אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסוף לכספים האבודים? באוצר מתכננים להשיק שירות עקוב אחרי פנסיוני צילום: shutterstock

הסוף לכספים האבודים? באוצר מתכננים להשיק שירות עקוב אחרי פנסיוני

ועדת הכספים אישרה היום את תכנית האוצר שתחייב את קרנות הפנסיה החל מ-2017 לדווח למי שפתח חשבון חדש כמה כסף הוא צבר בקרנות פנסיה אחרות; המהלך צפוי לחסוך דמי ניהול של 60 מיליון שקל בשנה

17.09.2015, 18:57 | מיקי פלד
תכנית האוצר לצמצום חשבונות הפנסיה האבודים אושרה היום לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכספים של הכנסת. משמעות הצעת החוק היא כי החל משנת 2017 תחוייב קרן פנסיה שפותחת חשבון חדש לעובד שכיר או עצמאי לצרף אל החשבון חסכונות שיש לו בקרנות אחרות. המטרה היא למנוע מצב בו אדם מוצא את עצמו חוסך בכמה קרנות פנסיה במקביל מבלי שהוא מודע לכך ובמקרה גרוע יותר מצב בו נוצרים כספים אבודים שהחוסך שכח מקיומם.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק היא תוצאה של עבודת אגף שוק ההון במשרד האוצר ומטרתה, אומרים באגף, היא להוזיל עלויות באמצעות צמצום מספר החשבונות הלא פעילים בקרנות הפנסיה. על פי נתוני האוצר בקרנות הפנסיה החדשות (אלו שנפתחו לאחר 1995) ישנם כיום כ-1.8 מיליון חשבונות לא פעילים, המוגדרים ככאלו שלא מתבצעים אליהם הפרשות כספים מסודרות. סך הכספים המנוהלים בחשבונות אלה עומד על כ-25 מיליארד שקל.

על פי בדיקת האוצר ישנם 1.8 מיליון חשבונות לא פעילים בהם מנוהלים דמי ניהול בהיקף של 25 מיליארד שקל. דמי הניהול הם לרוב כפולים מדמי הניהול בחשבונות הפעילים , צילום: שאטרסטוק על פי בדיקת האוצר ישנם 1.8 מיליון חשבונות לא פעילים בהם מנוהלים דמי ניהול בהיקף של 25 מיליארד שקל. דמי הניהול הם לרוב כפולים מדמי הניהול בחשבונות הפעילים | צילום: שאטרסטוק על פי בדיקת האוצר ישנם 1.8 מיליון חשבונות לא פעילים בהם מנוהלים דמי ניהול בהיקף של 25 מיליארד שקל. דמי הניהול הם לרוב כפולים מדמי הניהול בחשבונות הפעילים , צילום: שאטרסטוק

ברוב החשבונות החוסכים משלמים את דמי הניהול המקסימאליים, שכן אלו כבר לא חלק מהסדר פנסיה של המעסיק או ארגון עובדים במסגרתו ניתנות הנחות על דמי הניהול. באוצר ביצעו ניתוח של נתוני דמי הניהול ומצאו כי דמי ניהול ממוצעים שנגבו מחשבון לא פעיל גבוהים כמעט כפליים מדמי ניהול שנגבים מחשבון פעיל ועמדו בשנה שעברה על סך של 120 מיליון שקל, כלומר בממוצע יכלו אותם חוסכים לחסוך מחצית מהם, כ-60 מיליון שקל שפשוט עברו מהחיסכון לפנסיה אל חברת הביטוח או בית ההשקעות שמנהלים אותו.

על פי התכנית השלב הראשון יחל בשנה הבאה אז יבוצע איחוד של כספים בקרנות הפנסיה מחשבון לא פעיל שקיים היום אל החשבון הפעיל של החוסך. במסגרת התהליך כל חוסך יקבל שתי הודעות בהן תפורט זכותו לסרב לאיחוד החשבונות. החל משנת 2017 יבוצע גם איחוד חשבונות אוטומטי כחלק מתהליך ההצטרפות לקרן פנסיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מתי ייאסרו על קרנות הפנסיה לכתוב בדוחות מה הקצבה בגיל 70 ?
כל החברות כותבות קצבה משוערת לגיל 70 במקום לגיל 67 ואף אחד באוצר לא מעניש אותם אל דיווח לא רלוונטי ? יש לי ניחוש למה לאוצר לא איכפת: כי הם מתכננים להעלות את גיל הפרישה ל 70 ורוצים להרגיל אותנו. אז נוח להם שחברות הביטוח מציגות את הנתון הזה.
גיל ג , חולון  |  20.09.15
לכל התגובות