף השקל מול הדולר ב- 3.1%, שהקטין את השווי השקלי של ההלוואות הצמודות לדולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
אני מתפלל שנעבור את התקופה של כחלון בשלום. נראה לא טוב.
צריך לשווק 150,000 יחידות דיור, כמו שרון בזמן העליה מרוסיה, רק כך ירדו מחירי הדירות!!! שוקלים לרכוש דירה? הפסיקו לשבת על הגדר ולהיות פראיירים של כחלון ולשלם מדי רבעון עוד כמה אחוזים נוספים על מחירי הדירות רוצו לקנות דירה ולקחת משכנתא ולהרוויח במחיר ערך הנכס כ- 12% בשנה - רווח נומינלי על ערך הדירה !! במכרזי "מחיר למשתכן" בקרקעות המדינה יוצמד למחירים ב-15.6.15, יוקפא וישמש להערכת שווי הקרקע גם ב-2017. כך הצהיר ממלא מקום מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל - משרד הנמצא בסמכות כחלון כעת ....המשמעות היא כי בעתיד לא יהיה במכרזים ביטוי לעליית מחירי הקרקע.... אז הבנתם את זה ???? מדינה שמספסרת בקרקעות ומשווקת קרקעות במחירים יקרררים עושקת זוגות צעירים לרכוש דירה בכלל רחבי הארץ !!! מחיר דירה הינה נגזרת של 75% ממחיר הקרקע !!! באם רצו ורוצים להוזיל את מחירי הדירות - המדינה יכולה אבל לא רוצה !!!! כחלון מעדיף לפטם את קופת המדינה בכדי לפטם בהסכמי גועליזציה את כל הסחטנים.. ואנחנו שואלים : מדוע שמחירי קרקע במודל דירה למשתכן , לא הוצמדו למחיר הקרקעות בשנת 2008-2010 ??? מדוע דירה במחיר למשתכן איננו זולה ב-60% ממחיר אותה דירה בשוק החופשי ? כי זה יכניס פחות כסף לקופת המדינה אההה ??? מושחתים שממשכנים דורות שלמים חייבים לבוא משפט ולהיענש. אפילו האויבים שלנו לא מזיקים לנו בעוצמה כזאת .
עמנואל כגן  |  09.09.15
7.
בקיצוררררר לרוץ לקנות דירה ולהפסיק להיות על הגדר ופראייר של כחלון והממשלה
מאז המחאה החברתית הריבית ירדה 13 פעמים רצוף, בכל פעם מוזילה את המשכנתא. תשלומי המשכנתא שמשלמים המשכירים הוזלו במאות שקלים. האם הם גלגלו את הפחתת העלויות אל הציבור? ודאי שלא. למה שיעשו זאת? הם גם לא גלגלו את הירידה בהוצאות המימון אל הדיירים. פעם המשכנתא עלתה להם 5% והם גבו שכר דירה של 6% מערך הנכס היום המשכנתא עולה להם 2% והם גובים 3% מערך הנכס משכיר דירה יודע שהוא יכול לקבל יותר מהמחירים בשוק. הוא מברר מה גובה השכירות, מה מחיר הדירה, כמה מסים יש - ולפי זה מחליט לרכוש. קיימת מציאות שלפיה אם משקיעים מהיום והלאה ישלמו יותר מס רכישה, אז הם יחליטו לגבות מחיר יותר גבוה על שכר דירה - וגם בעלי הדירות מצליחים בכך.... במציאות יש תופעות של בעלי דירות שמכופפים את השוכרים ומעלים להם את שכר הדירה ב-200-300 שקל מהמחיר המבוקש. לא מעט סיפורים קיימים. לידיעתכם, שכר הדירה עלה רק 14% בשלוש השנים האחרונות, פחות מהעליה בשכר! מס רכישה של 8% הוא בדיחה, משקיעים ממשיכיןם לרכוש דירה ומחירי השכירות יזנקו אם ומזנקים יותר.... נגידת בנק ישראל ממשיכה להזהיר את כחלון שמחירי הדירות בישראל הינם תוצאה של העדר הפשרת קרקעות במחיר מוזל לבניה והעדר היצע של דירות במחיר מפוקח ! כחלון מעדיף להתמקד בריבית האפסית בכדי להסתיר כילנו בתחום הדיור... וכך נתקענו עם כ-8% תשואה בשנה בהשקעה על דירה המשקיעים ימשיכו לאטח את הונם וזקנתם בהשקעה בדירות ובנדל"ן. המשקיעים חושבים בהגיון, הם מבינים שהדירה תהיה "פנסיה מובטחת" !! וזה הוא מתחיל את ההשקעה מתשואה של מינוס 8% (מס רכישה + מתווך + עורך דין + שיפוץ ראשוני). הוא מרוויח בשנה רק 6% מערך הנכס אבל שורף 1% על ריבית... (גם אם הריבית תעלה הוא לא יפסיד על ערך התייקרות הנכס ...) ברור שהמדינה רוצה לאפשר למצב שדירה עולה 140 משכורות להימשך- כי כבר גיליונו שלקופת האוצר ניכנסו 2.4 מיליארד שח מיסים ממיסי הנדל"ן שימשיכו להגדיל את קופת המדינה ותשלומי גועליזציה של כחלון.... אם יציפו בהיצע קרקעות לבניה בהנחה של 80% ממחיר הערכת השמאי את הקרקעות לבניה - יימכרו כאן דירות במחיר זוללללל וגם שכר הדירה בכל הארץ יירד נניח יבנו מחר עוד 100,000 דירות בבת אחת. זה תוספת של 4% להיצע בישראל. מה כבר יקרה? שכר הדירה יירד ב 10% אבל ערך הנכס לא יירד !!!!!. זה הכל. ובמציאות זה יקח 5 שנים ולא מחר בבוקר... לעומת זאת, אם באמצעות מיסים מקטינים את מספר האנשים שחולמים לקנות דירה, ומגדילים את מספר האנשים שמתים להיפטר מדירה או שתיים, לא יהיו יותר מוכרים מקונים והמחירים לא יצנחו !!! גם בבורסה מחירים לא נופלים ברגע שמוסיפים מניות חדשות להיצע. באירלנד וספרד מחירי הדירות התייקרו כי הקבלנים לא בנו (הם עצרו לגמרי) הקבלנים שלנו משפיעים רק על 18,000 דירות בשנה, שנבנות ביוזמה פרטית. השוק כולל 110,000 עסקאות. הקבלנים לא יכולים לעשות הבדל גדול בשוק, אם הביקוש של המשקיעים רק עולה משמעותית המחירים לא יצנחו בשוק ובשוק היד השניה, וקבלן לא יוזיל מחירי הדירות. בקיצוררררר לרוץ לקנות דירה ולהפסיק להיות על הגדר ופראייר של כחלון - מנסיון נעזרנו במידע נוסף לתכנון משכנתא נבונה וחסכונית https://youtu.be/lqO4Jur2tdk
דורי ונילי  |  09.09.15
6.
הליצן המחייך כחלון.. פירומאן מחירי הדירות וכמות המשכנתאות שייזכר בכל הזמנים כאן !!
......משנת 2008 עלו מחירי הדירות בישראל ב- 135% !!!! ןאנחנו שואלים : מי הבעלים של קרקעות המדינה לבניה כאן ???? מי משווק את הקרקעות במחירים יקרים לקבלני הבניה בישראל בכדי לפטם את קופת המדינה ??? מי ממונה על בניה במחיר מפוקח על קרקעות מוזלות של המדינה .?? מי ממונה לספק כאן כ-53.000 דירות בשנה לשוק הדיור במחיר קרקעו מוזל ובהנחה של 80% ממחיר הערכת השמאי הממשלתי ולהפסיק לעשוק זוגות צעירים כאן במחירי דירות יקרים ולא לגרום למחסור בהיצע של כ- 15.000 דירות מדי שנה ??? אז מה כחלון מבלבל לנו במוח כאן ? כל הסטטיסטיקות בכלל המערכות בישראל מעידות על העדר היצע ועל יוקר תימחור הקרקעות בהערכת השמאי הממשלתי בשיווק הקרקעות לבניה לקבלנים שהרי מחיר דירה=נגזרת של 75% ממיר הקרקע !! כל הסטטיסטיקות מוכיחות שיש כאן ממשלה של גנבים שעסוקה לפטם את קופת המדינה על גב עושק אזרחים/ צעירים שעובדים ומשלמים מיסים ומשלמי המיסים !! הממשלה שבה כחלון נמצא הרוויחה מהכנסות מיסים בתחום הנדל"ן כאן בכדי שכחלון יפטם את חברי הגועליזציה במיליארדי שח וגם יעניק להם דירה למתחרד במחיר מוזל... לא נימאאס לכחלון ולצי היחצנ"ים שלו להתלהם על כוולם וגם על הנגידה ולפזר כאן דמגוגיה ? שכחלון יתעסק בניהול תקציב המדינה ויפסיק להגדיל חוב המדינה על גב משלמי המיסים כאן ויפסיק להתבהם כלפי הנגידה הגב.פלוג שאיננה פוליטיקאית ואיננה מחוייבת לאג'נדות כחלון בכלללללל -גב.פלוג הנגידה הינה יועצת ראשית לממשלה בדאגה מיקצועית נטו לשמירת איתנות כלכלת ישראל והינה נקיית כפיים בעת חזרתה הבייתה .! אז שכחלון יפסיק לחזור הבייתה עם חיוך ...של ליצן ... שכחלון יפסיק להתבהם כלפי בעלי הדירות והמשקיעים בנד"לן בדיקטטורה להכתיב להם איפה להשקיע כספם . כמה לא חכם להוביל פתרונות לבעיות הדיור תוך הזרעת לוקשים לאחיזת עיני הצעירים כאן באמצעות אסטרטגיה דמגוגית פופוליסטית !!! כמה לא חכם לאחוז עיני הציבור ועיני זוגות צעירים נטולי אפשרות לרכישת דירה תוך הקמת עליהום פופוליסטיים על קבלני הבניה , בעלי הדירות והמשקיעים מר כחלון. בחודש יולי נרשמה ירידה קטנה של כ- 400 מיליון שקל בהיקף המשכנתאות החדשות שנטלו משקי הבית, בהשוואה לחודש הקודם, והן הסתכמו בכ- 6.6 מיליארד שקל. יחד עם זאת, סכום זה גבוה עדיין מממוצע נטילת המשכנתאות החדשות בששת החודשים הראשונים של השנה, שמסתכם בכ-5.4 מיליארד שקל וביחס לשנים שעברו כאן !! איזה בידוריזציה הולך עם הליצן המחייך כחלון.. פירומאן מחירי הדירות וכמות המשכנתאות בכל הזמנים כאן !! בקיצוררר כחלון זה פוליטיקאי רמאי שייזכר כאן בכל הזמנים ואלו הן התוצאות - תרתי משמע.
מושון הירושלמי  |  09.09.15
5.
בבקשה תעדכנו מתי הלוויה של מפלגת כולנו כדי שנדע לשלוח פרחים.
יש כבר כותרת למצבה. כאן קבורה מפלגה שפלה בוגדנית ובזויה. בסופו של דבר מה שחשוב הוא כמה דירה עולה, וזה לא השתנה. אפס דירות במחירי דיור בר השגה כחלון לא עושה דבר חוץ מלמנות מקורבים. העיקר שלפני הבחירות דיבר אוטוסטרדה.
רחמים מזרחי  |  09.09.15
4.
משבר הדיור נובע בהעדר המשק לייצר היצע דירות על מחירי קרקע מוזלים של המדינה
בהתבסס על נתוני הלמ"ס, בשנים 2008–2012 (אחרי המשבר הכלכלי הגלובלי) גדל הביקוש לדירות ב־121% בהשוואה לשנים 2004–2007 (לפני המשבר), בעיקר בגלל כניסתם המסיבית של משקיעים לענף. לעומת זאת, היצע הדירות גדל בין התקופות האלו ב־6% בלבד. משבר הדיור נובע מכך שמדי שנה מאז 2008 יש ביקוש לכ־66 אלף דירות, כ־25 אלף מתוכן למשקיעים, בעוד שהמשק מייצר רק כ־33 אלף דירות בשנה. העלאת מס הרכישה יצרה למשקיעים תמריץ לרכוש דירות באמצעות אנשי קש, לרוב קרובי משפחה שאינם בעלי דירה, על מנת לחמוק מתשלום המס. התופעה כבר קיימת בהיקפים ניכרים והוכחה לכך נמצאת בפער שבין נתוני רשות המסים בהכנסות ממיסים על רכישת דירות להשקעה לבין נתוני הלמ"ס — הגבוהים פי 2 והעודף שנוצר בקופת המדינה מגביית מיסים !!! איך בדיוק במיתון המיסים גדלים ???אזי אין כאן צינון בכללללל !!! האוצר מתחמן את הציבור על קיצוץ רוחבי ובפועל מסתיר עודף בקופת המדינה מגביית מיסים - בנוסף רכישת דירות באמצעות אנשי קש עלולה לפגוע גם בהישגי תוכנית מחיר למשתכן. על פי תוכנית האוצר, המדינה תציע במכרזים קרקעות במחיר מוזל בשיעור של עד 60% ותסבסד חלק מעלויות הביטוח ליזם שיתחייב למחירי הדירות הסופיים הנמוכים ביותר. הדירות המוזלות מיועדות רק לרוכשי דירה ראשונה, אולם גם הן יגיעו לידי המשקיעים באותה שיטה של אנשי קש. עוד ייתכן כי הקבלנים ינסו לגרוף לעצמם את ההטבה במחיר הדירות בכך שיימכרו אותן למקורביהם. הניסיונות להגדיל את כמות העובדים הזרים בענף הנדל"ן ?? יביאו לדבריו לעליית מחירים. הנגישות לכוח אדם זול דווקא פוגעת בפריון הענף, שכן היא מעכבת את תיעושו. הגדלת כמות העובדים הזרים תוזיל את עלויות הבנייה, אך לא תזרז אותה שכן הבעיה היא בהיצע הקרקעות ולא בכוח האדם. כל עוד הביקוש יישאר גבוה מההיצע, החברות היזמיות ישמרו לעצמן את הכסף שנחסך בעזרת השימוש בעובדים זרים ויגדילו את הרווח היזמי. ככל שהרווח יגדל, כך תגדל הדרישה לקרקעות — ועמה מחיריהן.
09.09.15
לכל התגובות