אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שערוריה בהודו: אייר אינדיה קירקעה 130 דיילות בגלל "עודף משקל" צילום: bangaloreaviation

שערוריה בהודו: אייר אינדיה קירקעה 130 דיילות בגלל "עודף משקל"

חברת התעופה ההודית מנהלת זה שנים מאבק נגד אנשי צוות אוויר בעלי אחוזי שומן גבוהים - וטוענת כי אלה יתקשו לתפקד בתנאי חירום. רוב המקורקעים הפעם - נשים. ביקורות מקיר לקיר נגד החברה: "החלטה מגוחכת וסקסטית"

15.09.2015, 19:08 | שירות כלכליסט

במשך שנים חברות תעופה הענישו נוסעים על מטען עודף, כעת נראה כי לפחות חברה אחת מענישה על כך את עובדיה שלה. חברת איר אינדיה קירקעה 130 מהדיילות שלה (רוב המקורקעות נשים) משום שהן "סובלות מעודף משקל", הודיעה החברה בשבוע שעבר.

על פי דיווח בוושינגטון פוסט, חברת התעופה שנמצאת בבעלות המדינה טענה כי ההחלטה התקבלה "משיקולי בטיחות ונהלים של הממשלה", אבל עוררה זעם וביקורת. המבקרים טענו כי "ההחלטה מגוחכת וסקסיסטית באופן מדהים".

מטוס של איר אינדיה בעת המראה, צילום: שאטרסטוק מטוס של איר אינדיה בעת המראה | צילום: שאטרסטוק מטוס של איר אינדיה בעת המראה, צילום: שאטרסטוק

ההחלטה היא נדבך נוסף במאבק שמנהלת החברה נגד דייליה הסובלים מעודף משקל בעשר השנים האחרונות. הגבלות על דיילים שמנמנים החלו כבר בשנות השמונים, כאשר החברה החלה לפרסם טבלאות של גובה ומשקל מומלצים.

בשנת 2006 איר אינדיה קרקעה תשע דיילות היות ש"סבלו מעודף משקל באופן יוצא דופן". על פי החברה, "לעודף משקל קיצוני יש השפעה על רפלקסים החיוניים בשעת חירום. בעקבות ההחלטה, הוגשה באותה שנה תביעה נגד החברה, אך זו נדחתה על ידי בית משפט בדלהי. הנשים שקורקעו ערערו על ההחלטה - ופוטרו על ידי החברה ב-2009. "כל המאמצים לגרום להן להפחית במשקל לא הועילו", מסר דובר החברה ג'יטנדרה בהרגבה ל-BBC.

למרות שרשרת תביעות בעניין, ארגון התעופה האזרחית בהודו פרסם ב-2013 נהלים, שלפיהם דיילים נדרשים לעבור בדיקות רפואיות באופן קבוע, כולל הערכה של אחוזי השומן בגופם. הפעם סירבו הדיילות לערוך את בדיקות השומן ודרשו מחברת התעופה לרשום אותן תחילה על חשבונה לחדר כושר. עוד טענו כי החברה זנחה למעשה את הבדיקות המדוברות שנים קודם לכן.  

לאחר שב-2014 בית המשפט בהודו הורה להשיב לעבודה 3 דיילים שפוטרו עקב עודף משקל, עידכנה הממשלה את הנהלים וקבעה כי לחברי צוות אוויר עם אחוזי שומן גבוהים יינתנו 6 חודשים לרזות - או שיקורקעו. איר אינדיה ערכה בדיקות ל-3,500 עובדים, ולטענתה 600 עובדים נמצאו כבעלי עודף משקל. העובדים נדרשו לעבור תוכנית דיאטה קפדנית ונבדקו מחדש לאחריה.

"130 מהעובדים נכשלו בבדיקה החוזרת", אמר בכיר בחברה לטלגרף. "אנחנו מכריזים עליהם כעת כבלתי כשירים זמנית לתפקידם". "הנהלים שרירותיים ומפלים", אמר בכיר באיגוד צוותי האוויר ההודי, "הם לא יכולים להתעורר בוקר אחד ולהמציא נהלים משוגעים כאלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות