אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אביגדור יצחקי פוצץ ישיבה בנושא יבוא עובדים זרים מסין לענף הבנייה צילום: נמרוד גליקמן

בלעדי לכלכליסט

אביגדור יצחקי פוצץ ישיבה בנושא יבוא עובדים זרים מסין לענף הבנייה

למרות המלצה מפורשת של מנכ"ל רשות ההגירה, התנגדות של שרי הכלכלה והפנים והסתייגות של היועצים המשפטיים, ביום ראשון הקרוב תועלה בממשלה הצעתו של ראש מטה הדיור לאפשר כניסת חברות כוח אדם מסין לענף הבנייה, ללא הסכם בין המדינות; יצחקי זעם על המשפטנים וטען כי הם "מכשילים מאמץ להוזיל דירות"

17.09.2015, 06:45 | אמיתי גזית

הצעת ההחלטה שמקדם ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי שתאפשר כניסת חברות כוח אדם מסין לענף הבנייה ללא הסכם בין המדינות תועלה להצבעה בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב - וזאת בניגוד להמלצת מנכ"ל רשות ההגירה אמנון בן עמי.  

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה תעלה לדיון גם למרות הסתייגות שהעלו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אורית קורן, ושושנה שטראוס סגנית היועץ המשפטי של רשות האוכלוסין, ואף למרות התנגדות שר הפנים סילבן שלום ושר הכלכלה אריה דרעי - כך נודע ל"כלכליסט".

במהלך דיון שהתקיים בשבוע שעבר בנושא הביעו משתתפים נוספים התנגדות להצעה שמקדם יצחקי, בתגובה יצא יצחקי מהישיבה תוך שהוא מאשים: "אתם המשפטנים מכשילים במזיד את המאמץ הממשלתי להורדת מחירי הדיור".

משרד האוצר מבקש להביא 20 אלף עובדים מסין כדי לזרז את הליכי הבנייה ולעמוד ביעד של בניית 60 אלף יחידות דיור בשנה. אלא שהחלטה שהתקבלה ב-2011 מחייבת הכנסת עובדים זרים רק תחת הסכם עם מדינת המוצא, וזאת כדי להבטיח את תנאי העסקתם ולמנוע את תופעת דמי התיווך שמשעבדת את העובד.

ל"כלכליסט" הגיעה חוות הדעת שהגיש בן עמי ליצחקי וממנה עולה כי רשות ההגירה המליצה על אחת משתי חלופות שהתבקשה לבחון, אך בהצעת ההחלטה שיעלה יצחקי להצבעה תופיע החלופה האחרת.

רשות האוכלוסין מציעה שתי חלופות

על פי המסמך, החלופות שבחנה רשות האוכלוסין היו: הכנסת חברות כוח אדם מסין שיספקו עובדים שיועסקו על ידי קבלנים ישראלים; הכנסת חברות ביצוע קבלניות מסין באמצעות מכרז, כאשר החברות הזוכות יוכלו להציע שירותים ליזמים או קבלני בניין ישראלים. למעשה מדובר בשכפול של שיטת העבודה של חברת יילמזלר הטורקית הפועלת בארץ כמעט שני עשורים.

במסמך מסביר בן עמי, כי אמנם בהצעה להכניס חברות ביצוע קבלניות קיים קושי לפקח על אופן גיוס העובדים, אך עם זאת הוא מדגיש כי לרוב חברות ביצוע שכאלה לא גובות דמי תיווך מעובדיהם, וזאת בניגוד לנהוג בחברות התיווך המספקות עובדים לישראל. עוד מציין בן עמי, כי בגלל מחויבות בינלאומית של ישראל, היא לא תוכל להגביל מכרזים שכאלה לחברות סיניות ותיאלץ לפתוח אותם לכל חברה מכל מדינה.

בסיכומו של המסמך כותב בן עמי כי "אם בכל זאת תחליט הממשלה כי הנסיבות הקיימות מחייבות ויתור על מדניות ההסכמים הבילטראליים לגיוס עובדים זרים כהוראת שעה, עמדתנו כי החלופה של התקשרות עם מספר חברות בנייה זרות שיבצעו עבודות רטובות באתרי בנייה בישראל באמצעות מכסות עובדים זרים שיועסקו על ידן באופן ישיר, עדיפה על חלופות אחרות".

"עד חמש חברות סיניות ממשלתיות"

לעומת זאת, על פי הצעת ההחלטה שיעלה יצחקי להצבעה ביום ראשון, תחתום רשות ההגירה על הסכמים עם "עד חמש חברות סיניות ממשלתיות בעלות רישיון בתחום הבאת עובדים ממשלת סין".

אמנון בן עמי, מנכ"ל רשות ההגירה, צילום: אבי אוחיון לע"מ אמנון בן עמי, מנכ"ל רשות ההגירה | צילום: אבי אוחיון לע"מ אמנון בן עמי, מנכ"ל רשות ההגירה, צילום: אבי אוחיון לע"מ

על פי הצעת ההחלטה מדינת ישראל תערוב לזכויות העובדים, וייאסר על החברה הסינית לגבות דמי תיווך ישירות מהעובדים. החברה הסינית תוכל לגבות דמי תיווך בהתאם לחוק הסיני, אך אלה ישולמו על ידי קבלני הבניין הישראלים בתיווך רשות ההגירה. הצעת ההחלטה כוללת גם סנקציה – ביטול ההסכם עם החברה הסינית אם יתברר כי גבתה תשלום מהעובד.

בנוסף, ההצעה קובעת כי רשות ההגירה תהיה אחראית על גיוס העובדים בסין, ולא תתאפשר מעורבות הקבלנים הישראלים בהליך. כמו כן, יופעל קו חם שיאפשר לעובדים מסין להפנות שאלות, ויימסר לעובדים מידע בעל פה ובכתב על כך כי חובתם של הקבלנים לשלם את דמי התיווך, אם יוטלו עליהם. חברות הבנייה לא יוכלו לבחור עובדים, אלא הם יוקצו להן באופן רנדומלי על פי הגרלה. בהצעה נכתב גם, כי לפחות מחצית מהעובדים יועסקו בפרויקטים לבניית דירות במתכונת מחיר למשתכן, שנועדה להוזיל את מחיר הדיור לחסרי הבית.

כאמור, בישיבה המכרעת שהובילה לניסוח הצעתה ההחלטה הביעה הסתייגות גם המשנה ליועמ"ש אורית קורן, ושושנה שטראוס, סגנית היועמ"ש של רשות האוכלוסין. כמו כן, במסמך המכיל את הצעת ההחלטה נכתב כאמור כי גם שר הכלכלה, אריה דרעי, ושר הפנים סילבן שלום מתנגדים להצעה.

קורן, ושטראוס הביעו חשש כי הכנסת חברות כוח אדם ללא הסכם עם ממשלת סין עלולה לפגוע בזכויות העובדים, ולהחזיר את תופעת דמי התיווך המופרזים שגבו חברות כוח אדם הסיניות. "אנו דווקא כן מוטרדים מהחזרת דמי התיווך", אמרה קורן ליצחקי. באשר לטענתו של יצחקי כי משבר הדיור הוא מצב חירום המחייב להביא עובדים אמרה שטראוס: "גורמי המקצוע בבנק ישראל, משרד הכלכלה, וגם אגף תקציבים לפחות בעבר אומרים שאין בעיה של מחסור בידיים עובדות, לכן לא ברור הנימוק המשפטי של 'עת חירום'".

כאמור, בתגובה לדברים יצא יצחקי מהישיבה תוך שהוא מאשים את המשפטנים בפגיעה מכוונת במאמץ הממשלתי להורדת מחירי הדיור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
קראו את דבריו של בן עמי-מציע שחברות בניה זרות יבנו עם עובדיהם....
״החלופה של התקשרות עם מספר חברות בנייה זרות שיבצעו עבודות רטובות באתרי בנייה בישראל באמצעות מכסות עובדים זרים שיועסקו על ידן באופן ישיר, עדיפה על חלופות אחרות". יצחקי מעדיף שהעובדים יגיעו לקבלנים המקומים ולחברות כ״א. שכמובן ישלשלו את הכסף לכיסם וימשיכו לגבות מחירי עתק על מרפסות נופלות וחדרים קטנטנים.
הנוכל יצחקי דואג לקבלנים.  |  17.09.15
33.
יצחקי מקדם בריונות ורמיסת החוק וכחלון החליט להיות נבצר כמשרתם של טייקונים=ביזיון
וגלנט ? עבריין הקרקעות שר הבינוי והשיכון... ככה ניראת לבסוף התנהלות כחלון וסיעת כולנו שעבדה וממשיכה לעבוד על כולנו כאן. לשם המחשה : אריק שרון בנה 161000 דירות בשנתיים -1997-8 וזאת כאשר במדינה היו רק 6 מליון תושבים והיו חסימות לא לבנות מעל 6-8 קומות והמנופים היו מוגבלים ל 6 קומות , והיום יש מנופי הזרקת ביטון ל 12 קומות וההספק גדל ב 30-40%? עז שלא יספרו לנו סיפורים. שלטון מושח,,,ז מפחדים מוועדת חקירה-שתפסול אותם מלקבל גובים וועדת חקירה זה ענין של זמן=הוועדה תקום בעקב הפגנות המוניות ההפגנה הגדולה בקרוב תצא לרחובות עם הניפגעים של היום: לא רוצים הוזלה במחיר רד בול-בול בירה בירה ,,,,,, רוצים - דיור..הוזלת מחיר דירה...דיור ..!!! שנה טובה שנה טובה
מנשה אלבוחרי  |  17.09.15
לכל התגובות