אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרמטכ"ל של ג'נט ילן: "זו תהיה טעות להעלות ריבית בספטמבר" צילום: בלומברג

הרמטכ"ל של ג'נט ילן: "זו תהיה טעות להעלות ריבית בספטמבר"

הכלכלן אנדרו לוין, מי שעבד עם יו"ר הפד בבנק המרכזי עד 2012 ונחשב לאדם הקרוב אליה ביותר, חושב שנתוני התעסוקה בארה"ב עדיין לא הגיעו להיקף משביע רצון. לדבריו, על הפד ללמוד מהטעות של יפן שהעלתה בשנת 2000 את הריבית לפני הזמן

11.09.2015, 20:39 | שירות כלכליסט

הכלכלן אנדרו לוין, מי שכונה בעבר "הרמטכ"ל של ג'נט ילן" על ידי הוושינגטון פוסט, חושב שזו תהיה טעות עבור הבנק המרכזי האמריקאי להעלות ריבית בספטמבר. "אנחנו עוד לא 'בבית', עוד לא הגענו להיקף תעסוקה משביע רצון", אמר לוין בראיון לאתר מארקטווטש והסתמך על מחקר הנוגע לתנאים הנחוצים בשוק העבודה לצורך העלאת ריבית, שערך בעבר עם עמיתו דני בלנצ'פלאוור, כלכלן לשעבר בבנק של אנגליה, שעובד כעת עם לוין באוניברסיטת דרטמות' בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

"שיעור הבלתי מועסקים הוא לא אינדיקטור טוב מספיק משום שהוא לא מתייחס לעובדים שויתרו על חיפוש עבודה", אמר לוין. לדבריו, על הבנק המרכזי ללמוד לקח מהניסיון הבלתי מוצלח של יפן להעלות ריבית לפני הזמן בשנת 2000.

בניין הפדרל רזרב בוושינגטון. "רוב ההחלטות מתקבלות פה אחד" בניין הפדרל רזרב בוושינגטון. "רוב ההחלטות מתקבלות פה אחד" בניין הפדרל רזרב בוושינגטון. "רוב ההחלטות מתקבלות פה אחד"

לוין דוחה את תווית "הרמטכ"ל של ילן" שהודבקה שלו, מגונן על ילן ולא מוכן לדון בפרטים על העבודה המשותפת שלהם ועל היחסים ביניהם. הוא מציין כי עזב את הפד ב-2012, בזמן שילן כיהנה עדיין כסגן היו"ר ולא ראה כיצד היא מתפקדת כאישה האחראית על הבנק המרכזי של ארה"ב: "היא מנסה מאוד להיות בקונצנזוס, רוב ההחלטות של ה-FOMC בתקופתה כיו"ר התקבלו פה אחד".

כאשר הוא נשאל על "סגנון העבודה של ילן" השיב לוין רק שהיא "אוהבת להיות מוכנה", לא מתכנסת בתוך עצמה כמו כלכלנים אחרים שהוא מכיר, ולא קשורה למודלים כלכליים כאלה או אותחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות